Տիգրան Սարգսյանի և իր սանիկի մասնակցությամբ նոր օֆշորային սկանդա՞լ
«Փաստինֆո» կայքն ուշագրավ մանրամասներ է ներկայացնում դեռևս անցյալ տարի մամուլում հայտնված այն տեղեկությունների վերաբերյալ, համաձայն որոնց՝ ֆինանսների արդեն նախկին նախարար, նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի սանիկ Դավիթ Սարգսյանի գործունեությամբ հետաքրքրված են Ազգային անվտանգության ծառայությունում:
«Խնդիրը կապված էր Հայաստանին տրված խոշոր գրանտային ծրագրերի արդյունավետության և տեղեկատվական ոլորտի զարգացման դրամաշնորհների բաշխման գործընթացի հետ, որի կատարման ընթացքի նկատմամբ ԱԱԾ-ում լայնամասշտաբ հետաքննություն էին սկսել:
Եվ ահա, հետաքրքիր պատահականությամբ, այս նույն ոլորտի ծրագրերն է ուսումնասիրել նաև Վերահսկիչ պալատը: Եվ դարձյալ բացահայտումները բավական հետաքրքրական են:
Օրինակ՝ պարզվել է, որ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից ՀՀ-ին տրված դրամաշնորհների գումարները փոխանցվել են Կիպրոսում գրանցված ինչ-որ կազմակերպությունների հաշվեհամարներին: Նրանց հետ կառավարությունը, ի դեմս Ֆինանսների նախարարության, կնքել է ծրագրի կատարման պայմանագիր:
Սակայն հետագայում ծրագիրը կատարել է հայաստանյան ինչ-որ երրորդ ընկերություն, ընդ որում՝ գումարի միայն մի մասով: Իր հաշվետվության մեջ ՎՊ-ն այս փաստի վերաբերյալ իր զարմանքը չզսպելով՝ գրում է. «Բնական հարց է առաջանում՝ եթե հայկական որևէ ընկերություն կարող է կատարել աշխատանքները 288 հազար ԱՄՆ դոլարով, ապա ինչու՞ է այն իրականացվում կիպրոսյան ընկերության կողմից՝ 704 100 ԱՄՆ դոլար արժեքով»:
ՎՊ-ի այս զարմանքն ուղղված է Հանրային հատվածի հաշվապահական հաշվառման ստանդարտների 2-րդ ռազմավարության իրականացման դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում հաշվապահական հաշվառման իրավական ակտերի նախագծերի և ձեռնարկի ամբողջական փորձարկման և հաշվապահական հաշվառման ավտոմատացված համակարգի ներդրման աշխատանքներին:
Դրա իրականացման համար մեր կառավարությունը պայմանագիր է կնքել Կիպրոսում գրանցված «Four Assist Development Consulting Limited» ընկերության հետ: Նրան փոխանցել է 704.000 ԱՄՆ դոլար: Կիպրոսյան ընկերությունն իր հերթին պայմանագրի կնքման նույն օրը 288.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով ենթամատակարարի պայմանագիր է կնքել ՀՀ-ում գրանցված «Փի-Էյջ-Փի Փարթնըրզ» ՓԲԸ-ի հետ, որն էլ իրականացրել է նախատեսված աշխատանքների ողջ ծավալը:
Սա, ի դեպ, նոր մեխանիզմ չէ. այն կիրառվել է նաև տարիներ առաջ:
Կառավարության աշխատակազմին ցանցային սարքավորումների մատակարարման և տեղադրման համար 546 959 ԱՄՆ դոլարի և 30 366 240 ՀՀ դրամի պայմանագիր է կնքվել «Յունիքոմփ» ՓԲԸ-ի հետ, սակայն գումարն առանց հիմքի փոխանցվել է ենթամատակարար «Աբրիս Դիստրիբյուշն» ընկերության (ԱՄՆ) հաշվին:
Նույն սկզբունքով է գնվել նաև Ազգային ժողովի կահույքը: «Վեկս» ՍՊԸ-ի հետ կնքվել է 118,245 դոլարի և 49,907,106 դրամի պայմանագիր, բայց ԱԺ-ի հասցեով ներկրված ապրանքների ուղեկցող բոլոր փաստաթղթերը ներկայացվել է ենթամատակարար «Սի Այ Էս Ինթերնեյշնլ Իմպեքս» ԿՈ ԼՏԴ (Չինաստան) անունից:
Բայց սա դեռ ամբողջը չէ: Կան ծրագրեր, որոնց դրամաշնորհները վաղուց ծախսվել են, իսկ գործն այդպես էլ չի կատարվել: ՎՊ-ի մասնագետները պարզել են, օրինակ, որ էլեկտրոնային հասարակության և մրցունակության զարգացման վարկային ծրագրի շրջանակներում PWPW S.A. (Լեհաստան) ընկերության հետ կնքվել է 788.300 ԱՄՆ դոլարի պայմանագիր, որի դիմաց կատարվել է 111.400 դոլարի աշխատանք: Մինչդեռ ծրագիրը պետք է ավարտված լիներ 2012 թվականի սեպտեմբերի 27-ին, իսկ 1 տարի շարունակ՝ մինչև 2013թ. սեպտեմբերի 27-ը, կատարվեր երաշխիքային սպասարկում:
Իրականացված վերլուծության արդյունքում ՎՊ-ն հանգել է այն եզրակացության, որ գործընթացներն ունեցել են լուրջ թերացումներ, պարունակել են ռիսկեր և ունեն հետագա ստուգումների կարիք»,–գրում է կայքը։:

Новый оффшорный скандал с участием Тиграна Саркисяна и его крестника?
Издание «Фактинфо» опубликовало примечательные подробности появившейся в прошлом году в прессе информации о том, что деятельностью ныне уже отставного министра финансов Давида Саркисяна заинтересовалась Служба нацбезопасности РА.
«Проблема была связана с процессом распределения выданных Армении грантов на повышение эффективности грантовых программ и развитие информационной сферы, по факту реализации которого в СНБ Армении начали широкомасштабное расследование.
И вот по случайному стечению обстоятельств касающиеся той же сферы программы были исследованы Контрольной палатой, которой удалось выявить весьма примечательные факты.
Например, выяснилось, что суммы грантов, выданных Армении международными финансовыми организациями, были перечислены на счета зарегистрированных в Кипре организаций. С ними Правительство в лице Минфина заключила договор о реализации программы.
Однако впоследствии программу реализовала какая-то третья армянская компания, причем лишь за часть суммы. В своем отчете КП, не скрывая удивления, пишет: «Возникает естественный вопрос: если армянская компания может проводить эти работы за 288 тыс. долларов США, то почему их реализует кипрская компания за 704 100 долларов?».
КП изумляют работы по внедрению автоматизированной системы полноценного тестирования и бухгалтерского учета проектов правовых актов в рамках грантовой программы по реализации второй стратегии стандартов бухгалтерского учета в государственном секторе.
Для реализации этой программы наше Правительство заключило договор с зарегистрированной на Кипре компанией “Four Assist Development Consulting Limited», которой перечислило 704.000 долларов. Кипрская компания в свою очередь в день подписания контракта заключила договор подряда на сумму 288 000 долларов США с зарегистрированной в Армении компанией ЗАО “Пи-Эйдж-Пи Парнерс”, которая выполнила весь объем запланированных работ.
Это не новый механизм. Он применялся и несколько лет назад. Правительство 28 августа 2008г. заключила договор на сумму 142 195 200 драмов с компанией “Continental Financial Services, Inc.”. Эта компания в тот же день заключила договор подряда с армянской фирмой Пи-Эйдж-Пи Парнерс”. И опять-таки армянская фирма выполнила работа за меньшую сумму.
Отмечается, что по тому принципу была приобретена мебель парламента.
Но это не все. Есть программы, предоставляемые на реализацию которых гранты были давно потрачены, а работа так и не была выполнена. Специалисты из КП выяснили, что, например, в рамках кредитной программы развития электронного сообщества и конкуренции с компанией “PWPW S.A”(Польша) был заключен договор на сумму 788.300 долларов США, однако выполненные работы не превышали сумму в 111.400 долларов, тогда как программу планировалось завершить 27 сентября 2012г., а в течение года, до 27 сентября 2013г. должно было проводиться гарантийное обслуживание.
В результате проведенного исследования КП пришло к выводу, что “процессы осуществлялись с серьезными упущениями, заключали в себе риски и нуждаются в дальнейшей проверке”», - пишет издание.