Բեռնար Շալանդ. «Հիասթափված եմ արդյունքից, բայց ոչ մեր թիմի խաղից»
Սեպտեմբերի 3-ին կայացավ Լատվիա-Հայաստան ընկերական հանդիպումը: Խաղից հետո տեղի ունեցավ Հայաստանի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Բեռնար Շալանդի մամուլի ասուլիսը:
-Ինչպես եք գնահատում հանդիպումը
-Ես շատ հիաստափված եմ արդյունքից, բայց հիաստափված չեմ մեր թիմի խաղից: Ֆուտբոլը հասարակ խաղ է, և եթե դու գոլ չես խփում՝ պարտվում ես: Մեր ֆուտբոլիստները վեց անգամ մնացին դարպասապահի դեմ մեն-մենակ և գոլ չխփեցինք: Հետևանքը՝ պարտությունն է:
Լատվիան պայքարեց մինչև վերջ և հաղթեց: Շնորհավորում եմ Լատվիայի թիմին: Մենք ունեինք խնդիրներ հարձակման գծում կապված Մովսիսյանի և Օզբիլիսի բացակայության հետ, բայց կարծում եմ, որ մենք լավ խաղացինք: Ունեինք խաղային և տարածքային առավեկություն, ունեինք գոլ խփելու մի շարք հնարավորություններ: Այսօր մեր օրը չէր և ես պետք է ընդունեմ պարտությունը: Նուինիսկ այսպիսի խաղից հետո մենք պետք է պահպանենք վստհությունը, լինենք դրական տրամադրված, քանի որ խաղի տեսանկյունից մենք ավելի լավ խաղացինք, բայց չկարողացանք գոլ խփել և հաղթել:
-Դուք խաղացիք երեք պաշտպանով: Արդարացրեց թիմային այս դասավորությունը Ձեր սպասելիքները:
-Այո, ես բավարարված եմ այս դասավորությամբ: Այն կիրառելի է մեզ համար: Շատ կարևոր է, որպեսզի ֆուտբոլիստները հեշտ կիրառեն տարբեր տեսակի դասավորություններ: Եթե մենք նախկինում խաղացել ենք 4-2-3-1 դասավորությամբ, այժմ ես ցանկացա փորձել այլ դասավորություն: Հավանաբար տեղյակ եք, որ մենք ապրում «Ալբերտ Էյնշտեյն» հյուրանցում, և նա ասել է «Գիտելիքի միակ աղբյուրը՝ փորձն է»: Սա նույնպես փորձ էր մեզ համար: Հիմնվելով այս փորձի վրա կարող ենք որոշել ինչպես խաղանք Դանիայի դեմ: Ես դեռ չեմ որոշել ինչպես, բայց արդեն պատրաստ եմ խաղալ երկու ձևով: Այսօրվա պարտությունը՝ դասավորության պատճառը չէր:
-Ինչպես կգնահատեք պաշտպանության խաղը
-Մենք ունեինք խնդիրներ միայն ստանդարտ իրավիճակների ժամանակ, քանի որ Լատվիայի հավաքականը լավ էր խաղում վերևում, թիմու խաղում են բարձրահասակ ֆուտբոլիստներ: Որպես կառուցողական խաղի օղակ սկզբում շատ էին գնդակի կորուստները: Բայց կրկնեմ ևս մեկ անգամ, այսօրվա արդյունքը պաշտպանության բացթողումը չէ: Եթե դու ունես վեց հնարավորություն, հավանական 11-մետրանոց, գնդակը հարվածից հետո դիպչում է դարպասաձողին… և գոլ ես բաց թողնում դա պաշտպանության բացթողումը չէ: Չեմ կարող ասեմ, որ այսօր շատ խնդիրներ ունեինք նույնիսկ Արզումանյայի բացակայության պարագայում:
-Ինչպես եք տեսնում հարձակվողի դիրքի հարցի լուծումը
-Մենք չունենք երկրորդ Մովսիսյան: Մենք ունենք այլ հարձակվողներ: Այժմ ժամանակն է որ մյուսները ցույց տան իրենց: Ես աշխատում եմ պահպանել վստահությունը տղաղների մեջ, քանի որ եթե ես հիմա բողոքեմ որ ինչ որ մեկը բացակա է, դա ոչինչի չի բերի:
-Այդ դեպքում նպատակահարմար չէր լինի որ խաղար Մաուրո Գևգեոզյանը
-Մաուրոն չի գալու հիմա: Նա զբաղված է Հարավային Ամերկայում, երկար ճանապարհ պետք է անցներ: Իհարկե խնդիր է: Եթե հնարավոր լինի որ Մաուրոն խաղա, նա կխաղա:

Бернар Шалланд: «Я разочарован результатом, но не игрой сборной»
3 сентября на рижском стадионе «Сконто» сборная Армении в товарищеском матче уступила дружине Латвии со счетом 2:0. После поединка состоялась пресс-конференция главного тренера сборной Армении Бернара Шалланда.
-Г-н Шалланд, как оцените поединок?
-Я очень разочарован результатом матча, но не игрой нашей команды. Футбол – простая игра, и если ты не забиваешь, то проигрываешь. Наши футболисты шесть раз выходили один на один с вратарем соперника, но так и не сумели поразить ворота. В результате мы проиграли.
Сборная Латвии сражалась до конца и одержала победу. Я поздравляю сборную Латвии. У нас были проблемы в линии атаки в связи с отсутствием Мовсисяна и Озбилиса, но думаю, что сегодня мы сыграли хорошо. У нас было игровое и пространственное преимущество, были голевые моменты. Просто сегодня не наш день, и мы должны принять наше поражение. Даже после такой игры мы должны сохранить уверенность и положительный настрой, так как с игровой точки зрения мы сыграли лучше, но не сумели забить и одержать победу.
-В матче с Латвией сборная Армении сыграла с тремя нападающими. Оправдала ли Ваши ожидания данная тактика?
-Да, мы и дальше можем ее применять. Очень важно, чтобы футболисты могли с легкостью перестраиваться и играть по различным схемам. Если ранее мы играли по схеме 4-2-3-1, то на этот раз я захотел попробовать эту другую тактику.
Наверняка вам известно, что мы расположились в гостинице «Альберт Энштейн». В свое время он сказал, что «единственный источник знаний – опыт». Эта игра также послужила нам большим опытом. Опираясь на этих знаниях, мы сможем решить, как играть против Дании.
-Как оцените игру линии защиты?
-У нас были проблемы на стандартах, и сборная Латвии здорово играет на втором этаже, ведь команде выступают довольно высокие игроки. Исход поединка с Латвией был не в проблемах в обороне.
-Как будете решать вопрос с игроком линии атаки?
-У нас нет второго Мовсисяна, но есть другие форварды. Сейчас настало время, чтобы они показали, на что способны. Я сделаю все возможное, чтобы сохранить в ребятах уверенность в своих силах, ведь критика ни к чему не приведет.
- В таком случае, возможно, было бы целесообразным, чтобы сыграл Мауро Гевгеозян?
-Мауро сейчас не приедет в сборную. Он занят в своем клубе, а чтобы присоединиться к сборной, он должен был преодолеть неблизкий путь. Конечно, это проблема. Если будет возможно, чтобы Мауро сыграл, он сыграет.