ՄԻՊ. «Խստորեն դատապարտում եմ ոտնձգությունները քաղաքական գործիչների նկատմամբ»
Վերջին օրերին հանրապետությունում արձանագրված բռնությունների կապակցությամբ Մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը տարածել է հայտարարություն, որում ասված է. «Խստորեն դատապարտում եմ ոտնձգությունները քաղաքական գործիչների նկատմամբ: Խորապես մտահոգված եմ վերջին օրերին քաղաքացիների ավտոմեքենաների հրկիզման, առավել ևս մարդկանց ծեծի, բռնության ենթարկելու դեպքերի մասին տեղեկություններով:
Սուրեն Սարգսյանի դեպքի նույն օրը՝ ժամը 21-ի սահմաններում, իմ տեղակալը հանդիպել է նրան, երեկ՝ ժամը 23-ի սահմաններում, իմ ներկայացուցիչներն այցելել են Արամ Մանուկյանի բնակության վայր: Թեև այս պահի դրությամբ Սուրեն Սարգսյանը և Արամ Մանուկյանը մեզ դիմում-բողոքներ չեն ներկայացրել ընդդեմ պետական մարմինների, սակայն պատրաստ ենք հարուցել վարույթներ տուժածներից բողոքներ ստանալուն պես: Անկախ այդ հանգամանքից՝ այս բոլոր գործերի քննությունն առաջիկայում ևս կլինի մեր ուշադրության կենտրոնում:
Ակնկալում եմ, որ բոլոր իրավապահ մարմինները կգործեն օպերատիվ և անաչառ, որպեսզի մեղավորները հնարավորինս արագ բացահայտվեն և պատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ:
Հանրությունը պետք է համոզվի, որ մեղավորներն անպատիժ չեն մնում, իսկ քաղաքացիների ապահովության սպառնալիքները վերացված են:
Հանցագործությունների բացահայտմանը զուգընթաց, կոչ եմ անում բոլորին, հատկապես պետական և քաղաքական գործիչներին, իրենց հրապարակային ելույթներում պահպանել քաղաքական զսպվածության և իրավական էթիկայի նորմերը: Վերջին օրերին առանձին ագրեսիվ արտահայտություններ արդարացիորեն վրդովեցրել են հանրությանը: Հետագա անհարկի լարումից խուսափելու համար հուսով եմ՝ բոլոր կողմերը կպահպանեն մասնագիտական և մարդկային վարքագծի անհրաժեշտ ստանդարտները»:

Омбудсмен: «Жестко осуждаю посягательства в отношении политических деятелей»
Омбудсмен Армении Карен Андреасян выступил с заявлением, в котором выразил беспокойство и осудил случаи нападений на ветеранов Арцахской войны и политических деятелей, имевшие место в последние дни.
«Жестко осуждаю посягательства в отношении политических деятелей. Глубоко обеспокоен зафиксированными в последние дни случаями поджогов автомобилей граждан, а также случаями избиений и применения насилия.
В день избиения Сурена Саргсяна мой заместитель встретился с ним в районе 21:00, а вчера он посетил также место проживания Арама Манукяна в районе 23:00. Несмотря на то что Сурен Саргсян и Арам Манукня не представили нам заявлений-жалоб против действий госструктур, однако мы готовы возбудить производства сразу после получения заявлений от пострадавших. Вне зависимости от этого обстоятельства, следствие по всем этим делам будет находиться в центре нашего внимания.
Ожидаю, что все правоохранительные структуры будут действовать оперативно и беспристрастно, чтобы виновные по возможности скорее были призваны к ответственности по всей строгости закона.
Общественность должна убедиться, что виновные не остаются безнаказанными, а угроза безопасности граждан ликвидирована.
Параллельно с раскрытием преступлений, я призываю всех, в особенности государственных и политических деятелей, проявлять сдержанность и придерживаться рамок правовой этики. Отдельные агрессивные заявления, прозвучавшие в последние дни, справедливо возмутили общественность. Во избежание дальнейшего напряжения, я надеюсь, все стороны обеспечат необходимые стандарты профессионального и человеческого поведения».