Գ. Նուշիկյան. «Եթե ես լինեի Սուրիկ Խաչատրյանին նշանակողը, մի քիչ շատ ավելի երկար կմտածեի»
Ինչպե՞ս էր հնարավոր, որ զանազան օրինախախտումների, այդ թվում՝ սպանության մեջ մեղադրվող կամ առնվազն կասկածվող անձը վերանշանակվեց Սյունիքի մարզպետ։ «7օր»–ի այս հարցին ՀՀ ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Գարեգին Նուշիկյանը պատասխանել է.
Փաստորեն, հնարավոր էր, որ նշանակվեց, ուրեմն պատճառներ կան, որ նշանակվեց։ Նշանակողը ես չեմ, չգիտեմ՝ որոնք են այդ պատճառները։
Նա նաև նշել է, որ Սուրիկ Խաչատրյանին անձամբ չի ճանաչում և չի կարող որևէ գնահատական տալ նրան։
–Համենայնդեպս, եթե ես լինեի նշանակողը, մի քիչ շատ ավելի երկար կմտածեի նշանակելուց առաջ,– ավելացրել է ՀՀԿ–ական պատգամավորը։
Իսկ իշխանությունը չհանձնելու ՀՀԿ–ի ձգտման մեջ նա ոչ մի վատ բան չի տեսնում. միայն ընդգծում է՝ ամեն ինչ պետք է որոշվի արդար ընտրությունների միջոցով, անգամ եթե դրանց արդյունքում ՀՀԿ–ն չվերընտրվի։
–Իսկ ի՞նչ կլինի՝ երկրագունդը թա՞րս կպտտվի, եթե Հանրապետականը չընտրվի։ Ես այդտեղ սարսափելի բան չեմ տեսնում։ Եթե Հանրապետականը չվերընտրվի, կյանքը չի կանգնի դրանից,– ասել է Գ. Նուշիկյանը։

Если бы я назначал Сурика Хачатряна, я бы обдумал это решение немного дольше – депутат от РПА
Как такое возможно, что обвиняемый или как минимум подозреваемый в различных правонарушениях, в том числе в убийстве, человек переназначается губернатором Сюникского марза? На этот вопрос «7or» депутат парламента Армении от РПА Гарегин Нушикян ответил:
«Фактически, возможно, раз назначили. Значит на это есть причины. Назначал не я, поэтому о причинах мне не известно».
Он также отметил, что с Суриком Хачатряном лично не знаком, и давать ему оценку не может.
«По крайней мере, будь я назначающим, это решение я бы обдумал немного дольше», - добавил депутат от РПА.
В нежелании же РПА сдавать власть он не видит ничего плохого. При этом он отметил, что всё должно решаться посредством справедливых выборов, даже если в их результате РПА не переизберется.
«Не начнет же земля вращаться в другую сторону от того, что РПА не переизберется. Я не вижу в этом ничего страшного. Если РПА не изберется, жизнь от этого не остановится», - сказал Нушикян.