«Վերջի բոլշևիկի» նորալեզուն
Սերժ Սարգսյանի համար պետությունը տնամերձ բոստան է։ Այդ բոստանում նա իր խաղի կանոններն է ուզում սահմանել նոր լեզվի՝ նորալեզվի միջոցով։
Նորալեզուն հնարավորություն է տալիս երևույթները ներկայացնել գլխիվայր շուռ տված։ Սերժ Սարգսյանի հնարամտությունն այդ առումով սահմաններ չի ճանաչում։
Նորալեզուն նրան նաև հնարավորություն է տալիս թալանին և դեմագոգիային այլ տեսք տալ։
Նորալեզուն ոտքից գլուխ կեղծ է։ Բովանդակությունն իր տեղը զիջել է ձևին։ Հայոց լեզուն Սերժի շնորհիվ աղավաղվել է ու կորցրել նախկին հմայքը։ Կան բառեր, որոնք կորցրել են իրենց դրական էներգետիկան, քանզի Սերժն այնպես է «խուրդել» դրանք, որ հիմա միայն բացասական իմաստով կարելի է օգտագործել այնպիսի բառեր, ինչպիսիք են նախաձեռնողական, հայրենասիրություն և այլն։
Հայաստանում, թերևս, մարդ չկա, որ չիմանա՝ «Որոտանի» հէկը Սերժ Սարգսյանն իրեն կցված երիտօլիգարխիայի միջոցով ուզում է սեփականաշնորհել։ Գործարքն այդ ակնհայտ կոռուպցիոն ռիսկեր է պարունակում և ուղղված է ՀՀ շահերի դեմ։ Սերժն, ահա, իր լրատվամիջոցների միջոցով փորձում է այդ թալանը ներկայացնել որպես «ՀՀ էներգետիկ համակարգի դիվերսիֆիկացիա»։
Թե այդ երբվանից է Բաղրամյան 26–ը դարձել ամերիկյան էներգահամակարգի մաս, իսկ Սերժ Սարգսյանն էլ՝ էներգետիկ, մնում է միայն կռահել։
Ի դեպ, ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանը, ով մեր երկրում բացառապես հակահայկական գործունեությամբ է աչքի ընկնում, և ագրեսիվ հակահայկական քարոզով է զբաղված, ողջունել է «Որոտանի» կոռուպցիոն գործարքը։
Սերժի տեսակը հաշվի առնելով, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ԱՄՆ դեսպանը ՀՀ–ն դիտարկում է որպես խոպան տարածք, մեծ է հավանականությունը, որ Հեֆերնը «բոստանչու» հետ «ատկատային» պայմանավորվածության է եկել «Որոտանի» հարցում։
Ամերիկացիները «պեռսոնա նոն գրատա» չճանաչեցին ԱՄՆ–ում դեսպան նշանակված Տիգրան Սարգսյանին, ով կոռուպցիայի քայլող մարմնավորում է, հետևաբար, կարող ենք ենթադրել, որ իրենց համար ընդունելի են կոռուպցիոներները, և մեր տիպի երկրներում նրանք հաճույքով կոռուպցիոն գործարքների մեջ են մտնում նրանց հետ՝ հետագայում իրենց մոտ ապաստան տալով «ատկատային» ընկերոջը։
Անցնենք հաջորդ թեմային։
Սերժի մտքի թռիչքն այնքան մեծ է, որ նա կարողանում է Համաշխարհային բանկից վերցրած գումարները մեջ–մեջ անելուն տալ «Գյուղատնտեսության ոլորտում դասախոսությունների միջոցով արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված քայլեր» ձևակերպումը։ Խոսքս տխրահռչակ կովերի պտուկալվացման տիգրանսարգսյանական ակցիային է վերաբերում։ Հատուկ ուզում եմ ընդգծել, որ տխրահռչակը վերաբերում է ոչ թե պտուկներին, այլ Տիգրան Սարգսյանին։
Նորալեզվի մյուս դրսևորումների մասին։
Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի շահերը դրսում հանձնելը ներկայացնում է որպես «նախաձեռնողականություն»։
Արտագաղթի անունը դրել են միգրացիոն հոսքեր ու հանգիստ արձանագրում են, որ վերջին վեց տարվա ընթացքում ՀՀ–ն լքել է շուրջ 300 հազար մարդ։
«Ատկատների» ու կեղծ «տենդերների» կազմակերպման գործընթացը ստացել է «Բյուջետային միջոցների արդյունավետ կառավարում» անվանումը։
Սերժը խոսում է դիվանագետներին ներկայացվող չափորոշիչների մասին ու դեսպան նշանակում աննախադեպ չափերի հասած կոռուպցիայի թիվ մեկ գործիք ու համատեղությամբ՝ օֆշորային սկանդալի գլխավոր հերոս Տիգրան Սարգսյանին։ Դե, իսկ Յուրի Վարդանյանին Վրաստան ուղարկելը լրիվ տեղավորվում է սերժական մոդելի մեջ։ Նորալեզվով դա նշանակում է «հայ–վրացական կապերի ամրապնդում»։
«Մենք անցկացնելու ենք լավ ընտրություններ»,– հայտարարեց Սերժ Սարգսյանը վերջին երկու համապետական ու Երևանի ավագանու ընտրություններից առաջ։ Գործնականում տեղի ունեցավ ճիշտ հակառակը, քանզի ընտրակեղծիքներն իրենց մասշտաբներով ու լկտիության աստիճանով աննախադեպ էին։ Եվ ուրեմն, «լավ ընտրությունները» նորալեզվով նշանակում է «լավ կեղծված ընտրություններ»։
Ամենաուշագրավը Սերժի գործունեությունն է լրատվական դաշտում։ Որքան շատ է նա կարողանում կենտրոնացնել տնտեսությունը, որքան շատ են նրան կցված սաշիկներն ու երիտսաշիկները «սամալյոտի միս» ուտում, որքան շատ է աճում թալանը, այնքան «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան ավելի կատաղի պայքար է մղում վերացական օլիգարխիայի դեմ։
«Հակաօլիգարխիկ պայքար»–ի տակ Սերժը նկատի ունի այն, որ ինքը դառնում է թիվ մեկ և միակ օլիգարխը։
Մի խոսքով, Սերժի նորալեզուն շատ պարզ է։ Պետք է լսել այն, ինչ ասվում է, և հասկանալ հակառակը։ Իսկ դա նշանակում է, որ հայոց լեզվով պետք է Սերժ Սարգսյանին ցտեսություն հայտնել, կամ, ՄՄ–ի լեզվով ասած, «պասլատ» անել։
Հ.Գ.։ Սերժ Սարգսյանը հայտարարում է, որ ուզում է սահմանադրական փոփոխություններ անել, որպեսզի մեծանա խորհրդարանի դերը, ցանցային ու հորիզոնական կառավարում լինի, անհատն իր տեղը զիջի կոլեգիալ մարմնին և այլևայլ նման բաներ։
Բնականաբար, դա նշանակում է հետևյալը. Սերժ Սարգսյանն ուզում է սահմանադրական փոփոխություններ անել, որպեսզի վերջնականապես ոչնչացնի խորհրդարանը և պետական մյուս կառույցները, կոլեգիալ մարմինները դարձնի անասնաֆերմա և ցմահ իշխի՝ զրո պատասխանատվությամբ։

Новояз «последнего большевика»
Государство для Сержа Саргсяна является приусадебным участком. На нем он хочет установить свои собственные порядки, и сделать это посредством нового языка общения – новояза.
Новояз предоставляет возможность преподносить вещи перевернутыми с ног на голову. Находчивость Сержа Саргсяна в этом плане не знает границ.
Новояз предоставляет ему также возможность придавать грабежу и демагогии совершенно иной вид.
Новояз фиктивен от начала до конца. Содержание уступило свое место форме. Благодаря Сержу армянский язык был извращен и потерял свое обаяние. Есть слова, которые потеряли свою позитивную энергетику, так как Серж их полностью дискредитировал, и сейчас в негативном свете можно использовать такие слова, как «инициативность», «патриотизм» и др.
в Армении, по всей видимости, уже не осталось того, кто не знал бы, что Серж Саргсян хочет приватизировать Воротанскую ГЭС через закрепленную за собой младоолигархию. Эта сделка содержит явные коррупционные риски и направлена против интересов РА. Посредством своих СМИ Серж хочет преподнести этот грабеж в качестве «диверсификации энергетической системы РА».
С каких это пор президентский дворец стал частью американской энергетической системы, а Серж Саргсян – энергетиком, остается только догадываться.
Кстати, посол США в Армении, который отличается в нашей стране исключительно антиармянской деятельностью и занят агрессивной антиармянской пропагандой, поприветствовал коррупционную сделку по «Воротану».
Учитывая сущность Сержа и то обстоятельство, что посол США рассматривает РА в качестве территории, где можно подзаработать, велика вероятность того, что Хефферн пришел с «приусадебником» в вопросе «Воротана» к «откатной» договоренности.
Американцы не признали персоной нон грата назначенного послом в США Тиграна Саркисяна, являющегося живым воплощением коррупции, следовательно, можем предположить, что коррупционеры для них приемлемы, и в странах вроде нашей они с удовольствием входят в с ними соответствующие сделки, предоставляя впоследствии своим «откатным» друзьям убежище.
Перейдем к следующей теме.
Полет мысли Сержа настолько высок, что он может оформить расхищение кредитов Всемирного банка в качестве «Шагов, направленных на повышение эффективности в сельскохозяйственной сфере посредством чтения лекций». Речь идет о печально известной акции Тиграна Саркисяна по промыванию коровьего вымени. Особо хотелось бы подчеркнуть, что «печальная известность» касается не коровьего вымени, а Тиграна Саркисяна.
О других проявлениях новояза.
Сдачу национальных интересов Армении за границей Серж Саргсян преподносит в качестве «инициативности».
Эмиграцию стали называть миграционными потоками и спокойно фиксируют, что за последние 6 лет РА покинули 300 тыс. граждан.
Процесс «откатов» и организации подставных тендеров получил название «Эффективное управление бюджетными средствами».
Серж говорит о выдвигаемых дипломатам критериях и назначает послом главный инструмент достигшей беспрецедентных показателей коррупции и по совместительству главного героя оффшорного скандала Тиграна Саркисяна. Направление же Юрия Варданяна в Грузию полностью умещается в сержевскую модель. На новоязе это означает «укрепление армяно-грузинских связей».
«Мы проведем хорошие выборы», - заявлял Серж Саргсян перед последними двумя общереспубликанскими и столичными муниципальными выборами. На деле произошло прямо противоположное, поскольку фальсификация выборов по своим масштабам и оголтелости была беспрецедентной. Следовательно, «хорошие выборы» на новоязе означают «хорошо сфальсифицированные выборы».
Наиболее примечательной является деятельность Сержа на информационной поле. Чем сильнее ему удается концентрировать в своих руках экономику, чем больше закрепленные за ним сашики и младосашики поедают «мясо самолета», чем масштабнее становится разграбление, тем более беспощадную борьбу с абстрактной олигархией ведет «геббельский» агитпроп.
Под «антиолигархической борьбой» Серж подразумевает то, что он станет главным и единственным олигархом.
Словом, новояз Сержа довольно прост. Нужно слушать, что говорится, и понимать под этим обратное. А это означает, что по-армянски ему нужно сказать «до свидания», а на языке ТС – послать куда подальше.
P.S. Серж Саргсян заявляет, что хочет провести конституционные изменения, чтобы повысить роль парламента, реализовать сетевое и горизонтальное управление, чтобы индивид уступил свое место коллективу и т.д., и т.п.
Естественно, это означает следующее: Серж Саргсян хочет осуществить конституционные изменения, чтобы окончательно уничтожить парламент, превратить коллегиальные органы в скотный двор и править вечно при отсутствии какой-либо ответственности.