«Եռյակը» կհրավիրի հանրահավաք–երթ, կիրականացնի շտաբային աշխատանքներ, իշխանության հետ բանակցություններն էլ բացառվում են (տեսանյութ)
Քիչ առաջ խորհրդարանում ավարտվել է ոչիշխանական «եռյակի»՝ ԲՀԿ–ի, ՀԱԿ–ի և «Ժառանգության» աշխատանքային հանդիպումը։ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը լրագրողներին ասել է, որ շատ արդյունավետ նիստ է եղել։
–«Եռյակի» կողմից լիազորված եմ ասել, որ 12 կետերի շուրջ իշխանությունների հետ բանակցությունների մեջ «եռյակը» որևէ իմաստ չի տեսնում, և այդ կետերի շուրջ բանակցությունների առաջարկները ոչ այլ ինչ են, քան ընդդիմությանը երկարաժամկետ, անպտուղ, իմտիացոն քննարկումների մեջ ներքաշելու, ժամանակ շահելու և շարժման թափը կոտրելու նպատակ։ Քաղաքական կամք ունենալու դեպքում իշխանությունները, առանց «եռյակի» հետ քննարկելու էլ, կարող են կատարել այդ կետերը,–ընդգծել է Լ. Զուրաբյանը։
Այս աշխատանքային հանդիպմանը քննարկվել է նաև զանգվածային, հրապարակային միջոցառումների հետ կապված հարցը։ Որոշվել է դեկտեմբերի 10–ին՝ ժամը 13:00–ին, Ազատության հրապարակում հանրահավաք հրավիրել, այնուհետև երթ իրականացնել։
–Մարդու իրավունքների օրվա հետ կապված՝ երթն այս անգամ կլինի համաժողովրդական շարժման միջոցառում։ Այդ օրն Ազատության հրապարակում կներկայացվի մարդու իրավունքների վիճակը Հայաստանում, մեր հետագա անելիքները, և հզորագույն մի երթ ենք պատրաստվում անցկացնել Երևանում,–ասել է Լ. Զուրաբյանը։
«Եռյակը» վերջնական որոշում է կայացրել համաժողովրդական շարժման կառույցների ստեղծման կառուցվածքային հարցերի հետ կապված։ Մասնավորապես, կձևավորվի համաժողովրդական շարժման քաղաքական խորհուրդ, որում ներգրավված կլինեն տարածքային կառույցների, արտախորհրդարանական քաղաքական ուժերի համակարգման, ՀԿ–ների հետ աշխատանքի կառույցները, կլինեն նաև միասնական տեղեկատվական կենտրոն, քաղաքացիների իրավական աջակցության, Սփյուռքի համայնքների հետ աշխատանքային խումբ և երիտասարդական կառույցների համագործակցության կենտրոն։
–Սրանով պետք է ապահովենք ժողովրդի և նրա տարբեր շերտերի ակտիվ ընդգրկումը շարժմանը,–նշել է Կոնգրեսի խմբակցության ղեկավարը։
«Եռյակի» այսօրվա հանդիպման հաջորդ որոշումը վերաբերում է «Ընտրական օրենսգրքի» փոփոխության հետ կապված ԱԺ արտահերթ նիստ հրավիրելու հարցին:
–Համամասնական համակարգին անցնելու և ընտրողների ցուցակները հրապարկելու հարցը 12 կետերից մեկն է։ Եթե իշխանությունները հայտնում են 12 կետերի պատրաստակամության մասին, ապա մենք այդ հնարավորությունն անմիջապես տալիս ենք. այդ քայլով կստուգվի՝ Սերժ Սարգսյանն ինքն իր խոսքին որևէ արժեք տալի՞ս է, թե՞ ոչ։ Մեր նպատակն է կա՛մ հասնել այդ խոսքերի իրականացմանը, կա՛մ ապացուցել դրա դատարկությունը։ Մենք իշխանության խոսքերին չենք վստահում,–հավելել է Լ. Զուրաբյանը։
Նա նաև հավելել է, որ իշխանափոխության համար բոլոր նախադրյալները կան, և հիմա «եռյակը» զբաղված է այդ հաղթանակի կազմակերպման գործով։

«Тройка» проведет митинг и шествие, а переговоры с властями исключены
В Национальном собрании РА завершилась рабочая встреча невластной «тройки» (ППА, АНК и «Наследие»). По ее завершению руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян дал пресс-конференцию, в ходе которой оценил совместное заседание «тройки» как весьма плодотворное.
«От имени «тройки» я уполномочен заявить, что мы не видим никакого смысла в переговорах с властями вокруг 12 пунктов требований. Приглашение власти к переговорам является попыткой втянуть оппозицию в длительные, бесплодные и имитационные обсуждения, а также выиграть время и сломить напор движения. При наличии политической воли власти могут выполнить эти требования без их обсуждения с «тройкой»», – подчеркнул Зурабян.
В ходе рабочей встречи обсуждался также вопрос организации массовых публичных мероприятий. Было принято решение провести 10 октября в 13:00 митинг на площади Свободы, а затем – шествие.
«В связи с Международным днем защиты прав человека это будет мероприятием общенародного движения. В этот день на площади Свободы будут представлены ситуация с правами человека в стране и наши последующие шаги. Кроме того, мы готовимся провести в мощное шествие», - отметил руководитель фракции АНК.
«Тройка» приняла также окончательное решение по организационным вопросам структур общенародного движения. В частности, будет сформирован политсовет общенародного движения, в который войдут представители территориальных организаций движения и структур по координации сотрудничества с внепарламентскими силами и общественными организациями. Будут также созданы единый информационный центр, управление юридической поддержки граждан, рабочая группа по связям с общинами Диаспоры и центр по сотрудничеству с молодежными организациями.
«Этим мы должны будем обеспечить активную вовлеченность в движение народа, различных слоев общества», - отметил Зурабян.
Еще одно решение «тройки» касается созыва внеочередного заседания НС по вопросу изменений в Избирательный кодекс РА.
«Переход на полностью пропорциональную систему и публикация списков избирателей является одним из 12 пунктов. Если власти выражают готовность по части выполнения 12 требований, то мы предоставляем им этот шанс – пусть выполняют. Тем самым Серж Саргсян покажет, во что он ставит собственное слово. Наше задачей является либо достижение реализации высказанных обещаний, либо подтверждение их голословности. Мы в обещания властей не верим», - добавил Зурабян.
Он также добавил, что все предпосылки для смены власти имеются, и сейчас «тройка» занята организацией достижения этой победы.