Ինչքանո՞վ կվաճառի Սաշիկն իր փայերը
Քառյակի 12 կետերը վերաբերում են Սերժ Սարգսյանի մասնավոր շահերին։ Չորս քաղաքական ուժերը պահանջում են իշխանություններից դադարեցնել պետության ու հասարակության հաշվին փող աշխատելու գործունեությունը։
Շատերին է հայտնի, որ Սերժը Բաղրամյան 26–ը վերածել է բիզնես–կանտոռայի և զբաղված է փող հաշվելով։ Քառյակը պահանջում է դադարեցնել այդ արատավոր պրակտիկան։ Սերժ Սարգսյանը, բնականաբար, դիմադրում է, քանզի եթե կատարի այդ 12 պահանջները, ապա անիմաստ կդառնա նրա իշխանությունը, որը հիմնված է «իշխանություն–փող–իշխանություն'–փող'–իշխանություն''–փող''... » բանաձևի վրա։
«Վերջի բոլշևիկի» դիմադրությունը տարբեր դրսևորումներ է ստանում։ Նա «անկախ» լրատվամիջոցներին ու դրանց տիրույթներում հայտնված ոչ պակաս «անկախ» գործիչներին քսի է տվել քառյակի վրա։ Սրանց հիմնական ֆունկցիան այն է, որ պետք է քննադատեն երկրում տիրող իրավիճակը, քննադատեն 12 կետերը, հանդես գան «արմատական» պահանջներով, հեղափոխություն անեն սոցիալական ցանցերում և պահանջեն ... քառյակի հրաժարականը։ Այս ճակատում աշխատանքը գործավարձային է՝ առանց օրապահիկի։
«Անկախներին» թույլատրված է Սերժին էլ քննադատել, բայց այնպես՝ ձեռքի հետ՝ «Եկեք մի կողմ թողնենք Սերժ Սարգսյանին, քանզի նրա հետ ամեն ինչ պարզ է» էժանագին «տրյուկի» կիրառմամբ։ Հիմնական թիրախը, կրկնեմ, քառյակն է, հատկապես դրա մաս կազմող ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ը։
Բացի տեղեկատվական դաշտի իր զինվորների օգնությամբ պաշտպանվելուց՝ Սերժը նաև այլ քայլեր է ձեռնարկում։ Նա, օրինակ, Երևանի փողոցները կարմիր ներկի օգնությամբ փողի աղբյուր դարձրած իր մանկության ընկերների միջոցով հանդես է գալիս հայտարարությամբ։ Սերժն իր չուզողներին առաջարկում է գնել ասֆալտից փող սարքելու բիզնեսը՝ «լացելով», թե, իբր, ինքն իրականում գերշահույթներ չի ստանում, այլ ընդամենը բավարարվում է 10-12 տոկոս շահութաբերությամբ։
Շատերն այն կարծիքին են, որ կարմիր կետագծերի բիզնեսը վաճառքի հանելով՝ Սերժն իր հետքերն է մաքրում, և փորձում է միևնույն ժամանակ փող պոկել Հայաստանից։ Այդպես է դա, թե ոչ, ժամանակը ցույց կտա։
Այս ամենի համատեքստում հետաքրքիր կլիներ իմանալ, թե ինչքա՞ն է ուզելու հանրահայտ Սաշիկն իր փայերից ազատվելու դիմաց։
Ինչպես հայտնի անեկդոտում է ասվում, Սերժի եղբայր Սաշիկի գործերը հեչ լավ չեն, քանզի ամբողջ Հայաստանը նրա հետ «կիսովի» փայ է՝ 70/30 հարաբերակցությամբ։
Մենք հասկանում ենք, որ Սաշիկը հավաքական կերպար է ու նաև՝ շեղող թիրախ հանրության համար։ Գլխավոր «Սաշիկը» Բաղրամյան 26–ում է նստած, և հենց նա էլ փայ է մտնում այլոց բիզնեսներում հարկային ճնշումների կամ սեփականության խլոցիի միջոցով։
Չի բացառվում, որ մի օր էլ գլխավոր «Սաշիկը» մամլո հաղորդագրություն տարածի ու հայտարարի, թե քանի որ հայ ժողովուրդն աչքը տնկել է իր փայերի վրա, ուստի ինքը վաճառքի է հանում դրանք, ու ցանկացած իրավաբանական ու ֆիզիկական անձ դրանք կարող է գնել՝ վճարելով նաև բոլոր այն չարչարանքների գինը, որը «Սաշիկը» ներդրել է փայ մտնելու ընթացքում։
Վատ թեմա չէ, հը՞, Հ1–ին հյուրընկալվելու և մշտաժպիտ Նվեր Մնացականյանին հարցազրույց տալու համար։
Սերժ Սարգսյանն, իր փայերն առաջարկելով, կարող է ներկայանալ որպես Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի զոհ ու հակաօլիգարխիկ պայքարի շրջանակներում խնդրել հանրության աջակցությունը սահմանադրական փոփոխությունների հարցում։ Փոփոխություններ, որոնց շնորհիվ «Սաշիկի» փայերը կպաշտպանվեն սահմանադրական նորմի ուժով։

За сколько Сашик продаст свои доли?
12 пунктов «четверки» касаются частных интересов Сержа Саргсяна. Четыре политические силы требуют от властей прекратить зарабатывать деньги за счет государства и общества.
Многим известно, что Серж превратил президентский дворец в бизнес-контору и занят исключительно подсчитыванием денег. «Четверка» требует прекратить эту порочную практику. Естественно, Серж Саргсян сопротивляется, поскольку, если выполнит эти 12 требований, его власть потеряет свой смысл, который заключается в формуле «власть-деньги-власть-деньги…».
Сопротивление «последнего большевика» имеет различные проявления. Он натравил на «четверку» «независимые» СМИ и оказавшихся в их орбите не менее «независимых» деятелей. Их основная функция – критиковать царящую в стране ситуацию и 12 пунктов, выступать с радикальными требованиями, осуществлять революции в социальных сетях и требовать… отставки «четверки». Работа на этом фронте сдельная – без суточного пайка.
«Независимым» разрешено также критиковать Сержа, но делать это между прочим, с использованием дешевого трюка вроде «Давайте оставим пока Сержа Саргсяна, поскольку с ним всё понятно». Основной мишенью, повторюсь, является «четверка», в особенности входящие в нее ППА и АНК.
Кроме защиты при помощи своих бойцов информационного фронта, Серж предпринимает и другие шаги. Например, он выступает с заявлениями через своих друзей детства, превративших улицы Еревана посредством красных пунктиров в источник доходов. Серж предлагает своим недоброжелателям выкупить бизнес по сбору денег с асфальта, жалуясь, будто он не получает с него сверхприбылей и довольствуется доходностью всего в 10-12%.
Многие считают, что, выставив на продажу парковочный бизнес, Серж заметает за собой следы и одновременно пытается урвать побольше у Армении. Так это или нет, покажет время.
В контексте всего этого было бы интересно узнать, сколько затребует небезызвестный Сашик за отказ от своих долей в бизнесах.
Как утверждается в известном анекдоте, дела брата Сержа Сашика из рук вон плохи, так как вся Армения находится с ним в полудоле в соотношении 70/30.
Мы понимаем, что Сашик является собирательным образом и отвлекающей мишенью для общества. Главный «Сашик» восседает в президентском дворце, и именно он и входит в долю в чужие бизнесы посредством налогового давления или банального отъема собственности.
Не исключено также, что в один прекрасный день главный «Сашик» распространит заявление, в котором будет сообщаться, что ввиду пристального и завистливого внимания нашего общества к его долям он выставляет их на продажу, и любое юридическое или физическое лицо может их купить, заплатив в том числе за все те усилия, которые «Сашик» приложил в ходе вхождения в эти доли.
Согласитесь, неплохая тема для интервью вечно улыбчивому Нверу Мнацаканяну в ходе очередного посещения Общественной телекомпании.
Предлагая свои доли в бизнесах, Серж Саргсян может предстать в качестве жертвы создавшейся в Армении ситуации и попросить в рамках антиолигархической борьбы поддержки общества в вопросе конституционных изменений. Изменений, благодаря которым доли «Сашика» будут защищены силой конституционных норм.