Մովսես Հակոբյան. «Հակառակորդը պետք է հասկանա, որ սա դառնալու է 94թ.-ի մայիսի 12-ը» (տեսանյութ)
ԼՂՀ ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանը Արցախի հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության շփման գծում վերջին շրջանում ստեղծված լարված իրավիճակին։
Ըստ ՊԲ հրամանատարի՝ այս տարի Ադրբեջանի դիվերսիոն–հետախուզական գործողությունները վկայում են, որ հակառակորդը ձախողվում է բանակցային գործընթացում։ Դրանից էլ դրդված փորձում է ապակայունացնել իրավիճակը տարածաշրջանում: «ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները համապատասխան գործողություններով հակառակորդին հետ են շպրտել՝ պարտադրելով զբաղեցնել ելման դիրքերը։ Մեր ստորաբաժանումները հավելյալ պատժող գործողություններ են իրականացրել՝ փորձելով հակառակորդին բացատրել, որ այս ճանապարհը կբերի 1992-94թթ.-ին։ Կարծում եմ՝ հակառակորդը պետք է հասկանա, որ սա դառնալու է 94թ.-ի մայիսի 12-ը: Վերջին օրերին ադրբեջանական հասարակությունը պետք է հասկանա, թե իրենց ղեկավարության ցանկացած արկածախնդրություն ինչի է բերելու: Ընդամենը կորուստների քանակներն է ավելանալու, իսկ մեր սահմանների փոփոխություն տեղի չի ունենա, եթե փոփոխություն տեղի ունենա, ապա դա կլինի Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հաշվին»,- ասել է Մովսես Հակոբյանը:

Командующий АО НКР: «Противник должен понять, что это станет новым “12 мая 1994 года”» (видео)
Главнокомандующий Армии обороны НКР генерал-лейтенант Мовсес Акопян дал интервью Общественному телевидению Арцаха, в котором обратился к сложившейся в последние дни на линии соприкосновения напряженной ситуации.
По словам командующего АО, диверсионно-разведывательные действия Азербайджана в этом году свидетельствуют о том, что противник проваливается в переговорном процессе. Исходя из этого, он пытается дестабилизировать ситуацию в регионе.
«Передовые подразделения АО соответствующими мерами отбросили противника на исходные позиции. Наши подразделения предприняли дополнительные карательные меры, попытавшись тем самым разъяснить противнику, что этот путь неминуемо приведет к событиям 1992-94 гг. Думаю, что противник должен понять, что это станет новым “12 мая 1994 года”. Азербайджанское общество должно осознавать, к чему может привести любая авантюра его руководства. Всего лишь увеличится количество потерь, а наши границы не изменятся. Если же это произойдет, то лишь за счет территориальной целостности Азербайджана», - отметил Мовсес Акопян.