Իտալիայի նախագահը «մի քանի ժամվա ընթացքում» հրաժարական կտա
Իտալիայի նախագահ Ջորջիո Նապոլիտանոն հրաժարական կտա «մի քանի ժամվա ընթացքում»։ Այս մասին հայտնում է «Reuters»–ը՝ երկրի վարչապետ Մատտեո Ռենցիին հղումով։
Իր անխուսափելի հրաժարականի մասին Նապոլիտանոն հայտնել էր դեռևս դեկտեմբերի 18-ին՝ դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ շնորհավորանքների փոխանակման ավանդական միջոցառման ժամանակ։ Նրա վաղաժամ հրաժարականը 2013–ի ապրիլին վերընտրման նախապայմանն էր՝ հանրապետության պատմության մեջ առաջին անգամ։
Այդ ժամանակ իտալական քաղաքականությունը գտնվում էր խոր ճգնաժամի մեջ, իսկ քաղաքական կուսակցությունները, որոնք ներկայացված էին խորհրդարանում, չկարողացան համաձայնության գալ նախագահի թեկնածուի հարցում։

Президент Италии уйдет в отставку
Президент Италии Джорджо Наполитано уйдет в отставку «в течение нескольких часов». Как передает ТАСС, об этом со ссылкой на премьер-министра страны Маттео Ренци сообщило агентство «Reuters».
О неизбежности своей скорой отставки Наполитано заявил еще 18 декабря в ходе традиционного обмена рождественскими поздравлениями с представителями дипломатического корпуса. Досрочная отставка была условием его переизбрания в апреле 2013 года – впервые в истории республики.
Тогда итальянская политика находилась в глубоком кризисе, а политические партии, представленные в парламенте, не сумели найти согласия по поводу кандидата в президенты.