Պուտինն Ուկրաինային է համարում «Boeing 777» ինքնաթիռի կործանման պատասխանատու (տեսանյութ)
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մալազիական ուղևորատար «Boeing 777» ինքնաթիռի կործանման համար մեղադրել է Ուկրաինայի իշխանություններին։
«Այդ ողբերգությունը տեղի չէր ունենա, եթե Ուկրաինայի հարավ-արևելքում չվերսկսվեին ռազմական գործողությունները։ Անկասկած, պետությունը, որի տարածքում տեղի է ունեցել դա, պատասխանատվություն է կրում սարսափելի ողբերգության համար»,–«ДНИ.ru»-ի փոխանցմամբ՝ հայտարարել է Վ.Պուտինը։
Նա ՌԴ Կառավարությանը հանձնարարել է անել հնարավոր ամեն բան իրականությունը պարզելու համար։
Նշենք, որ աղետից անմիջապես հետո արևմտյան առաջատար լրատվամիջոցներն էլ տեղի ունեցածի համար մեղադրեցին Ռուսաստանին։
Իսկ Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոն հայտարարել է, որ ուժայինները ոչ մի կապ չունեն ողբերգության հետ։
«Մենք չենք բացառում, որ ինքնաթիռը խփվել է, սակայն ընդգծում ենք՝ Ուկրաինայի զինված ուժերը որևէ գործողություն չեն իրականացրել»,- ասված է Պորոշենկոյի տարածած հաղորդագրության մեջ:

Путин обвинил Украину в катастрофе «Boeing»
Президент России Владимир Путин заявил, что Украина несет ответственность за крушение малайзийского «Boeing 777» в Донецкой области, произошедшее накануне вечером. Об этом сообщает РИА «Новости».
«Безусловно, государство, над территорией которого это произошло, несет ответственность за эту страшную трагедию», — заявил Путин на совещании по экономическим вопросам. Он предложил начать совещание с минуты молчания в память о жертвах катастрофы.
По словам главы российского государства, «этой трагедии не произошло бы, если бы на этой земле был мир, не были бы возобновлены боевые действия на юго-востоке Украины».
Кроме того, Путин поручил российскому правительству сделать все возможное, чтобы установить объективную картину катастрофы.