Ավստրալական հատուկջոկատայիններն Իրաքում կարող են ներգրավվել ԻՊ դեմ ակտիվ գործողություններին
Իրաքում տեղայակված ավստրալական հատուկջոկատայինները կարող են սկսել ակտիվ մասնակցել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ գործողություններին։ Այս մասին հաղորդել է «Australian» թերթը։
Թերթի՝ կառավարությունում ունեցած աղբյուրների համաձայն՝ Ավստրալիայի վարչապետ Թոնի Աբբոթը նախորդ շաբաթ Բաղդադում կայացած այցի ժամանակ պայմանավորվել է 200 ավստրալացի հատուկջոկատայինների դերի ու կարգավիճակի բարձրացման մասին։ Մինչ այժմ նրանք զբաղվում էին իրաքյան մշտական բանակի ստորաբաժանումների պատրաստմամբ և հանդես գալիս խորհրդականների դերում։
Ավելի վաղ վարչապետը բազմիցս հայտարարել էր, որ ավստրալացիները չեն մասնակցելու ռազմական գործողություններին, սակայն «3AW» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում հստակեցրել է, որ «ավստրալական ուժերն անկա՛խ ռազմական գործողություններ չեն անցկացնելու»։
Նախորդ սեպտեմբերին Ավստրալիան ՄԱԷ–ի Մինհադ օդուժի բազա է ուղղել 8 ինքնաթիռ, օդուժից՝ մոտ 400 մարդ, և 200 հատուկջոկատային։ Հոկտեմբերին ավստրալական ինքնաթիռները հարվածներ էին հասցնում Իրաքում «Իսլամական պետության» դիրքերին։

Австралийский спецназ в Ираке может начать активно участвовать в операциях против ИГ
Дислоцированные в Ираке подразделения австралийского спецназа могут начать активно участвовать в операциях против террористической группировки «Исламское государство». Как передает ТАСС, об этом сообщила газета «Australian».
По данным источников газеты в правительстве, премьер-министр Австралии Тони Абботт в ходе состоявшегося на прошлой неделе визита в Багдад договорился о повышении роли и статуса 200 австралийских спецназовцев. До сих пор они занимались подготовкой регулярных подразделений иракской армии и выступали в роли советников.
Ранее премьер-министр неоднократно заявлял, что австралийцы не будут принимать участия в боевых действиях, однако в интервью радиостанции 3AW выступил с уточнением, сообщив, что «австралийские силы не будут проводить независимые боевые операции».