«Եռյակի» հայտարարությունը
Նոյեմբերի 12-ին ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից խփվել է ԼՂՀ ռազմաօդային ուժերի ՍԻ-24 ուղղաթիռը։
Հրադադարի ողջ ընթացքում սա աննախադեպ մի փաստ է՝ բացահատ սադրանք՝ ուղղված ռազմական գործողությունների էսկալացիայի։ Վտանգավոր և դատապարտելի այդ քայլը անհանգստություն է առաջացրել նաեւ միջազգային ասպարեզում, տարբեր երկրների ու միջազգային կառույցների կողմից եղել են զգուշացնող եւ դատապարտող արձագանքներ։
Խորհրդարանական երեք ընդդիմադիր ուժերը այս առիթով եւս մեկ անգամ հայտարարում են, որ, անկախ ներքաղաքական խնդիրներից, արտաքին վտանգի դեպքում անվերապահորեն կանգնած են լինելու Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի անվտանգության պաշտպանության դիրքերում։
Եռյակը իր խոր վիշտն է հայտնում խոցված ուղղաթիռի անձնակազմի անդամների՝ Սերգեյ Սահակյանի, Ազատ Սահակյանը և Սարգիս Նազարյանի մահվան առթիվ եւ ցավակցում նրանց ծառայակիցներին, հարազատներին ու մտերիմներին։

«Тройка» выступила с заявлением в связи со сбитым в НКР вертолетом
Независимо от внутриполитических проблем, в случае внешней угрозы мы безоговорочно будем стоять на позициях защиты безопасности Нагорного Карабаха и Армении. Об этом отмечается в заявлении невластной «тройки» (ППА, АНК и «Наследие»).
«12 ноября во время учебно-тренировочного полета на восточной части карабахо-азербайджанской границы азербайджанскими ВС был сбит вертолет «Ми-24» ВВС Нагорно-Карабахской Республики.
За всё время режима перемирия это беспрецедентный факт, откровенная провокация, направленная на эскалацию боевых действий. Этот опасный и осуждаемый шаг вызвал беспокойство также на международной арене: со стороны разных стран и международных структур имели место предупреждающие и осуждающие отклики.
Три парламентские силы выражают глубокие соболезнования сослуживцам, родным и близким членов экипажа сбитого вертолета Сергея Саакяна, Азата Саакяна и Саркиса Назаряна», - говорится в заявлении.