Վահան Բաբայան. «Քաղաքական տարվա մեկնարկը կտրվի վաղը՝ հունվարի 20-ին»
–Վաղը կայանալու է ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հրավիրած խորհրդաժողովը։ Դրանով տրվելու է քաղաքական տարվա մեկնա՞րկը։
Քաղաքական տարվա մեկնարկը կտրվի վաղը՝ հունվարի 20-ին, երբ կարծիքի առաջատար հարյուրավոր դեմքեր կքննարկեն երկրում ստեղծված վիճակը, ինչպես նաև դրանից դուրս գալու հնարավոր սցենարները: Մենք մեծ սպասելիքներ ունենք այս խորհրդաժողովից, քանի որ դրանով Հայաստանում ձևավորվում է նաև նոր քաղաքական մշակույթ:
–2015թ. հանրահավաքներ հրավիրելու անհրաժեշտությունը որքա՞ն է, և ե՞րբ կարելի է ակնկալել այս տարվա առաջին հանրահավաքը։
Հանրահավաքները քաղաքական պայքարի միջոց են, այլ ոչ թե նպատակ կամ ինքնանպատակ: Հարցը պետք է ձևակերպել այլ կերպ՝ ի՞նչ նպատակի կարող են ծառայել հանրահավաքները: Եթե մեր առաջ քաշած հարցերի լուծումները գտնենք հանրահավաքների մեջ, չեմ կասկածում, որ հենց վաղը կարող է լինել հանրահավաք: Եվ ո՞վ է ասել, որ հանրահավաքների մեկնարկից առաջ անպայման պետք է ամիսներ շուտ դրա մասին հայտարարել: Այնպես որ, եկեք գուշակություններ չանենք:
–Ակնհայտ է, որ գործող իշխանությունների գործելաոճի այս պայմաններում ամեն օրը սպառնում է ՀՀ–ի անվտանգությանը...
Իշխանափոխությունն անխուսափելի է: 2015թ. մենք պետք է մաքսիմալ աշխատենք մեր հաշվարկված քայլերով և կարողանանք մարդկանց խնդիրները լուծել, քանի որ սոցիալական այս պայմաններում մենք դատապարտված ենք գնալ փոփոխությունների:

Ваан Бабаян: «Старт новому политическому году будет дан 20 января»
-Завтра состоится созываемая председателем ППА Гагиком Царукяном конференция. Будет ли ею дан старт новому политическому году?
-Старт новому политическому году будет дан завтра, 20 января, когда лидеры самых различных политических и общественных сил обсудят сложившуюся в стране ситуацию, а также возможные пути выхода из нее. От конференции у нас имеются большие ожидания, поскольку ею будет заложено начало формирования новой политической культуры в стране.
-Какова на данный момент необходимость проведения митингов, и когда можно будет ожидать первый из них в 2015 году?
-Митинги являются средством политической борьбы, а не целью или самоцелью. Вопрос нужно ставить иначе: какой цели будут служить митинги? Если мы посчитаем, что решение поставленных нами вопросов можно найти в митингах, то они обязательно состоятся. Что касается конкретных сроков, то не хотелось бы загадывать, ведь необязательно, чтобы о митинге было известно за месяц до его проведения.
-Очевидно, что манера работы действующей власти в нынешних условиях угрожает безопасности РА…
-Смена власти неизбежна. В 2015 году мы должны приложить максимум усилий и посредством выверенных шагов суметь решить накопившиеся у людей проблемы, поскольку в этих социальных условиях мы попросту обречены на то, чтобы пойти путем изменений.