Քառյակի «մատ»–ից հետո ՀՀԿ–ն դադարեցրեց քվեարկությունները
Ինչպես տեղեկացրել էինք, ԱԺ այսօրվա արտահերթում տեսնելով, որ քվորում ապահովելու համար ՀՀԿ–ն անհրաժեշտ 66 ձայնը չունի, ԲՀԿն, ՀԱԿը, ՀՅԴն, «Ժառանգությունը» և ՕԵԿը սկսել են չքվեարկել։ Այդպիսով, մի շարք հարցեր ՀՀԿ–ն չկարողացավ անցկացնել՝ ունենալով ընդամենը 63-64 ձայն, իսկ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը շտապ 20 րոպե ընդմիջում վերցրեց։
Ընդմիջումից հետո տեսնելով, որ, այդուհանդերձ, չի հաջողվել 66 ՀՀԿ–ականի ապահովել դահլիճում, ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը օրակարգում ընդգրկված հարցերը պարզապես չի շարունակել դնել քվեարկության։
Մեկնաբանելով այս իրավիճակը՝ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանն ընդգծել է.
–Կարևոր պատմական պահ էր. առաջին անգամ ստացվեց տապալել քվեարկությունները։ Այսպիսի բան երբեք չէր եղել, որ մեծամասնությունը չկարողանա իր ուզած օրինագիծն անցկացնի։ Այսօր՝ քառյակի երկարատև համագործակցության ընթացքից հետո, մենք հասանք նաև այս պահին։ Սա ցույց է տալիս, որ կարող ենք իրոք շատ լրջորեն պայքարել, և իրատեսական է, որ այդ համագործակցությամբ ահագին հարցեր կկարողանանք տապալել։

РПА отменила голосования после бойкота «четверки»
В ходе сегодняшнего голосования в НС по ряду законопроектов правительства фракции ППА, АНК, АРФД, «Наследие» и «Оринац еркир» отказались участвовать в голосовании, увидев, что РПА не обладает 66 голосами для обеспечения кворума. Правящей фракции не удалось провести ряд вопросов, поскольку в зале присутствовали лишь 64 представителя РПА. Руководитель фракции РПА Ваграм Багдасарян был вынужден взять 20-минутный перерыв.
Однако обеспечить кворум не удалось и после перерыва. В связи с этим спикер НС Галуст Саакян перестал выносить на голосование внесенные в повестку внеочередных заседаний НС законопроекты.
Комментируя сложившуюся ситуацию, руководитель фракции АНК Левон Зурабян подчеркнул:
«Это был важный исторический момент – впервые удалось провалить голосование. До сих пор не было того, чтобы большинство не сумело провести свои законопроекты. Сегодня, после продолжительного сотрудничества «четверки», мы добрались и до этого момента. Это показывает, что мы можем вести серьезную борьбу, и решение многих вопросов посредством сотрудничества весьма реалистично».