Հյուսիսային Կորեան գրեթե անջատված է համացանցից
Հյուսիսային Կորեայում համացանցի աշխատանքի լայնամասշտապ խաթարում է նկատվում։ Այս մասին հաղորդել է «Associated Press» գործակալությունը։
Նրա տվյալներով՝ դեռևս պարզ չի՝ խաթարումը «հատուցման ա՞կտ» է ամերիկյան «Sony Pictures» կինոընկերության էլեկտրոնային ցանցի վրա ցանցահենների հարձակման համար. ԱՄՆ իշխանությունները դրանում մեղադրել էին Հյուսիսային Կորեային։
Համացանցի հետազոտման «Dyn Research» ընկերության տնօրեն Դուգ Մեդորին հայտարարել է, որ ցանցին միանալու խնդիրներն օր առաջ նկատվել են Կորեական թերակղզու հյուսիսում, և այդ ժամանակվանից դրանց մասշտաբները սկսել են ընդլայնվել։
«Հյուսիսային Կորեան գրեթե անջատված է համացանցից», – հայտարարել է Դուգ Մեդորին։
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման ուրբաթ խոստացել էր, որ ԱՄՆ–ը պատասխան միջոցներ կձեռնարկի «Sony Pictures»–ի դեմ կիբերգրոհ կազմակերպելու համար, սակայն չէր հստակեցրել՝ ինչի մասին է խոսքը։

Северная Корея практически отключена от интернета
В КНДР наблюдается крупномасштабный сбой в работе интернета. Как передает ТАСС, об этом сообщило информационное агентство «Associated Press».
По его данным, пока не ясно, является ли этот сбой «актом возмездия» за атаку хакеров на электронные сети американской кинокомпании «Sony Pictures», в которой власти США обвинили КНДР.
Директор компании по исследованию интернета «Dyn Research» Дуг Мэдори заявил, что проблемы с подключением к сети возникли на севере Корейского полуострова примерно сутки назад и с тех пор их масштабы стали расширяться.
«КНДР практически отключена от интернета», - заявил Дуг Мэдори.
Отметим, что президент США Барака Обама в пятницу пообещал, что США примут ответные меры в связи с кибератакой против «Sony Pictures», но не уточнил, о каких шагах идет речь. Пхеньян отвергает свою причастность к атаке.