Ինչո՞ւ 2009թ. մարտի 2-3-ին դրամը կտրուկ արժեզրկեց
ԱԺ այսօրվա նիստին ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը մի քանի հարցադրում է արել ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանին, որոնցից մեկը վերաբերում էր 2009 թվականի մարտի 2-3-ին դրամի կտրուկ արժեզրկմանը։ Պատգամավորը հիշեցրել է ԿԲ խորհուրդը՝ խնայողությունները պահել ՀՀ դրամով:
ԿԲ-ի նախագահը շրջանցեց նշված հարցը՝ անցնելով Մ. Մելքումյանի մյուս հարցադրումներին ՀՀ։ Երբ ԲՀԿ-ական պատգամավորը շեշտեց հարցին չպատասխանելու փաստը, Արթուր Ջավադյանն ասաց հետևյալը.
-Դա առաջին անգամ չեղավ. մենք պիոներ չենք։ Այս տարի Ղազախստանը նորից այդպիսի գործողություն արեց, Ռուսաստանն այլ ճանապարհով գնաց՝ երեք ավսվա ընթացքում արժեզրկեց իր ազգային արժույթը, Ղազախստանը՝ մեկ օրվա ընթացքում: Մեկ օրվա ընթացքում, ես ձեզ վստահեցնում եմ, շատ ավելի քիչ ծախսատար է, և ավելի ճիշտ է, ու ես... Միջազգային կառույցների կողմից այդ գործողությունները գնահատվել են դրական: Հնարավոր չէր այդ պրոցեսը անել, ասենք, ամբողջությամբ թափանցիկ։ Ասենք, ես հայտարարեմ, որ երեք օրից մեզ մոտ լինելու է դրամի արժեզրկում, պատկերացնո՞ւմ եք՝ ինչ աժիոտաժ կլիներ շուկաներում, դա հնարավոր չէր, բայց արվել է ամեն ինչ, որ որևէ մեկը խնդիր չի ունեցել: Իհարկե, կարող են լինել բացառություններ, բայց ես վստահեցնում եմ, որ միջազգային կառույցների գնահատականը գնահատում է լավագույններից մեկը:

Почему 2-3 марта 2009 года драм резко обесценился?
В ходе сегодняшнего заседания Национального собрания депутат от фракции ППА Микаэл Мелкумян задал председателю Центробанка РА Артуру Джавадяну несколько вопросов, один из которых касался резкого обесценивания драма 2-3 марта 2009 года. Депутат напомнил также дававшийся в те дни Центробанком совет хранить сбережения в драмах РА.
Уклонившись от ответа на данный вопрос, глава ЦБ попытался ответить на остальные вопросы Мелкумяна, однако, когда последний указал ему на это обстоятельство, Джавадян сказал следующее:
«Это было не впервые – мы не были пионерами. В этом году Казахстан тоже пошел на подобную меру. Россия пошла по иному пути – она обесценила свою национальную валюту в течение 3 месяцев. Казахстан сделал это за 1 день, и, поверьте мне, это намного дешевле и правильнее…Международными структурами данные шаги были оценены позитивно. Этот процесс невозможно полностью провести прозрачно. Скажем, я заявляю, что через 3 дня драм обесценится. Представляете, какой ажиотаж начнется на рынке? Это невозможно, однако было сделано всё, чтобы ни у кого не возникло проблем. Конечно же, могут быть исключения, но я вас заверяю, что международные структуры оценили это как один из лучших вариантов».