Փաշինյան+Փոստանջյան+Արզումանյան. նախաձեռնությունը տապալվեց
Սերժ Սարգսյանին իմպիչմենտ հայտարարելու հարցն ԱԺ քառօրյա ընդգրկելու Նիկոլ Փաշինյանի նախաձեռնությանը միացել են միայն Զարուհի Փոստանջյանը և Ալեքսանդր Արզումանյանը։ Լրագրողների հետ զրույցում Փաշինյանը ցավով է արձանագրել, որ հնարավոր չեղավ հավաքել անհրաժեշտ թվով պատգամավորների ստորագրությունը։ Նա հավելել է, որ, այդուհանդերձ, որոշակի լրամշակումից հետո նախագիծն օրենսդրական նախաձեռնության կարգով կդնի շրջանառության մեջ:
Փաշինյանը նշել է, որ իր այս նախաձեռնությամբ երեք նպատակ էր հետապնդում՝ հիշեցնել քաղաքական դաշտում հաստատված աղետալի, առանցքային պատասխանատուների և նրանց գործունեության քրեաիրավական բնույթի մասին, արձանագրում, որ խորհրդարանի ամբիոնից բարձրացված հարցերի լուծման գործում լինելու է հետևողական, և երրորդ՝ օրակարգում պահել նաև իր նախընտրական ծրագրի առանցքային այդ դրույթը։
–Ինձ համար կարևորագույն խնդիրներից մեկը նա էր, որ ֆիքսվի՝ ՀՀ–ում կա Սերժ Սարգսյանին պատոնից զրկելու հարց, և այդ հարցն օրակարգից դուրս չի եկել։ Ես նշեցի այն երեք հիմնական դրդապատճառները, որոնք ինձ մղել են այս փաստաթուղթը դնելու շրջանառության մեջ։ Այդ երեք կետով ես խնդիրը համարում եմ լուծված և լիովին բավարարված եմ արդյունքներից,–ասել է Փաշինյանը՝ պարզաբանելով, թե ինչ իմաստ ուներ նախաձեռնել մի բան, որն ի սկզբանե դատապարտված էր ձախողման, քանի որ պարզ է՝ վերջնական փուլում 88 պատգամավորի ստորագրություն ստանալն այս պահին անիրատեսական է։
«7օր»–ի հարցին՝ «Զ. Փոստանջյանը ձեզ մեղադրել է կողմնապահության մեջ՝ նշելով, որ առանցքային երեք կետ չեք նեռարել նախագծում, հետևաբար մեկդ մյուսից ավելի՛ արմատական և ընդդիմադիր երևալու մրցապայքարի՞ն ենք ականատես լինում», Փաշինյանը պատասխանել է.
–Զարուհի Փոստանջյանի հետ մենք խոսել ենք, ասացի, որ ես բաց եմ, նախագիծը բաց է առաջարկների համար, մենք կքննարկենք. եթե Զարուհի Փոստանջյանը կներկայացնի առաջարկ, կոնկրետ կետերի վերաբերյալ ձևակերպումներ, մենք կքննարկենք։

Пашинян+Постанджян+Арзуманян: инициатива провалилась
К сегодняшней инициативе депутата парламента РА Никола Пашиняна по внесению вопроса импичмента Сержа Саргсяна в повестку НС присоединились лишь Заруи Постранджян и Александр Арзуманян.
В беседе с журналистами Пашинян выразил сожаление, что ему не удалось собрать необходимого количества подписей парламентариев. Он также добавил, что, несмотря на это, после некоторой доработки проект будет внесен в повестку в порядке законодательной инициативы.
Пашинян отметил, что данная инициатива преследовала три основные цели: напомнить о сложившейся на политическом поле катастрофической ситуации, о главных ответственных за это и уголовно-правовом характере их деятельности; зафиксировать свою последовательность в деле решения поднятых с трибуны НС вопросов; сохранить в повестке одно из основных положений его предвыборной программы.
«Одной из моих главных задач было и то, чтобы зафиксировать, что в РА стоит также вопрос лишения Сержа Саргсяна занимаемого им кресла и что этот вопрос не вышел из повестки. Я отметил три основные причины, которые подтолкнули меня на введение данного документа в оборот. По этим трем пунктам я считаю свою задачу выполненной, и я полностью удовлетворен результатами», - заявил Пашинян, пояснив, какой смысл имело инициирование заранее обреченного на провал шага, поскольку понятно, что получение подписей 88 депутатов на завершающем этапе на данный момент нереально.
На вопрос «7or» о том, не соревнуются ли они с Заруи Постанджян в стремлении казаться более радикальными и оппозиционными, ведь последняя обвинила его в пристрастности, приведя в качестве довода невключение в проект трех основных пунктов, Пашинян ответил:
«Я говорил с Заруи Постанджян, и сказал ей, что я открыт для диалога, а проект может быть дополнен. Мы обсудим, и если Заруи Постанджян выступит с предложениями относительно конкретных положений, мы их обсудим».