Փոխադարձ ատելության պայմաններում
Սերժ Սարգսյանի և հանրության հարաբերություններում ամեն ինչ պարզ է։ Ամեն ինչ ընթանում է փոխադարձ ատելության պայմաններում։ Ձևականություններ այլևս չկան։ Դիմակները դեն են նետված, խոսքերը դարձել են ավելորդ։
Արժե առանձնահատուկ ընդգծել, որ հանրության ատելությունը Սերժի հանդեպ առկա է, բայց այն աստիճանի չէ, որ հենց այսօր տեղի ունենա հեղափոխությունը, այլապես հենց այսօր տեղի կունենար այն։
Այլ է ՀՀԿ ղեկավարի պարագայում։ Նրա ատելությունը հանրության հանդեպ հասել է գագաթնակետին։ Դա է պատճառը, որ նա լայնամասշտաբ գրոհի է անցել։ Է՛լ «կուտակային», է՛լ հարկային տեռոր, է՛լ ՀՀ քաղաքացիների բանկային հաշիվների սառեցում, է՛լ հոսանքի թանկացում, է՛լ վարկային ստրկացում, է՛լ կարմիր կետագծեր, է՛լ արագաչափեր, է՛լ երիտօլիգարխիայի ախորժակի գերբարձրացում ...
Շատ խորհրդանշական է, որ Սերժի բիզնես գործընկերներից մեկը երկրի թիվ մեկ հարկադիր կատարողն է։ Սերժը հարկադիր տեռորով է զբաղված, և էլ ով, եթե ոչ հարկադիր կատարողը պետք է նրա գլխավոր հենարանը դառնար փող հավաքելու գործում։
Սերժի լայնամասշտաբ հարձակումը երկու բան է նշանակում։ Նա կա՛մ իրեն շատ վստահ է զգում, կա՛մ թանկացումներով ու փող կլպոցիով ուզում է քերել՝ ինչքան հնարավոր է՝ «Ինչքան էլ փող պոկեմ մինչև հեռանալս, էլի քյար ա» թեմայով։
Դատելով ամենից՝ մենք գործ ունենք երկրորդ տարբերակի հետ։ Հարցն այն է, որ պետք է արագ կանգնեցնել թալանը, այլապես «Վերջի բոլշևիկը» մինչև հեռանալը կհասցնի ահագին ավերածություններ գործել, ընդ որում՝ ոչ միայն ներքին քաղաքական ոլորտում։
Եվ ուրեմն, բոլոր տիպի քաղաքական ու քաղաքացիական պայքարների թիվ մեկ և միակ թիրախը պետք է լինեն Բաղրամյան 26–ը և դրա տնօրենը։ Մյուս բոլոր հասցեները կեղծ են, իսկ թիրախները՝ արհեստական։
Ցանկացած անհատ կամ կազմակեպություն, որը թունդ բառապաշարով կդժգոհի մեզանում տիրող վիճակից, բայց քննադատության հիմնական թիրախ կդարձնի քառյակին, դրա մաս կազմող առանձին կուսակցություններին, վերացական օլիգարխիային, Պուտինին, ռուսական իմպերիալիզմին, Օբամային կամ Պան Գի Մունին, առնվազն քաղաքականապես անմեղսունակ է, իսկ հիմնականում՝ «դհոլ»։
Պետք է հիշել, որ հակառակորդը նենգ է և ագահ։ Նրան պետք է վնասազերծել քաղաքական մեթոդներով, քանզի մեզ ցնցումներ պետք չեն։ Թեև պետք է արձանագրել, որ Սերժն ամեն ինչ անում է ցնցումներ հրահրելու համար։ Ինչպես ասում են՝ մեղքն իր վիզը։

В условиях взаимной ненависти
В отношениях Сержа Саргсяна и общества всё более чем очевидно. Всё протекает в условиях взаимной ненависти. За формальностями уже никто не гоняется. Маски отброшены, а слова стали излишни.
Стоит отметить, что ненависть общества к Сержу присутствует, но не в той степени, чтобы прямо сегодня произошла революция, а то она наверняка состоялась бы.
Иначе обстоит в случае с руководителем РПА. Его ненависть к обществу достигла своего пика. Именно поэтому он перешел в широкомасштабное наступление. И «накопительный», и налоговый террор, и замораживание банковских счетов граждан РА, и подорожание электроэнергии, и кредитная кабала, и красные пунктиры, и спидометры, и обострение аппетита младоолигархии…
Весьма символично, что один из его бизнес-партнеров является руководителем службы принудительного исполнения. Серж занят принудительным террором, и кто, если не судебный исполнитель, должен быть его главной опорой в деле сбора денег?
Широкомасштабное наступление Сержа может означать две вещи. Либо он чувствует себя весьма уверенно, либо хочет посредством повышения цен и обдиралова напоследок содрать с народа как можно больше по варианту «Чем больше денег удастся увести до ухода, тем лучше».
Судя по всему, мы имеем дело со вторым вариантом. Вопрос в том, что нужно как можно скорее остановить разграбление, иначе до своего ухода «последний большевик» успеет нанести немало вреда, при этом не только на внутриполитическом поле.
Следовательно, главной и единственной мишенью политической и гражданской борьбы должны быть «Баграмяна 26» и его хозяин. Все остальные адреса фиктивны, а мишени – искусственны.
Любой индивид или любая организация, которая в ярой риторике будет сетовать на царящую в стране ситуацию, но основной мишенью своей критики сделает «четверку», входящие в нее партии, абстрактную олигархию, Путина, российский империализм, Обаму или Пан Ги Муна, как минимум будет представать в роли политически невменяемой, а, как правило, – «барабана» власти.
Необходимо также отметить, что противник коварен и алчен. Его нужно обезвредить политическими методами – потрясения нам не нужны. Хотя, необходимо констатировать и то, что Серж делает всё, чтобы спровоцировать потрясения. Как говорится, пенять ему придется на себя одного.