Դևիդ Քեմերոնը Շոտլանդիայի բնակիչներին կոչ է արել «չբաժանել Մեծ Բրիտանիան»
«Daily Mail» թերթի «Մեր միությունը շատ կարևոր է. մի՛ խզեք այն» հոդվածում բրիտանական կառավարության ղեկավարը նշել է, որ հանրաքվեում քվեարկության ժամանակ շոտլանդացիները պատմական ընտրություն են կատարելու, որը հետագայում «Միացյալ Թագավորության պատմության մեջ կգրվի անջնջելի թանաքով»։
«Դա ճակատագրական որոշում է. հետադարձի ճանապարհ չի լինելու», – նշել է վարչապետը։ Քեմերոնը հիշեցրել է, որ չորեքշաբթի Մեծ Բրիտանիայի երեք խորհրդարանական կուսակցությունների առաջնորդները մտադիր են այցելել Շոտլանդիա, որպեսզի շրջանի բնակիչներին համոզեն կողմ չքվեարկել անկախությանը։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը չի սպասում, որ շոտլանդացիները կողմ կքվեարկեն շրջանի անջատմանը Միացյալ Թագավորությունից, և ոչ մի արտակարգ ծրագիր չի պատրաստում, եթե անկախության հանրաքվեի արդյունքներն այլ լինեն։
Հիշեցնենք, որ Շոտլանդիայում անկախության հանրաքվեն տեղի կունենա սեպտեմբերի 18-ին. եթե բնակիչների մեծամասնությունն «այո» պատասխանի, ապա 2016 թվականի մարտի 24-ին Շոտլանդիան դուրս կգա Միացյալ Թագավորության կազմից։

Дэвид Кэмерон призвал шотландцев проголосовать против независимости
Британский премьер-министр Дэвид Кэмерон призвал жителей Шотландии «не разделять Великобританию» и проголосовать против отделения от Соединенного Королевства, передает РИА «Новости».
В статье в газете «Daily Mail» «Наш союз очень важен. Не разрывайте его» глава британского правительства отметил, что во время голосования на референдуме шотландцам предстоит сделать исторический выбор, который будет «вписан в будущее Соединенного Королевства нестираемыми чернилами».
Кэмерон напомнил, что в среду лидеры трех парламентских партий Великобритании намерены посетить Шотландию, чтобы убедить жителей региона не голосовать за независимость. «В этот ответственный момент мы хотим, чтобы нас услышали, мы хотим поговорить с голосующими о том, какой важный выбор им предстоит сделать. Наше послание шотландцем будет простым: "Мы хотим, чтобы вы остались», — отмечает премьер.
Отметим, что в случае, если большинство жителей Шотландии 18 сентября ответят «да» на вопрос «считаете ли вы, что Шотландия должна быть независимой страной?», 24 марта 2016 года Шотландия выйдет из состава Соединенного Королевства. Власти Великобритании настаивают на том, что отделение Шотландии не принесет пользы ни той, ни другой стороне.