«Սերժ Սարգսյանին միայն երկու բան են հետաքրքրում՝ պահել իշխանությունը և վերահսկել տնտեսությունն ու ֆինանսական հոսքերը»
Վերլուծաբան Ստեփան Դանիելյանն իշխանության նախաձեռնած սահմանադրական փոփոխությունների մեջ ենթատեքստ է տեսնում։
–Որքանով ես եմ հասկանում, Սերժ Սարգսյանին միայն երկու բան է հետաքրքրում՝ պահել իշխանությունը և վերահսկել տնտեսությունն ու ֆինանսական հոսքերը: Ըստ երևույթին, սահմանադրական փոփոխությունների ենթատեքստը պետք է այդտեղ որոնել,–«7օր»–ի հետ զրույցում ասել է Ս. Դանիելյանը։
Մեր այն դիտարկմանը, որ Սերժ Սարգսյանի՝ կուսակցությունների դերը բարձրացնելու մասին խոսելուն զուգահեռ՝ ՀՀԿ–ն մերժում է 100% համամասնական ընտրակարգին անցնելու նախաձեռնությունը, Ս. Դանիելյանն արձագանքել է.
–Դա տրամաբանական քայլ էր. բոլորս հասկանում ենք, որ Հայաստանը բռնազավթված է Հանրապետական կուսակցություն կոչվող վերպետական կառույցի կողմից: Մինչ այժմ դա կատարվում էր ոչ օրինական մեխանիզմների միջոցով: Հիմա եկել է ժամանակը, որ այդ երևույթը ինչ-որ կերպ օրինականացվի: Պարզ է, որ մենք հասել ենք մի հանգրվանի, երբ «ընտրություններ» կոչվող համապետական միջոցառումն արդեն դժվար է վերահսկվում ռեժիմի կողմից, հատկապես նախագահի ընտրությունները: Պետք է որոնել ելքեր: Դա էլ փորձում են անել սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով:
Ինչ վերաբերում է կուսակցություններին, ապա, ըստ վերլուծաբանի, «Կուսակցությունների մասին» օրենքը վատ է սահմանում ներկուսակցական ժողովրդավարության չափանիշներն ու պահանջները:
Ստվերային եղանակներով կուսակցություններին հեշտ է վերահսկել: Այդ իսկ պատճառով իշխանությունը պետք է կենտրոնացվի իշխող կուսակցության ձեռքին, դա՛ է նպատակը: Իմ կարծիքով սահմանադրական փոփոխություններից ավելի կարևոր են «Կուսակցությունների մասին» օրենքում փոփոխությունները, որոնք պետք է բավական խիստ կերպով սահմանեն ներկուսակցական ժողովրդավարության չափանիշները, որպեսզի դժվարանան կուսակցությունների ներսում իշխանությունը բռնազավթելու հնարավորությունները,–ավելացրել է Ս. Դանիելյանը:

Степан Даниелян: «Сержа Саргсяна интересуют лишь удержание власти и контроль над экономикой и финансовыми потоками»
Аналитик Степан Даниелян видит в инициированных властями конституционных изменениях подтекст.
«Насколько я понимаю, Сержа Саргсяна интересуют всего две вещи – удержание власти и контроль над экономикой и финансовыми потоками. По всей видимости, подтекст конституционных изменений необходимо искать именно в этом», - сказал Даниелян в беседе с «7or» .
На наше замечание, что параллельно разговорам Сержа Саргсяна о поднятии роли партий РПА отвергает инициативу о переходе на 100-процентную избирательную систему, Даниелян отметил:
«Это было логичным. Мы все понимаем, что власть в Армении узурпирована называемой Республиканской партией надгосударственной структурой. До сих пор это делалось посредством незаконных механизмов. Сейчас настало время их легализации. Понятно, что мы дошли до той точки, когда общереспубликанское мероприятие под названием «выборы» режиму уже трудно держать под своим контролем. Необходимо искать выход, и именно это пытаются сделаеть посредством конституционных изменений».
Что касается партий, то, согласно аналитику, закон «О партиях» плохо определяет критерии и требования внутрипартийной демократии.
«Партии легко контролировать теневыми методами. Поэтому власть должна быть сконцентрирована в руках правящей партии – такова цель. На мой взгляд, изменения в законе «О партиях» намного важнее конституционных изменений. Ими должны быть четко определены критерии внутрипартийной демократии, чтобы затруднить возможности узурпации власти внутри партий», - добавил Даниелян.