Ս. Զոլյան. «Որևէ կարևոր փաստաթուղթ չի ստորագրվի»
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քաղաքագետ, Երևանի Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանի ռեկտոր Սուրեն Զոլյանն ասել է, որ Հայաստանը հիմքեր չունի հրաժարվելու Աստանայում կայանալիք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գագաթնաժողովին մասնակցելուց։
-Բոլորովին այլ բան ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովն է, որտեղ Հայաստանը չունի ձայնի իրավունք, և բոլորովին այլ՝ ԵԱՀԿ-ի գագաթնաժողովը, որտեղ Հայաստանը լիարժեք անդամ է և, ինչպես բոլոր մյուս անդամները, ունի անգամ «վետոյի» իրավունք, այլ ոչ թե միայն քննարկումներին մասնակցելու,-ասել է քաղաքագետը՝  հավելելով, որ չգնալու տրամաբանությունը չի հասկանում, քանի որ եթե կայացվի որևէ անցանկալի որոշում, Հայաստանը կկարողանա օգտագործել «վետոյի» իր իրավունքը։
Բանախոսը նաև ավելացրեց, որ այդ գագաթնաժողովի ժամանակ  կհնչի հիշատակում թե՛ Մադրիդյան սկզբուքների, թե՛ Մայնդորֆյան հռչակագրի, թե՛ այլ փաստաթղփերի, որոնք «նպաստում» են կոնֆլիկտի լուծմանը և իրավիճակի բարելավմանը։
- Որևէ կարևոր փաստաթուղթ չի ստորագրվի, սակայն չեմ բացառում, որ Նազարբաեվը ԵԱՀԿ ֆորմատից դուրս ինչ-ինչ նախաձեռնություններով հանդես գա, որպեսզի ավելի ծանրակշիռ դարցնի Ղազախստանի դերակատարումը ամբողջ ռեգիոնում։ Դա կարող է ինչ-ինչ լրացուցիչ երանգներ մցնի և այդ հայտարարությունը ավելի մեծ հնչեղություն տա, քան թե եղել է նախորդ սամիթների ժամանակ։
Իսկ այն ակտիվությունը որը հիմա կա, ըստ Ս. Զորյանի  պայմանավորված է նրանով, որ տարեվերջ է և բոլորը պետք է ներկայացնեն իրենց հաշվետվությունները։ Նմանապես և համանախագահող երկրները պետք է հաշվետվություն ներկայացնեն, թե ինչ են արել այս երկու տարիների ընթացքում։

С. Золян: «Какого-либо важного документа не будет подписано»
Сегодня на встрече с журналистами политолог, ректор Ереванского лингвистического университета имени В. Я. Брюсова Сурен Золян заявил, что у Армении нет оснований отказываться от участия на предстоящем в Астане саммите МГ ОБСЕ.
«Одно дело - саммит НАТО, на котором Армения не имеет права голоса, и совершенно другое дело - саммит ОБСЕ, на котором Армения является полноценным членом и так же, как и другие члены, имеет право вето, а не просто права участия на обсуждениях», - отметил политолог, подчеркнув, что ему непонятна логика отказа от участия, так как, если будет принято какое-либо решение, Армения сумеет использовать свое право вето.
С. Золян также добавил, что во время этого саммита будет упомянуто как о Мадридских принципах, так и о Майндорфской декларации и других документах, «способствующих» решению конфликта и улучшению ситуации.
«Какого-либо важного документа не будет подписано, однако я не исключаю, что Назарбаев выступит с какими-то инициативами вне формата ОБСЕ, чтобы сделать еще более весомой роль Казахстана во всем регионе. Это может придать дополнительные оттенки и большую риторику этому заявлению, чем это было на предыдущих саммитах», - отметил политолог.
Что касается той активности, которая, по мнению  Золяна,  сейчас заметна, то она обусловлена тем, что приближается конец года и все должны представить свои отчеты. Точно так же и страны-сопредседатели должны представить отчеты относительно своей деятельности в течение этих двух лет.