Մոլդովայի խորհրդարանական ընտրություններում առաջատարներն են սոցիալիստները
Մոլդովայում ԵՄ հետ ասոցացման պայմանագիրը ստորագրելուց հետո խորհրդարանական ընտրություններում առաջատարն է եվրասիական ինտեգրման կողմնակից Սոցիալիստների կուսակցությունը՝ Իգոր Դոդոնի գլխավորությամբ։ Ընտրաթերթիկների 86%-ի մշակումից հետո կուսակցությունը հավաքել է ձայների 21%–ը։ Կոմունիստները, նախկին նախագահ Վլադիմիր Վորոնինի գլխավորությամբ, որոնք 15 տարվա ընթացքում առաջատարն էին ընտրություններում, այս անգամ զբաղեցրել են երրորդ տեղը՝ 17%: Եթե արդյունքները զգալի փոփոխությունների չենթարկվեն, ապա նրանք կարող են սոցիալիստների հետ խորհրդարանում 101 մանդատից 47-ը ստանալ։
Երկրորդ տեղում է Լիբերալ–դեմոկրատական կուսակցությունը՝ նախկին վարչապետ Վլադ Ֆիլատի գլխավորությամբ (19%)։

На парламентских выборах в Молдавии лидируют коммунисты и социалисты
В Молдавии на первых после подписания Соглашения об ассоциации с ЕС парламентских выборах лидирует выступающая за евразийскую интеграцию Партия социалистов во главе с Игорем Додоном, сообщает ТАСС.
По итогам обработки 86% протоколов она набирает 21%, свидетельствуют данные ЦИК. У коммунистов, возглавляемых бывшим президентом Владимиром Ворониным и на протяжении 15 лет лидировавших на выборах, на этот раз третье место – 17%. Если результаты не претерпят кардинальных изменений, это позволит им получить с социалистами, соответственно, 22 и 25 (47) из 101 мандата в парламенте.