Սպանվել է աֆղան նահանգապետի տեղակալը
Անհայտները պարապմունքի ժամանակ համալսարանում սպանել են աֆղանական Կանդագար նահանգի ղեկավարի տեղակալ Աբդուլքադիմ Պատյալին։
Հաղորդվում է, որ 32-ամյա Պատյալը հաճախում էր երեկոյան պարապմունքների և ուսումնասիրում փուշտունական գրականությունը ուսուցչի դիպլոմ ստանալու համար։ Կիրակի երեկոյան անհայտը լսարանի պատուհանի միջով կրակ է բացել, որտեղ գտնվում էր ուսանող–քաղծառայողը։
«Թիկնապահները նրան հիվանդանոց են հասցրել, սակայն նա մահացել է վնասվածքներից», – հաղորդել է «Ռեյթեր» գործակալությանը նահանգապետը։
2013 թվականն Աֆղանստանի համար դարձավ ռեկորդային ահաբեկչությունների հետևանքով արձանագրված զոհերի թվով։ Մոտավոր տվյալներով՝ 2013–ին երկրում ավելի քան 3 հազար մարդ է զոհվել։
Հիշեցնենք՝ ԱՄՆ–ը հայտարարել էր, որ 2016–ի ավարտին երկրում կմնան միայն Քաբուլում դեսպանատան անվտանգությունն ապահովող զինծառայողները։

Замглавы афганской провинции Кандагар убит в университете
Неизвестные застрелили заместителя губернатора афганской провинции Кандагар Абдулкадима Патьяла во время его занятий в местном университете, передает РИА «Новости».
Сообщается, что 32-летний Патьял посещал вечерние занятия и изучал пуштунскую литературу, чтобы получить диплом учителя. В воскресенье вечером неизвестный открыл огонь прямо через окно аудитории, где находился чиновник-студент.
«Телохранители доставили Патьяла в госпиталь, он скончался там от ран», – сообщил агентству «Рейтер» представитель губернатора провинции.
Отметим, что минувший год стал рекордным для Афганистана по числу погибших в результате терактов. По приблизительным данным, в 2013 году в стране всего погибли более 3 тысяч человек. Сроки новой миссии еще не определены. Ранее США заявили, что к концу 2016 года оставят в стране лишь военных, обеспечивающих безопасность посольства в Кабуле.