ԿԺԴՀ՝ «ԱՄՆ–ի և Հարավային Կորեայի համատեղ զորավարժությունները դրդում են պատերազմի»
Ինչպես հաղորդում է «bbc.com»-ը, Կորեայի Ժողովրդադեմոկրատական Հանրապետության ղեկավարները հայտարարել են, թե համատեղ ծովային զորավարժություններ անցկացնելու՝ Հարավային Կորեայի և ԱՄՆ-ի որոշումը պատերազմի է դրդում։
-Կորեական թերակղզին պատերազմի նախաշեմին է զորավարժություններ իրականացնելու չմտածված ծրագրի պատճառով, որն ուղղված է Հյուսիսի դեմ,-հաղորդում  են ԿԺԴՀ-ի պաշտոնական լրատվամիջոցները։
Հիշեցնեք, որ ԱՄՆ-ը և Հարավային Կորեան ավելի վաղ հայտարարել էին, թե իրենք նոյեմբերի վերջին համտեղ զորավարժություններ են անցկացնում՝ ցույց տալու համար Կորեական թերակղզում կայունություն և խաղաղություն պահպանելու իրենց ձգտումները։

Пхеньян: «Совместные учения США и Южной Кореи провоцируют войну»
«Ситуация на Корейском полуострове приближается к порогу войны из-за безрассудного плана этих воинственных государств вновь начать военные учения, направленные против Севера»,- сообщает «gzt.ru» со ссылкой на официальные СМИ Северной Кореи.
КНДР настаивает на том, чтобы США установили незаконную морскую границу между двумя Кореями, и предостерегает Вашингтон и Сеул воздержаться от дальнейших безрассудных провокаций, ответом на которые станут новые удары.
Напомним, что раннее Южная Корея заявила, что выстрелы, которые Север принял за нападение, были сделаны в рамках военных учений и направлены на запад.