Արտաքին օգտագործման գեղամյանների խրախճանքը
Սերժ Սարգսյանի ամենասիրելի, ամենաօրինակելի և ամենաընդունելի քաղաքական գործիչն Արտաշես Գեղամյանն է, քանզի քաղաքական նեկրոֆիլիայով տառապող մարդը միշտ էլ բարձր է գնահատում քաղաքական «դիակներին»։ Գեղամյանը «մեռելների» մեջ «ամենամեռածն» է և, հետևաբար, թիվ մեկը «քաղաքական գերեզմանոցում» և թիվ մեկը «քաղաքական հարեմում»։
Սերժն այնքան է ընդունում Գեղամյանին, որ նրան ներքին կյանքում անողաքաբար օգտագործելուց հետո հանել է նաև արտաքին ասպարեզ։
Ինչպես հայտնի է, Գեղամյանը Բաքվում ցանկությունն է հայտնել, որ Ադրբեջանը մաս կազմի Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ միևնույն ժամանակ համոզմունք հայտնելով, որ Ղարաբաղի հարցը Ադրբեջանի այդ քայլից հետո մեջտեղից դուրս կգա։
Փաստորեն, Սերժ Սարգսյանը հիմա էլ «նախաձեռնողական» քաղաքականություն է վարում Ադրբեջանի հետ՝ համաձայնելով Կրեմլին ամենաքստմնելի ծառայությունները մատուցել։
«Վերջի բոլշևիկը» ԵՄ–ի հետ ասոցացման փուլում իր «արևմտամետ» հաճախորդներ Դավիթ Շահնազարյանի, Արամ Սարգսյանի, Իգոր Մուրադյանի, Աղասի Ենոքյանի, Արման Բաբաջանյանի ու մյուսների միջոցով էր Ղարաբաղն աճուրդի հանել նախագահի աթոռի դիմաց, իսկ հիմա էլ Սերժի «ռուսամետ» հաճախորդներն են մեյդան դուրս եկել, ու կրկին սեղանին հայտնվել է Ղարաբաղը։ Ասել է թե՝ Բաղրամյան 26–ի տակ գործող «արևմտամետներն» ու «ռուսամետները» նույն մեդալի տարբեր երեսներն են՝ գեղամյաններ, և օգտագործվում են օրվա կուրսով։
«Արևմտամետ» և «ռուսամետ» գեղամյանների տարբերությունը ձևական է։ Հիմա պարզապես եկել է «ռուսամետների» փուլը, և այդ իսկ պատճառով Բաքվում հակահայկական հայտարարությամբ է հանդես եկել Արտաշեսը։ Սերժի մոտ «արևմտամետ» փուլ լիներ, նույնաբովանդակ հայտարարություն կաներ արդեն Շահնազարյան Դավիթը կամ մեկ ուրիշ «Գեղամյան»։
Ինչ վերաբերում է Գեղամյանի բուն հայտարարությանը, ապա սրա արդյունքում Հայաստանը սեփական կամքով ոչ միայն մանրադրամ է դառնում Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերություններում, այլ վերածվում Կրեմլի հաչան շնիկի, որի դիմաց մի թեթև «կոռմ» լցնելով (կամ առանց դրա)՝ կարելի է ստանալ ամեն ինչ։ Այս ամենի արդյունքում մեզ հետ այլևս որևէ երկիր հաշվի չի նստելու, և որևէ պետություն լուրջ չի ընդունելու։
Բայց սրա համար Սերժ Սարգսյանին մեղադրելու իմաստ չկա։ Մի «Գեղամյան» էլ հենց Սերժն է, ով, իբր թե, ներկայացնում է Հայաստանը, բայց աշխատում է ՀՀ շահերի դեմ։ Նրանից այլ բան սպասելն առնվազն միամտություն է։ Մեղավոր ենք մենք, որ հանդուրժում ենք Սերժին նախագահականում։
Եթե մենք չենք ուզում վերանալ որպես պետություն ունեցող ազգ, ապա այլ տարբերակ չկա, քան իշխանափոխությունը։ Այլապես գեղամյանները խրախճանք կսկսեն «գերեզմանոցում»։

Пир гегамянов внешнего использования
Самым любимым, примерным и приемлемым для Сержа Саргсяна политическим деятелем является Арташес Гегамян, поскольку страдающий политической некрофилией человек всегда высоко ценил политические «трупы». Среди «мертвецов» Гегамян является самым «мертвяцким» и, следовательно, номером один на «политическом кладбище» и главным в «политическом гареме».
Гегамян настолько приемлем для Сержа, что после его использования на внутриполитическом поле он вывел его и на внешнеполитическую арену.
Как известно, в Баку Гегамян выразил пожелание, чтобы Азербайджан стал участником Евразийского экономического союза, а также убежденность в том, что вопрос Карабаха после подобного шага Азербайджана отпадет сам собой.
Фактически, «инициативную» политику Серж Саргсян сейчас ведет с Азербайджаном, согласившись предоставлять Кремлю самые паскудные услуги.
В период ассоциации с ЕС «последний большевик» посредством своих «прозападных» клиентов (Давида Шахназаряна, Арама Саркисяна, Игоря Мурадяна, Агаси Енокяна, Армана Бабаджаняна, Айказна Гахрияна и др.) в обмен на сохранение президентского кресла выставил на аукцион Карабах, который сейчас вновь поставлен на кон посредством «пророссийских» клиентов. То есть, действующие под контролем президентского дворца «прозападники» и «пророссийские» являются двумя сторонами одной медали – гегамяны используются в зависимости от курса дня.
Различия между «прозападными» и «пророссийскими» гегамянами носят формальный характер. Просто сейчас настал этап «пророссийских», поэтому в Баку с антиармянским заявлением выступил Арташес. Будь у Сержа «прозападный» этап, аналогичное по содержанию заявление сделал бы Давид Шахназарян или какой-нибудь другой «Гегамян».
Что касается самого заявления Гегамяна, то в его результате Армения добровольно становится не только разменной монетой в отношениях России и Азербайджана, но и превращается в карманную собачку Кремля, у которой в обмен на незначительный «корм» (или даже без него) можно получить всё, что угодно. Впредь ни одно государство не будет с нами считаться или воспринимать нас всерьез.
Однако винить во всем этом Сержа Саргсяна бессмысленно. Тем же «Гегамяном» является и он сам, который якобы представляет Армению, но работает против интересов РА. Ожидать от них чего-либо другого как минимум наивно. Виноваты мы сами – мы всё еще терпим пребывание Сержа в президентском дворце.
Если мы не хотим перестать существовать как обладающая государством нация, то иного варианта, кроме как смена власти, не существует. Иначе гегамяны начнут свой пир прямо на «кладбище».