Հնդկաստանի վարչապետ. «Կիբերտարածությունը պետք է մնա բարգավաճման աղբյուր, ոչ թե սպառնալիքի»
Կիբերտարածությունը պետք է մնա համաշխարհային տնտեսական բարգավաճման աղբյուր, ոչ թե նոր սպառնալիքների։ Այս մասին հայտարարել է Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին Արևելաասիական գագաթաժողովում։
Հնդկաստանի կառավարության ղեկավարի խոսքերով՝ երկիրը խրախուսում է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման վերաբերյալ Արևելաասիական գագաթաժողովի ընդունած հայտարարությունը։ Մոդին կոչ է արել շուտափույթ եզրակացություններ չանել և անմիջապես չկապել կրոնն ահաբեկչության հետ։
Վարչապետի կարծիքով ահաբեկչական սպառնալիքի պայմաններում Արևելաասիական գագաթաժողովը պետք է անվտանգ դարձնի կիբերտարածությունը, և այնպես անի, որ այն մնա կապի և տնտեսական բարգավաճման աղբյուր, ոչ թե նոր բախումների ու սպառնալիքների։

Премьер Индии: «Киберпространство должно оставаться источником процветания, а не угроз»
Киберпространство должно оставаться источником глобального экономического процветания, а не новых угроз. Как сообщает ТАСС, такое мнение выразил премьер-министр Индии Нарендра Моди на Восточноазиатском саммите (ВАС), проходящем в столице Мьянмы Нейпьидо.
По словам главы индийского правительства, Индия поддерживает декларацию ВАС по проблеме террористической организации «Исламское государство». При этом Моди призвал не делать поспешных выводов и «не связывать напрямую религию и терроризм».
Премьер-министр считает, что в условиях террористических угроз страны ВАС должны «обезопасить киберпространство и сделать так, чтобы оно оставалось средством связи и источником экономического процветания, а не новых угроз и конфликтов».
«Индия и АСЕАН могут стать сильными партнерами, а наше сотрудничество укрепит мир и стабильность в регионе, создаст условия для его развития», - отметил Моди.