Մայիսի 28–ը Հանրապետության օրն է
«Մայիսի 28–ը մեր պատմության ամենամեծ տոնն է։ Հեռու չէ այն օրը, երբ մայիսի 28–ը կտոնվի իբրև համազգային անհերքելի ամենամեծ տոն, և ամեն հայ երկյուղածորեն պետք է խոնարհվի այդ տոնի առջև»։
ՀՀ առաջին վարչապետ Հովհ. Քաջազնունի
Հանրապետության օրը պաշտոնապես նշվում է 1992թ.-ից: Այն հայոց պետականության վերածննդի խորհրդանիշն է։
Սարդարապատում հաղթելով թուրքական բանակին՝ հայկական զորքերը կարողացան կասեցնել թուրքական ներխուժումն Անդրկովկաս և փրկել Հայաստանը լիակատար ոչնչացումից:
1918թ. մայիսի 28-ին, Թիֆլիսում Անդրկովկասյան ժողովրդավարական դաշնային հանրապետության փլուզումից հետո, «Հայկական ազգային խորհրդի» կողմից հռչակվեց Հայկական հանրապետությունը (Հայաստանի Հանրապետությունը):
Անկախ Հայաստանի առաջին վարչապետն է եղել Հովհաննես Քաջազնունին, վերջինը՝ Սիմոն Վրացյանը:
Հայաստանի Հանրապետությունն ընդամենը երկու տարվա կյանք է ունեցել՝ մինչև 1920թ. դեկտեմբերի 2-ը։ Այդ ժամանակ Երևան են մտել 11-րդ Կարմիր բանակի զորամասերը, և հանրապետությունը խորհրդայնացվել է:

28 мая - День Республики
День Республики официально отмечается с 1992-го года. Он - символ возрождения армянской государственности. В этот день Сардарапат традиционно посещают высокопоставленные лица Армении, представители политических сил и др.
В эти дни в 1918 г., одержав победу над турецкой армией при Сардарапате, армянские войска сумели остановить турецкое вторжение в Закавказье и спасти Армению от полного уничтожения. 28-го мая 1918-го года в Тифлисе, после распада Закавказской Федеративной Демократической Республики «Армянским национальным советом» была провозглашена Армянская Республика (Республика Армения).
Первым премьером независимой Армении был Ованнес Каджазнуни, последним - Симон Врацян.
Республика Армения просуществовала всего 2 года - до 2 декабря 1920-го года. Тогда в Ереван вошли части 11-ой Красной армии, и республика была советизирована.