ԼՂՀ ԱԳՆ հայտարարությունը
Ադրբեջանի կողմից շփման գոտու մերձակայքում ուսումնամարզական թռիչք իրականացնող ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ռազմաօդային ուժերի ինքնաթիռի կործանումը հրադադարի ռեժիմի աննախադեպ խախտում է, որը հղի է հակամարտության գոտում լարվածության լուրջ խորացմամբ։
Ադրբեջանի հանցավոր և արկածախնդիր սադրանքը ոչ միայն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման որոնմանն ուղղված ադրբեջանական կողմի պարտավորությունների կոպիտ խախտում հանդիսացավ, այլև ցուցադրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների և, ընդհանուր առմամբ, միջազգային հանրության հանդեպ նրա բացահայտ արհամարհանքը։
Տվյալ միջադեպը կրկին մատնանշում է անհրաժեշտությունն՝ ակտիվացնելու ջանքերը՝ ուղղված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդման անհետաձգելի միջոցների և, նախ և առաջ, դրա խախտման հետաքննության գործուն մեխանիզմների մշակմանն ու իրականացմանը, որոնք բազմիցս առաջարկվել են հայկական կողմերից և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների աջակցությունը ստացել։
Միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների անհապաղ մշակումն ու իրագործումը թույլ կտան բացահայտել հրադադարի ռեժիմի իրական խախտողին՝ ի դեմս Ադրբեջանի, և խուսափել հակամարտության կողմերին ուղղված անհասցե կոչերից, որոնք նրա մոտ ամենաթողության և անպատժելիության կեղծ զգացում են առաջացնում։

Уничтожение вертолета чревато серьезной эскалацией напряженности в зоне конфликта – МИД НКР
Уничтожение азербайджанской стороной вертолета ВВС Армии Обороны НКР, совершавшего учебно-тренировочный полет вблизи линии соприкосновения, является беспрецедентным нарушением режима прекращения огня, чреватым серьезной эскалацией напряженности в зоне конфликта. Об этом говорится в заявлении МИД НКР.
«Преступная и авантюрная провокация Азербайджана не только стала грубым нарушением обязательств азербайджанской стороны по поиску мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, но и продемонстрировала его полное пренебрежение по отношению к государствам-сопредседателям Минской группы ОБСЕ и международному сообществу в целом.
Данный инцидент вновь указывает на необходимость активизировать усилия по выработке и принятию неотложных мер по укреплению режима прекращения огня и, в первую очередь, действенных механизмов расследования его нарушений, неоднократно предложенных армянскими сторонами и поддержанных сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Скорейшая выработка и имплементация механизмов расследований инцидентов позволят выявить истинного нарушителя режима прекращения огня, в лице Азербайджана, и избежать безадресных призывов к сторонам конфликта, которые вызывают у него ложное ощущение вседозволенности и безнаказанности», - отмечается в заявлении.