Այսօր շփման գծի դիտարկման ժամանակ ադրբեջանական կողմից կրակոցներ են հնչել
Հունիսի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Հադրութի ուղղությամբ Հորադիզ բնակավայրի մոտակայքում:
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դաշտային օգնական Եվգենի Շարովը /Ուկրաինա/ և ԵԱՀԿ ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից Պետեր Սվեդբերգը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի /ԲՄՊԽ/ ներկայացուցիչ փոխգնդապետ Դան Խարվեյը /Իռլանդիա/:
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը և նրա դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը /Բուլղարիա/, ինչպես նաև ԵԱՀԿ բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի /ԲՄՊԽ/ ներկայացուցիչ գնդապետ Իլհամի Դեղիրմենչիողլուն /Թուրքիա/:
Մինչ դիտարկման սկիզբը արձանագրվել են կրակոցներ ադրբեջանական կողմից ղարաբաղյան դիրքերի ուղղությամբ, սակայն դիտարկումն անցել է ըստ նախատեսված ժամանակացույցի: Միաժամանակ ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությունը դուրս չի բերել իր առաջապահ դիրքեր:

ОБСЕ провел мониторинг линии соприкосновения, несмотря на выстрелы с азербайджанской стороны
Согласно достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ 10 июня провела плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в Гадрутском направлении вблизи населенного пункта Горадиз.
Как сообщили в пресс-службе МИД НКР, с позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществили полевой помощник личного представителя действующего председателя ОБСЕ Евгений Шаров (Украина) и сотрудник офиса ЛПДП ОБСЕ Петер Сведберг, а также представитель Группы планирования высокого уровня (ГПВУ) ОБСЕ подполковник Дан Харвей (Ирландия).
С противоположной стороны линии соприкосновения мониторинг осуществили личный представитель действующего председателя ОБСЕ посол Анджей Каспшик и его полевой помощник Христо Христов (Болгария), а также представитель Группы планирования высокого уровня (ГПВУ) ОБСЕ полковник Илхами Дегирменчиоглу (Турция).
До начала мониторинга были зафиксированы выстрелы с азербайджанской стороны в направлении карабахских позиций, однако мониторинг прошел в соответствии с намеченным графиком.
Одновременно азербайджанская сторона в ходе мониторинга не вывела миссию ОБСЕ на свои передовые рубежи.