Կառավարությունում քննարկվել են ՎՊ-ի կողմից մի շարք ոլորտներում իրականացված ստուգումների արդյունքները
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի մոտ տեղի է ունեցել քննարկում, որի ընթացքում ՀՀ վերահսկիչ պալատի կողմից ներկայացվել են մի շարք ոլորտներում իրականացված ստուգումների արդյունքները: Քննարկվել են արձանագրված խախտումները և թերությունները, ինչպես նաև այդ խնդիրների լուծմանն ուղղված առաջարկություններ:
Արդյունքների ամփոփումից ելնելով՝ ՀՀ վարչապետի կողմից տրվել են հանձնարարականներ համապատասխան մարմինների ղեկավարներին՝ ձեռնարկել միջոցներ կարճ ժամկետում բացթողումները շտկելու, ինչպես նաև ներկայացնել համակարգային առաջարկություններ խախտումները հետագայում բացառելու համար, խախտումների և թերությունների համար պատասխանատու անձանց ենթարկել պատասխանատվության՝ ընդհուպ մինչև աշխատանքից ազատում, իսկ քրեական տարրեր պարունակող դեպքերի համար գործերը փոխանցել իրավապահ մարմիններին:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել հետևյալ խնդիրներին.
Առողջապահության ոլորտ.
1. Քննարկվել է առողջապահական դիսպանսերներում հիվանդների բուժման և հետազոտության ժամկետների անհարկի ավելացման (հաշվետվություններում մարդ/օրերի թվի իրականից ավել ներկայացման) հետևանքով բյուջետային միջոցների ոչ արդյունավետ օգտագործման (լրացուցիչ չհիմնավորված ծախսերի) հետ կապված հարցը:
ՀՀ առողջապահության նախարարը տեղեկացրել է, որ մշակվում են և ներդրվելու են ֆինանսավորման նոր մեխանիզմներ, որոնց կիրառմամբ կբացառվեն ոչ հավաստի տվյալների հիման վրա վճարումների իրականացումը, ինչպես նաև ՀՀ ՎՊ-ի կողմից նախանշված մյուս ռիսկերը:
2. Դեղերի ձեռքբերման հետ կապված նշվել է, որ ուսումնասիրությունների արդյունքներով եղել են դեպքեր, երբ նախարարության կողմից բանակցային ընթացակարգով անմիջապես արտադրողից ուղղակի գնում իրականացնելու շնորհիվ խնայվել են ՀՀ պետական բյուջեի զգալի միջոցներ (օրինակ ինսուլինի ձեռքբերման դեպքում):
Հանձնարարվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարությանը և ՀՀ առողջապահության նախարարությանը քննարկել և ներկայացնել համապատասխան առաջարկություն գնման մեխանիզմների փոփոխման վերաբերյալ, որի արդյունքում կնվազեն ծախսերը՝ առանց դեղերի որակական հատկանիշների վրա ազդեցության:
Սոցիալական ոլորտ.
Քննարկվել են հղիության և ծննդաբերության արձակուրդի, ժամանակավոր անաշխատունակության նպաստների հաշվարկման և վճարման հետ կապված հարցերը՝ ներկայացնելով չարաշահումների կոնկրետ օրինակներ:
Հանձնարարվել է ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությանը մշակել համապատասխան օրենդրական փոփոխությունների փաթեթ, որը կբացառի այս ոլորտում առկա չարաշահումները, կապահովի սոցիալական արդարությունը:
Միաժամանակ հանձնարարվել է ՀՀ մարզպետներին, Երևանի քաղաքապետին և ՀՀ առողջապահության նախարարին՝ սահմանել խիստ վերահսկողություն անաշխատունակության թերթիկների տրամադրման գործընթացի նկատմամբ:
Քաղաքաշինության ոլորտ.
Քննարկվել են քաղաքաշինական գործող նորմերի և վերադիր ծախսերի հետ կապված խնդիրները:
Հանձնարարվել է ՀՀ քաղաքաշինության նախարարին՝ պատշաճ ուշադրություն դարձնել նորմատիվատեխնիկական փաստաթղթերի արդիականացմանը, ինչպես նաև ձեռնարկել միջոցներ ՀՀ ՎՊ-ի վերհանած խնդիրների լուծման ուղղությամբ:
Գյուղատնտեսության ոլորտ.
Քննարկվել է «Շուկայավարման հնարավորություններ ֆերմերներին» ծրագրի շրջանակներում ենթավարկերը գյուղացիներին և ընկերություններին տրամադրելու գործող մեխանիզմի հարցը:
Համարվել է անընդունելի գործող վարկավորման մեխանիզմը, որի արդյունքում գյուղացիական տնտեսությունների վարկավորումը իրականացվել է բարձր տոկոսադրույքով (ընդհուպ մինչև 24%):
Հանձնարարվել է բանակցել միջազգային կազմակերպությունների հետ, վերանայել վարկերի տրամադրման մեխանիզմները՝ գյուղացիական տնտեսություններին ապահովելով ավելի էժան ռեսուրսներով:

Правительство Армении обсудило результаты проверок КП в ряде сфер
В правительстве РА состоялось обсуждение, в ходе которого были представлены результаты проверок Контрольной палаты в ряде сфер. Были обсуждены выявленные нарушения и пробелы, а также представленные предложения по решению выявленных проблем.
По итогам обсуждений премьер-министр Овик Абрамян поручил руководителям соответствующих ведомств предпринять шаги для устранения пробелов в кратчайшие сроки, а также представить системные предложения для исключения нарушений в будущем, призвать к ответственности виновных в допущенных нарушениях вплоть до увольнения с занимаемой должности, а в случаях, содержащих криминал, передать дела в правоохранительные органы.
В ходе обсуждений были рассмотрены следующие задачи:
Сфера здравоохранения:
1.Обсудить вопрос, связанный с неэффективным расходованием бюджетных средств вследствие необоснованного продления сроков лечения и исследования больных в здравоохранительных диспансерах (представления в отчетах завышенных данных).
Министр здравоохранения проинформировал, что разрабатываются и будут внедрены новые механизмы финансирования, с применением которых будут исключены случаи оплаты на основании недостоверных данным, а также будут исключены другие риски, отмеченные КП.
2.В связи с приобретением медикаментов, было отмечено, что в результате исследований были выявлены случаи, когда в результате переговоров министерства с производителями были сэкономлены значительные средства.
Министерствам финансов и здравоохранения Армении было поручено обсудить и представить соответствующие предложения об изменении механизмов закупок, в результате чего расходы на приобретение медикаментов можно будет снизить без ущерба качеству.
Социальная сфера:
Были обсуждены вопросы, связанные с расчетом и оплатой декретного отпуска и пособий по временной неработоспособности, представлены конкретные случаи злоупотреблений.
Министерству труда и социальных вопросов разработать пакет законодательных реформ, которым исключались бы злоупотребления в этом вопросе и была бы обеспечена социальная справедливость.
Одновременно главам областных администраций, мэру Еревана и министру здравоохранения было поручено установить жесткий контроль над процессом предоставления справок о временной неработоспособности.
Сфера градостроительства:
Были обсуждены вопросы действующих градостроительных норм и наложенных платежей.
Министру градостроительства было поручено обратить должное внимание на модернизацию нормативно-технической документации, а также предпринять меры по решению поднятых КП задач.
Сфера сельского хозяйства:
Был обсужден вопрос действующих механизмов предоставления фермерам и компаниям кредитов в рамках программы «Маркетинговые возможности фермеров».
Действующий механизм кредитования был признан неприемлемым, поскольку предполагал высокие процентные ставки по предоставляемым сельскохозяйственным кредитам – вплоть до 24%.
Было поручено провести переговоры с международными организациями, пересмотреть механизмы кредитования, обеспечивая фермерские хозяйства более дешевыми финансовыми ресурсами.