Գագիկ Ծառուկյանի «մեսիջները» հանրությանն ու Սերժ Սարգսյանին
Հոկտեմբերի 10–ի հանրահավաքի գլխավոր ասելիքն այն էր, որ «եռյակն» սկսում է իշխանափոխության գործընթաց։ Այո՛, հենց «եռյակը», այսինքն՝ նաև ու նախ և առաջ՝ ԲՀԿ–ն։
Ոմանք փորձում են սպեկուլյացիաների դիմել, թե, իբր, Գագիկ Ծառուկյանը չի խոսում իշխանափոխության մասին և չի պահանջում Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։ Բայց դե, քաղաքականության մեջ և առհասարակ հանրային կյանքում միշտ չէ, որ պետք է ուղիղ խոսք ասել։ Ուղիղ խոսքը հայտնի է, թե որ կենդանուն են ասում։
Երբեմն ավելի ազդեցիկ և խոսուն են ժեստերն ու չասված խոսքերը։
Ծառուկյանն՝ իր քաղաքական գործընկների հետ միասին, նախաձեռնել, կազմակերպել ու հրավիրել էր հանրահավաք, որի ընթացքում հնչում էին իշխանափոխության կոչեր, հավաքվածները վանկարկում էին՝ «Սերժի՛կ, հեռացի՛ր»։ Եթե այսքանից հետո կգտնվեն մարդիկ, ովքեր կասեն, թե ԲՀԿ–ն իշխանափոխություն չի ուզում, ապա այդ մարդիկ կա՛մ վարձկաններ են, կա՛մ չեն հասկանում քաղաքականությունից։
Իրականությունն այն է, որ Ծառուկյանն ամենաշատն է դնում իշխանափոխության խնդիր, և դրա համար նա ունի բոլոր առարկայական պատճառները։ Ու բոլորովին էլ պարտադիր չէ, որ նա հուժկու հայհոյանքներ արտասանի, որպեսզի ցույց տա իր անհամաձայնությունը վարվող քաղաքականությանը։ Հայհոյողները, որպես կանոն, հայտնվում են Սերժ Սարգսյանի «բոստանում»։
Արտաշես Գեղամյանն ամենաշատն էր հայհոյում ու քննադատում Սերժ Սարգսյանին, հետո ի՞նչ։
Հիմա նույն «հայհոյանքային» գործի վրա են Նիկոլ Փաշինյանը, Արամ Սարգսյանը, մոլի «արևմտամետները», Դավիթ Շահնազարյանը և մյուսները, բայց մի փոքր փոխել են աշխատելու ձևը. հանդես են գալիս ընդդիմադիր դիրքերից, բայց պահանջում են Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը պահանջողների հրաժարականը։
Հենց հայհոյանքի առկայությունն է ցույց տալիս, որ գործ ունենք բացահայտված կամ բացահայտվող հաճախորդի հետ։
Իսկ Ծառուկյանը որևէ մեկին որևէ բան չունի ապացուցելու կամ համոզելու։ Եթե նրա ու Սերժ Սարգսյանի հարաբերությունները կառուցված լինեին պայմանավորված խաղի շուրջ, ապա նա հենց հայհոյանքային բառապաշար պետք է ընտրեր ու հրապարակավ երբեք չշփվեր ՀՀԿ ղեկավարի հետ, որպեսզի «խաղը» չբացահայտվեր։ Բայց նա նման խնդիր չունի։
Ծառուկյանի ու Սարգսյանի հակասություններն արմատական են ու վերաբերում են սեփականության ինստիտուտին։
Եթե մարքսիստական լեզվով ներկայացնենք, ապա ՀՀԿ և ԲՀԿ ղեկավարները դասակարգային թշնամիներ են։
Հայաստանում գրեթե բոլոր քաղաքական ուժերն ու անհատները կարող են լեզու գտնել Սարգսյանի հետ ու ծառայել վերջինին, բայց ոչ Ծառուկյանը, քանզի ԲՀԿ առաջնորդը խոշոր սեփականատեր է։
Եթե այլ կուսակցությունների պարագայում Սերժը խնդիր ունի զրկել նրանց քաղաքական կապիտալից ու դարձնել քաղաքական դիակ, ապա Ծառուկյանի դեպքում գործ ունենք լրիվ այլ պատկերի հետ։ Սարգսյանի աչքը Ծառուկյանի ու ընդհանրապես բիզնես դասի սեփականության վրա է։
Նեոբոլշևիկների և բուրժուազիայի միջև չի կարող գործարք կնքվել, քանզի առաջիններն ուզում են տոտալ վերահսկողություն սահմանել ու իրենց ձեռքում պահել քաղաքական ու տնտեսական ողջ դաշտը։ Հետևաբար, Ծառուկյանի ու Սարգսյանի հակասությունները չափից դուրս խորքային են։ Միակ գործարքը, որին Ծառուկյանը կգնա, դա Սարգսյանի համար առանց ցնցումների հեռացում ապահովելն ու իշխանափոխությունից հետո անձնական անվտանգության երաշխիքներ տալն է։ Բուրժուազիային արյունահեղություն պետք չէ, քանզի այդ շերտը ոչ թե սեփականության ձեռք բերման, այլ պահպանման խնդիր ունի։ Բացի այդ, կապիտալը ցնցումներ չի սիրում և ցնցումների է գնում միայն ծայրահեղ անհրաժեշտության դեպքում՝ պաշտպանվելիս։
Ինչ մնում է ասելիքին, ապա այն միշտ է ասվել ու դեռ ասվելու է։ Շատերին թվում է, թե Ծառուկյանը միայն ողջույնի խոսքով հանդես եկավ հանրահավաքում ու իր հիմնական խոսքի հնչեցումը հետաձգեց։ Բայց դա միայն առաջին հայացքից է այդպես։
ԲՀԿ առաջնորդը մի քանի «մեսիջներ» հղեց հանրությանն ու անձամբ Սերժ Սարգսյանին։
«Այսօր կարող եմ մի բան ասել, որ անպայման մեր երկիրը, մեր ժողովուրդն ունենալու են մեծ հաջողություն, և այդ հաջողության սկիզբը դրվում է այսօր այստեղ, այս պահին։ Սիրելի՛ ժողովուրդ, հաջողությունը հենց այնպես չի տրվում. հաջողությունը ճանապարհ է, պայքար է, դժվար ճանապարհ, և այսօր ուզում եմ ձեզ հարցնել՝ դուք պատրա՞ստ եք այդ պայքարին այսօր»,– Գ. Ծառուկյանի հարցին Ազատության հրապարակում հավաքված բազմահազար քաղաքացիները միաձայն պատասխանել են՝ այո՜։
–Ուրեմն, ես հայտարարում եմ, որ ես նո՛ւյնպես պատրաստ եմ ձեզ հետ ձեր կողքին լինելուն։ Միայն թե մենք պետք է լինենք միասնական՝ ազգովի, պետք է գործենք շատ խելամիտ, հաշվարկված քայլերով, որ կարողանանք հասնել փոփոխությունների, և այդ դեպքում հաջողությունն ավելի շուտ կգա, քան մենք սպասում էինք։ Ամենակարևորը՝ իմացե՛ք, որ ես ձեզ հետ եմ. մյուս հանրահավաքին ես իմ ելույթը, իմ խոսքը կասեմ, որին դուք սպասում եք։ Աստված ձեզ պահապան,– ամփոփել է ԲՀԿ ռաջնորդը։
Ինչ վերաբերում է Սերժ Սարգսյանին հղած «մեսիջին», ապա այն ուներ ինչպես վերբալ, այնպես էլ ոչ վերբալ տեսք։
Նախ՝ բազմահազարանոց հանրահավաքով Ծառուկյանը «մկաններն» էր ցուցադրում վճռական փուլից առաջ։ Բացի այդ, հայտարարելով, որ իր ծրագրային ելույթը կներկայացնի հաջորդ հանրահավաքին՝ ԲՀԿ առաջնորդը «Վերջի բոլշևիկին» հասկացրեց, որ կախված այն հանգամանքից, թե ինչպիսին կլինի սահմանադրական փոփոխությունների հետ կապված իշխանությունների որոշումը հոկտեմբերի 15–ին, ներկայացվելիք խոսքն ու հետագա գործողությունների բնույթն էլ, ըստ այդմ, կդոզայավորվեն։ Այսինքն, իշխանության վարքագծից կախված կլինի, թե հանրահավաքային շարժումը կբերի փափո՞ւկ (բանակցությունների միջոցով), թե՞ կոշտ (փողոցային «ռասկաչկայի») տարբերակով իշխանափոխության գործընթացի։
Ի դեպ, «եռյակի» հետագա գործողությունների «ճանապարհային քարտեզը» հստակ ներկայացրեց ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը։
«Մենք առաջարկում ենք իշխանության փոխանցման խաղաղ ճանապարհ։ Իշխանություններն ու ընդդիմությունը հարապարակավ պետք է համաձայնության գան իշխանությունը հանձնելու «ճանապարհային քարտեզի» շուրջ։ Այն է՝ հրաժարվել սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով Սերժ Սարգսյանի վերարտադրման ծրագրից, նախապատրաստել ընտրական համակարգն իրական ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու համար և շատ սեղմ ժամկետում Հայաստանում ձևավորել լեգիտիմ իշխանություն։ Այս հարցում Հայաստանի իշխանություններին պետք է մի քանի օր ժամանակ տալ։ Իսկ եթե իշխանությունները համառեն ու հրաժարվեն այս ուղով շարժվել, մեր մյուս հանրահավաքը, որը շատ ավելի մարդաշատ է լինելու, միայն մեկ նպատակ պետք է հետապնդի՝ համազգային, քաղաքացիական անհնազանդության ալիքով հեռացնել այս իշխանություններին»,– հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց Զուրաբյանը։
Թե ինչպիսին կլինի իշխանությունների արձագանքը, արդեն կերևա առաջիկա օրերին։
Մեկ բան պարզ է՝ այս վիճակը հանգուցալուծում է պահանջում, և քաղաքական գործընթացները մտնում են նոր փուլ։

«Мессиджи» Гагика Царукяна обществу и Сержу Саргсяну
Главным посылом митинга 10 октября было то, что «тройка» начинает процесс смены власти. Именно «тройка», в том числе и прежде всего ППА.
Некоторые пытаются спекулировать на том, что Гагик Царукян не говорит о смене власти и не требует отставки Сержа Саргсяна. Однако в политике, как и в жизни вообще, не всегда всё нужно говорить прямым текстом.
Жесты и несказанные слова зачастую бывают намного более действенны.
Царукян вместе со своими партнерами инициировал, организовал и провел митинг, в ходе которого звучали призывы к смене власти, а митингующие скандировали «Сержик, уходи!». Если и после этого найдутся люди, которые будут заявлять, что ППА не требует смены власти, то они либо являются наемниками власти, либо ничего не смыслят в политике.
Действительность в том, что Царукян сильнее всех ставит вопрос смены власти, и на это у него имеются все необходимые причины. И необязательно, чтобы для демонстрации своего несогласия с проводимой политикой он высказывал личностные оскорбления. Оскорбляющие, как правило, оказываются в «приусадебном участке» Сержа Саргсяна.
К примеру, Арташес Гегамян больше всех ругал и критиковал Сержа Саргсяна. И где он сейчас?
Сейчас аналогичным делом заняты Никол Пашинян, Арам Саркисян, ярые «прозападники», Давид Шахназарян и остальные, немного изменившие стиль свой работы: они выступают с оппозиционных позиций, но требуют отставки требующих отставки Сержа Саргсяна.
Именно наличие оскорблений и говорит о том, мы имеем дело с разоблаченными или ожидающими своего разоблачения клиентами власти.
Царукяну же не нужно что-то кому-либо доказывать или в чем-токого-то убеждать. Если бы его отношения с Сержем Саргсяном были в рамках договоренной игры, то он выбрал бы именно вариант оскорблений и не общался бы с последним публично, дабы эта «игра» не была разоблачена. Но перед ним подобной задачи не стоит.
Противоречия Царукяна и Саргсяна носят радикальный характер и касаются института собственности.
Если выражаться марксистской терминологией, то руководители РПА и ППА являются классовыми врагами.
В Армении практически все политические силы и деятели могут найти с Саргсяном общий язык и служить ему, но никак не Царукян, так как руководитель ППА является крупным собственником.
Если в связи с другими партиями Серж поставил задачу лишить их политического капитала и сделать политическими трупами, то в случае с Царукяном картина совершенно иная. Саргсян положил глаз на собственность Царукяна и бизнес-класса в целом.
Сделки между необольшевикаим и буржуазией состояться не может, поскольку первые хотят установить тотальный контроль и сосредоточить в своих руках всё политическое и экономическое поле. Следовательно, противоречия между Царукяном и Саргсяном носят более глубинный характер. Единственной сделкой, на которую пойдет Царукян, это обеспечение ухода Саргсяна без потрясений и предоставление ему после смены власти гарантий личной безопасности. Буржуазии кровопролитие не нужно, так как этот слой решает проблему не приобретения, а сохранения собственности. Кроме того, капитал не любит потрясений, и идет на них лишь в случае крайней необходимости, то есть защищаясь.
Что касается посыла, то он озвучивался и будет озвучиваться и впредь. Многим кажется, что Царукян выступил на митинге лишь с приветственной речью и отсрочил своё основное выступление. Однако, это на первый взгляд.
Лидер ППА направил обществу и лично Сержу Саргсяну несколько «мессиджей».
«Сегодня могу заявить, что наш народ и наша страна обязательно добьются большого успеха, начало которому закладывается здесь и сейчас. Любимый народ, победы так просто не даются, это тяжелой путь, борьба. И я хочу узнать у вас сегодня, готовы ли вы к этой борьбе», - спросил Царукян у участников многотысячного митинга, получив в ответ единогласное «Да».
«Следовательно, я заявляю, что тоже готов, и я буду рядом с вами. Нам лишь нужно быть вместе, и чтобы добиться изменений, мы должны действовать расчетливо и рассудительно, и успеха мы тогда добьемся намного раньше, чем ожидали. Самое главное: знайте, что я с вами. Я выступлю и скажу свое слово, которое вы так ждете, на следующем митинге. Да хранит вас Бог», - подытожил лидер ППА.
Что касается адресованного Сержу Саргсяну «мессиджа», то он имел как словесное, так и невербальное выражение.
Прежде всего, многотысячным митингом Царукян демонстрировал «мускулы» перед решающим этапом. Кроме того, заявив, что он представит свое программное выступление на следующем митинге, лидер ППА дал «последнему большевику» понять, что в зависимости от решения власти по части конституционных изменений, концепция которых должна быть представлена 15 октября, его выступление и характер последующих шагов получат соответствующую «дозировку». То есть, от поведения власти будет зависеть, по какому сценарию пойдет процесс смены власти – мягкому (посредством переговоров) или жесткому (посредством уличной раскачки).
Кстати, «дорожную карту» дельнейших шагов «тройки» представил руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян.
«Мы предлагаем мирный вариант сдачи власти. Власть и оппозиция должны публично прийти к согласию в вопросе «дорожной карты» ее сдачи. Режим должен отказаться от намерения воспроизводства власти Сержа Саргсяна посредством конституционных изменений, подготовить избирательную систему к проведению реальных демократических выборов и в крайне сжатые сроки сформировать в Армении легитимные власти. В этом вопросе властям Армении нужно предоставить несколько дней. Если они начнут упорствовать и откажутся от этого варианта, на наш следующий митинг соберется еще больше людей, и нашей единственной целью будет отстранение власти посредством общенациональной, гражданской волны неповиновения», - заявил на митинге Зурабян.
Какой же будет реакция власти, станет ясно в ближайшие дни.
Одно очевидно: нынешнее состояние требует своей развязки, и политические процессы входят в новый этап.