Հայաստանը կրկին գազի պարտք է կուտակում
«Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է, որ սահմանին թանկացել է Ռուսաստանի Դաշնությունից Հայաստան ներկրվող գազի սակագինը: Սակայն ՀՀ իշխանությունները կրկին գաղտնի են պահել այս հանգամանքը, ինչպես նախկինում, երբ գազի գինը սահմանին 2011թ-ից սկսած թանկացել էր, և իշխանական «գաղտնապահության» արդյունքում Հայաստանը կուտակել էր 300 մլն դոլարի պարտք:
Թերթը հիշեցնում է, որ այդ պարտքը հատուցեց՝ «ՀայՌուսգազարդ»-ի 20 տոկոս բաժնեմասը «Գազպրոմ»-ին տալով: Սակայն այս անգամ ողջ զավեշտն այն է, որ գազը թանկացել է 2013թ. Հայաստանի Կառավարության և «Գազպրոմ»-ի միջև կնքված գազային պայմանագրից հետո:
ՀՀ մաքսային ծառայությունից ստացված տեղեկությունների համաձայն՝ այս տարվա առաջին եռամսյակում ՌԴ-ից Հայաստան է ներկրվել 845 հազար 231 խմ գազ՝ 186 մլն 603.8 հազար դոլար արժողությամբ: Ասել է թե՝ այսօր Հայաստանը սահմանին գազը գնում է 1000 խմ-ն՝ 217-220 դոլար արժեքով: Մինչդեռ, ըստ պաշտոնական տվյալների, Հայաստանը ՌԴ-ից գազը պետք է ներկրեր 1000 խմ-ն 189 դոլարով։

Армения снова накапливает долги за газ
Цена на поставляемый в Армению российский газ на границе вновь повысилась. Об этом пишет газета «Жоховурд».
«И снова власти РА держали это в секрете, как и тогда, когда цена на газ на границе в 2011 году повысилась, и в результате «конспиративности» властей Армения накопила долг в 300 млн. долларов», - пишет газета, напоминая, что этот долг был выплачен за счет передачи 20% акций «АрмРосгазпрома» компании «Газпром».
«Однако на этот раз весь курьез в том, что цена повысилась после подписанного в 2013 году между Правительством РА и «Газпромом» газового соглашения.
Согласно полученной из Таможенной службы РА информации, в первом квартале этого года из России в Армению было поставлено 845 тыс. 231 куб. м газа стоимостью 186 млн. 603 тыс. долларов. То есть, на границе Армения покупает газ за 217-220 долларов за 1000 куб. м. Между тем, согласно официальным данным, РА должна была импортировать российский газ по 189 тыс. за 1 тыс. куб. м», - пишет издание.