Ռուբեն Մելքոնյան. «Խոսելով գաղտնի դիվանագիտության մասին՝ Թուրքիան աղավաղում է փաստերը»
Թրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը խոսելով Թուրքիայի կողմից շրջանառվող այն հայտարությունների մասին, թե իբր Հայաստանի և Թուրքիայի միջև լուռ դիվանագիտություն է ընթանում՝ ասել է, թե դրանց նպատակը աշխարհին ցույց տալն, է թե Թուրքիան հավատարիմ է «զրո խնդիր հարևանների հետ» իր կարգախոսին։ Նրա խոսքերով՝ սրանից բացի ՝ Թուրքիան աշխատում  է նաև ներքին լսարանի համար։ Նա իր մեջ ուժ չի գտնում վավերացնելու Հայաստան-Թուրքիա արձանագրությունները՝ հաշվի առնելով առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունները՝ այսինքն թուրքական իշախանությունները հակահայ տարամադրություններով իրենց իսկ կողմից դաստիարակված հասարակության գերին են դարձել։
Ռուբեն Մելքոնայնը կարծիք է հայտնել, թե Թուրքիայում առաջիկա խորհրդարանական ընտրություններին իշխող կուսակցությունը գրեթե չի զիջի իր այսօրվա դիրքերն ու կշարունակի իմիտացիոն քաղաքականությունը։
-Լուռ դիավանգիտության մասին տևական ժամանակ արվող Թուրքիայի հայտարարություններին ՀՀ արտգործնախարարությունից սկզբում բավական կոռեկտ հերքում հնչեց, որ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև լուռ դիվանագիտություն չկա, սակայն երբ Թուրքիայի պնդումներն էլ ավելի հաճախակի դարձան, ՀՀ արտգործնախարարը բավական կոպիտ պատասխանեց, թե թուրքերը, երևի, մենախոսությունը շփոթում են երկխոսության հետ։ Այս հայտարարությունը Թուրքիայում ցավոտ ընկալվեց, բայց հայտարություններն էլի շարունակվում են։ Սա վկայում է, որ Թուրքիայի նախագահ Գյուլի, վարչապետ Էրդողանի, արտգործնախարար Դավութօղլուի լուռ դիվանագիտության մասին հայտարարությունները ցույց են տալիս, որ փաստերի ակնհայտ աղավաղումը, սուտ, անիրական տեղեկատվության տարածումը դարձել են թրքական քաղաքական մշակույթի անբաժանելի մասը,-նշել է թրքագետը։

Говоря о тайной дипломатии, Турция искажает факты - Рубен Мелконян
Говоря о распространяющихся  турецкой стороной заявлениях о том, что якобы между Арменией и Турцией имеет место тайная дипломатия, тюрколог Рубен Мелконян заявил, что их целью является демонстрация всему миру того, что Турция верна своему девизу «ноль проблем с  соседями». По его словам, кроме этого, Турция работает и на внутреннюю аудиторию. Она не находит в себе силы для ратификации армяно-турецких протоколов, учитывая предстоящие парламентские выборы. То есть, турецкие власти попали в плен общества, воспитанного ими же в антиармянском духе.
Мелконян считает, что на предстоящих парламентских выборах в Турции правящая партия почти не отступит от своей сегодняшней позиции и продолжит проводить имитационную политику.
«Сначала МИД РА довольно корректно опроверг озвучиваемые длительное время заявления Турции о молчаливой дипломатии, отметив, что между Арменией и Турцией нет молчаливой дипломатии. Однако когда заверения  Турции участились, глава МИД РА дал довольно грубый ответ, подчеркнув, что, наверное, турки путают монолог с диалогом. Это заявление в Турции было воспринято болезненно, тем не менее, турки продолжают свою политику. Свидетельством этого являются заявления президента Турции Абдуллы Гюля, премьер-министра Реджепа  Эрдогана и министра иностранных дел страны Ахмеда Давудоглу о молчаливой дипломатии, показывающие, что очевидное искажение фактов, распространение ложной недействительной информации стали неотъемлемой частью турецкого политического искусства»,- добавил Рубен Мелконян.