Պուտինը պետական այցով կմեկնի Թուրքիա
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Թուրքիա կմեկնի պետական այցով։ Թուրք գործընկերոջ հետ նա կքննարկի տնտեսական, էներգետիկ համագործակցության և Սիրիայի իրավիճակի վերաբերյալ հարցեր։ Երկու առաջնորդները ռուս–թուրքական համագործակցության հիմնական ուղղությունների խորհրդի նիստ կանցկացնեն։
Անկարայում Վլադիմիր Պուտինը կմասնակցի Համագործակցության խորհրդի հինգերորդ նիստին։ 2009–ին ստեղծված երկկողմանի խորհուրդը կարևոր ինստիտուտ է, որը մշակում է երկկողմանի հարաբերությունների զարգացման ուղղությունները։
Քննարկումների հիմնական թեման կդառնա առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդումը։
«Թուրքիան Ռուսաստանի համար կարևորությամբ թվով երկրորդ առևտրային գործընկերն է Գերմանիայից հետո։ Մեր երկրի արտաքին առևտրում Թուրքիան զբաղեցնում է յոթերորդ տեղը», – հայտնել է այցի նախօրեին ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։

Путин совершит государственный визит в Турцию
Президент России Владимир Путин посетит с государственным визитом Турцию и обсудит с турецким коллегой Реджепом Эрдоганом экономическое сотрудничество, энергетику и ситуацию вокруг Сирии. Два лидера проведут заседание совета, вырабатывающего основные направления российского-турецкого сотрудничества, сообщает РИА «Новости».
В Анкаре российский президент примет участие в заседании пятого Совета сотрудничества высшего уровня. Образованный в 2009 году двусторонний совет – важный институт, вырабатывающий основные направления развития отношений.
«Россия для Турции является вторым по значению торговым партнером после Германии. У нас Турция занимает седьмое место во внешней торговле нашей страны. В 2013 году товарооборот составил около 33 миллиардов долларов. В этом году наблюдается позитивная динамика – за первые девять месяцев торговля увеличилась на 0,5% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года», — сообщил журналистам накануне визита помощник российского президента Юрий Ушаков.