Իրանը Ֆորդոյում միջուկային կենտրոնի վերաձևավորման երեք տարբերակ է առաջարկել
Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար և փոխնախագահ Իրանա Ալի Ակբար Սալեհին Ֆորդոյում միջուկային կենտրոնի վերաձևավորման երեք տարբերակ է առաջ քաշել։ Այս մասին հայտնում է «ԻՌՆԱ» գործակալությունը։
Սալեհին նշել է, որ Ֆորդոյում «ավելի քան 2 հազար ցենտրիֆուգ է տեղակայված՝ ուրանը հարստացնող 5% –ով», ապա հավելել, որ մինչ Ժնևի համաձայնությունը այն հարստացնում էին մինչև 20%:
«Ներկայումս մենք առաջարկում ենք այն վերաձևավորել գիտահետազոտական կենտրոնի, որը կդառնա լրացուցիչ օբյեկտ մեր մեկ այլ կենտրոնի համար՝ տեղակայված Նատանզեում», – նշել է Սալեհին։
Մյուս տարբերակը կարող է լինել «Ռուսաստանի առաջարկը»՝ Ֆորդոյի օբյեկտը վերածել «իզոտոպներ ստանալու կենտրոնի», որի համար նույնպես անհրաժեշտ է ցենտրիֆուգների առկայությունը։ Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավարը նշել է, որ «արտաքին շուկայում հազար կայուն իզոտոպ ձեռք բերելն Իրանին շատ թանկ կարժենա, հետևապես, կան բոլոր հիմքերը՝ դրանք արտադրելու երկրի ներսում»։
Երրորդ տարբերակով առաջարկվում է Ֆորդոյում ստեղծել «Ֆիզիկական գիտահետազոտական կենտրոն» և նրա հիմքի վրա ստեղծել «տիեզերական ճառագայթման հետազոտման լաբորատորիա, որը կարող է հետազոտություններ անել մի շարք երկրների համար»։

Иран выдвинул три варианта перепрофилирования ядерного центра в Фордо
Вице-президент и глава Организации по атомной энергии Ирана Али Акбар Салехи выдвинул три варианта перепрофилирования ядерного центра в Фордо. Как передает ИТАР-ТАСС, об этом сообщило агентство ИРНА.
Салехи рассказал, что в Фордо «расположено более 2 тыс. центрифуг, обогащающих уран до 5%», добавив, что до соглашений в Женеве его «обогащали там до 20%».
«В настоящее время мы предлагаем перепрофилировать его в научно-исследовательский центр, который бы стал вспомогательным объектом для другого нашего центра, расположенного в Натанзе», - указал Салехи.
Другим вариантом могло бы стать «сделанное Россией предложение» о превращении объекта в Фордо в «центр для получения устойчивых изотопов», для чего также необходимо наличие центрифуг. Глава Организации по атомной энергии Ирана в этой связи указал, что «приобретение 1 тыс. устойчивых изотопов на внешнем рынке обойдется для Ирана слишком дорого, и поэтому имеются все основания для их производства внутри страны».
В качестве третьего варианта предлагается создать в Фордо «физический научно-исследовательский центр» и учредить на его базе «лабораторию по изучению космической радиации, которая сможет проводить исследования в интересах многих стран мира», отметил Салехи.