Ռուբեն Սաֆրաստյան. «Կարևորն այն է, որ Հայաստանի ղեկավարն իր խոսքը չդրժի»
-Ինձ համար կարևորն այն է, որ Հայաստանի նախագահը, որպես մեր երկրի բարձրագույն ղեկավար, վարվի այնպես, ինչպես նախապես հայտարարել էր, որպեսզի իր խոսքը չդրժի,-«Դե ֆակտո» մամուլի ակումբում պատասխանելով նախագահի Թուրքիա կատարելիք հնարավոր այցի վերաբերյալ «7օր»-ի հարցին՝ ասել է ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանը։
Հարցին, թե այս տարվա ընթացքում կբացվի՞ հայ-թուրքական սահմանը, թուրքագետը պատասխանել է.
-Չեմ կարծում, որ թուրքերը միանգամից գնան սահմանի բացմանը։
Բանախոսի կարծիքով թուրքերն ինչ-որ քայլեր կանեն, որպեսզի «գործը կամաց-կամաց տանեն դրան», սակայն, ըստ Սաֆրաստյանի, այդ գործընթացում կփորձեն Հայաստանից ինչ-որ բաներ ստանալ։
-Թուրքերը փորձում են Հայաստանն օգտագործել որպես Հարավային Կովկասում իրենց դիրքերը որոշ չափով պահպանելու միջոց։ Նրանք այս պահն օգտագործում են Հայաստանի վրա ճնշումներ գործադրելու, Հայաստանից զիջումներ կորզելու համար թե՛ Ցեղասպանության, թե՛ Արցախի հարցում,- ասել է Ռ. Սաֆրաստյանը։

Рубен Сафрастян: «Важно то, чтобы президент Армении не нарушил своего слова»
«Для меня важно то, чтобы президент Армении, как глава нашего государства, повел себя так, как ранее заявлялось, чтобы его слово не было нарушено», - отвечая в клубе «Де Факто» на вопрос «7or» относительно возможного визита президента РА в Турцию, сказал директор Института востоковедения НАН РА Рубен Сафрастян.
На вопрос «откроется ли в этом году армяно-турецкая граница», тюрколог ответил:
«Не думаю, что турки сразу пойдут на открытие границы»
По мнению Р. Сафрастяна турки сделают какие-то шаги, чтобы «потихоньку подвести дело к этому», однако, в процессе этого попытаются что-нибудь получить от Армении.
«Турки пытаются использовать Армению как средство, чтобы в определенной мере сохранить свои позиции на Южном Кавказе. Они используют этот момент для оказания давления на Армению, для получения уступок от Армении, как в вопросе Геноцида, так и в вопросе Арцаха», - сказал Р. Сафрастян.