Արամ Սաֆարյան. «Թուրքական քաղաքական քարոզչական մեքենան աշխատում է որքան կարելի է խլացնել ֆուտբոլային դիվանագիտությունից Հայաստանի ստացած քարոզչական առավելությունը»
-Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպանի վերջին հայտարարությունն, ըստ իս, վկայում է այն մասին, որ առ այս պահը Հայաստանի հարցում Թուրքիայի իշխանությունների դիրքորոշումներում որևէ նոր միտում չկա,-ասել է ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արամ Սաֆարյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Ղուլուս Կիլդիժի արած վերջին հայտարարությունը։
-Ուզում եմ հիշեցնել, որ հայ վերլուծաբանները վերջին ամիսների ընթացքում տարբեր առիթներով ձևակերպել են այն տեսակետը, որն այսօր ունի Թուրքիան Հայաստանի և հայ-թուրքական հարաբերությունների հեռանկարի հարցում։ Կարճ ասած, դա հանգում է հետևյալին.
1. Միջազգային հանրությանը ցույց տալ, որ գործընթացը շարունակական փուլի մեջ է։
2. Իրականում սպասել, մինչև հայ-ադրբեջանական երկխոսությունն առաջընթաց կունենա, և Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների միջև Արցախի հարցում ինչ-որ մի համաձայնություն կլինի։
Արամ Սաֆարյանի կարծիքով այն, որ Թուրքիան հայ-թուրքական սահմանի վերաբացման և դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման հարցը միանշանակորեն կապում է ղարաբաղյան բանակցություններում առաջընթացի հետ, արդեն քննարկման ենթակա չէ։
-Վերջին 3-4 ամիսների ընթացքում մենք ականատես չենք եղել որևէ խոսակցության թեկուզ բարի կամքի դրսևորման, որը շահագրգիռ մեծ տերություններն անեին Թուրքիայի հասցեին հայ-թուրքական երկխոսության գործընթացում որևէ տեղաշարժ արագացնելու համար։ Կարծում եմ, որ այս պահի դրությամբ էական փոփոխություններ չկան,-ընդգծել է ԲՀԿ քարտուղարը։
Ա. Սաֆարյանն ասել է, որ դժվարանում է պատասխանել այն հարցին, թե այս պայմաններում մեր երկրի նախագահը կգնա՞ արդյոք դիտելու ֆուտբոլային խաղը։
-Թուրքական քաղաքական քարոզչական մեքենան աշխատում է որքան կարելի է խլացնել ֆուտբոլային դիվանագիտությունից Հայաստանի ստացած քարոզչական առավելությունը, և հարցը հանգեցնել նրան, որ սովորական բանակցային գործընթաց է տեղի ունենում, ու առանձնապես ոչ մի իրարանցում դրանից սպասել պետք չէ։

Арам Сафарян: «Турецкая политическая пропагандистская машина старается насколько можно оглушить пропагандистское преимущество, полученное от футбольной дипломатии Армении»
Последнее заявление посла Турции в Азербайджане, по-моему, свидетельствует о том, что до сегодняшнего момента в позиции властей Турции нет новых тенденций», - сказал секретарь фракции «Процветающая Армения» НС Арам Сафарян, комментируя последнее заявление посла Турции в Азербайджане Хулуси Кылыджа.
«Хочу напомнить, что армянские аналитики в течение последних месяцев по разным поводам формулировали ту точку зрения, что сегодня есть у Турции в вопросе перспектив армяно-турецких отношений. Короче говоря, это сводится к следующему:
1. Показать международному сообществу, что процесс находится в этапе продолжения.
2. На самом деле ждать, пока армяно-азербайджанский диалог будет иметь прогресс, пока в вопросе Арцаха между президентами Армении и Азербайджана будет какое-то соглашение.
По мнению Арама Сафаряна, то, что Турция вопрос открытия армяно-турецкой границы и установления дипломатических отношений однозначно связывает с прогрессом в карабахских переговорах, уже не подлежит обсуждению.
«За последние 3-4 месяца мы не были свидетелями какого-либо разговора, хотя бы проявления доброй воли, которую заинтересованные сверхдержавы имели в адрес Турции для ускорения подвижек в процессе армяно-турецкого диалога. Думаю, что на данный момент существенных изменений нет», - подчеркнул секретарь фракции ППА.
А.Сафарян сказал, что затрудняется ответить на вопрос пойдет ли в этих условиях наш президент смотреть футбольную игру.
«Турецкая политическая пропагандистская машина старается насколько можно оглушить пропагандистское преимущество, полученное от футбольной дипломатии Армении, и свести вопрос к тому, что происходит обычный переговорный процесс и особого переполоха от этого не надо ожидать».