Համանախագահներ. «Հակամարտության կարգավորումը ենթադրում է Արցախի հարակից շրջանների վերադարձ Ադրբեջանին»
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ԼՂ հակամարտության հրադադարի համաձայնագրի կնքման 20-ամյակի կապակցությամբ հանդես են եկել հայտարարությամբ։ Դրանում մասնավորապես ասված է. «Հրադադարի պայմանագիրը վերջ դրեց իրական պատերազմին, կասեցրեց ողբերգական բռնություններն ու հիմքեր ստեղծեց բանակցությունների համար։ Հրադադարի շնորհիվ հայերի և ադրբեջանցիների նոր սերունդ մեծացավ՝ չիմանալով պատերազմի սարսափների մասին։ Կողմերը պետք է անեն հնարավորը ապագա սերունդներին նման փորձառությունից զերծ պահելու համար։ Այնուհանդերձ, հրադադարի վերաբերյալ համաձայնագիրը չի լուծում հակամարտությունը։ Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջանները շարունակում են գրավյալ մնալ, իսկ համաձայնագրով չի լուծվել ԼՂ կարգավիճակի հարցը։ Վերջնական կարգավորման բացակայությունը հանգեցրել է հարյուր հազարավոր մարդկանց տեղահանության շարունակականությանը, շփման գծում լարվածության խորացման սպառնալիքին, ինչպես նաև որոշ շրջանակներում մոլորության, թե ստատուս քվոն կարող է հավերժ շարունակվել։ Մենք միասնական դիրքորոշում ունենք այս հակամարտության հարցում և, ինչպես առաջ, հավատարիմ ենք կողմերին օգնելու հարցում՝ կարճ ժամանակում հասնելու խաղաղ կարգավորման Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի և ՄԱԿ-ի կանոնադրության հիման վրա, որոնք հիմնված են ուժի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության, ազգերի հավասարության և ինքնորոշման իրավունքի վրա։
Հակամարտության լուծումը պետք է ներառի տարրեր, որոնք նշված են համանախագահ երկրների նախագահների՝ 2009-2013թթ.-ի հայտարարությունների մեջ, և նախատեսում են Լեռնային Ղարաբաղի հարակից շրջանների վերադարձ, Լեռնային Ղարաբաղի համար միջանկյալ կարգավիճակ և ինքնիշխանության ու անվտանգության երաշխիքներ, միջանցք, որը կկապի Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին, ԼՂ վերջնական կարգավիճակ, որը կորոշվի ապագայում՝ իրավական ուժ ունեցող ազատ կամարտահայտման շնորհիվ, բոլոր փախստականների վերադարձ, ինչպես նաև անվտանգության միջազգային երաշխիքներ, այդ թվում` խաղաղապահ գործողություններ»։

Разрешение конфликта подразумевает возвращение территорий, прилегающих к Нагорному Карабаху – сопредседатели МГ ОБСЕ
В день 20-летней годовщины вступления в силу Соглашения о прекращении огня между Арменией иАзербайджаном сопредседатели Минской группы ОБСЕ распространили заявление, в котором подвели итоги мирного переговорного процесса прошедших лет и призвали стороны к конструктивным переговорам в будущем. В заявлении, в частности, говорится:
«Это соглашение положило конец войне, остановило трагическое насилие предыдущих лет и заложило основы для переговоров, которые предлагаются сторонам для достижения мира. Благодаря перемирию новое поколение армян и азербайджанцев выросло без ужасов войны. Стороны должны сделать все, чтобы предотвратить будущие поколения от подобных ужасов. Но, как бы там ни было, соглашение о прекращении огня не разрешило конфликт.
Территории вокруг Нагорного Карабаха остались оккупированными, а статус Нагорного Карабаха не определен. Нерешенный конфликт стал результатом продолжительного перемещения сотни и тысячи людей, вечной угрозой эскалации насилия вдоль международных границ и на линии соприкосновения, а также заблуждение в некоторых обществах о том, что статус-кво может быть вечным.
Мы разделяем общую позицию по данному конфликту, и остаемся приверженными тому, чтобы помочь сторонам как можно скорее достичь мирного разрешения конфликта, основанного на хартиях ООН и Хельсинском заключительном акте, особенно относительно принципов неприменения силы, территориальной целостности и принципа равноправия и самоопределения наций.
Решения должны включать элементы, подчеркнутые президентами стран-сопредседателей от 2009 по 2013 годов, подразумевающие возвращение территорий, прилегающих к Нагорному Карабаху и определение промежуточного статуса Нагорного Карабаха, гарантию безопасности, коридор, объединяющий Армению с Нагорным Карабахом, финальный статус Нагорного Карабаха, основанный легально заверенным выражением воли сторон, право на возвращение всех беженцев и внутренне перемещенных лиц, а также международные гарантии безопасности, включая миротворческую операцию».