Լրիվ այլ տեսակի պայքար
Փոքր ու միջին ձեռնարկատերերը դուրս են եկել փողոց, նաիրիտցիները դուրս են եկել փողոց, նույնը պատրաստվում են անել տաքսու վարորդները...
«Ապահով Հայաստանի» քաղաքացիները տարբեր խմբերով ու պահանջներով հավաքվում են նախագահական նստավայրի, Ազգային ժողովի ու Կառավարության շենքերի դիմաց։
Ու եթե նախկինում բողոքի գործողության մասնակիցները հայտարարում էին, թե իրենց պահանջներին պետք չէ քաղաքական երանգ տալ, այսօր լրիվ հակառակն է ասվում։
Վերջապես, լայն զանգվածները տեսան, թե ով է իրենց ու ամբողջ երկրի խորացող խնդիրների պատճառն ու պատասխանատուն։
«Պատրաստվե՛ք արդեն լրիվ ուրիշ տիպի պայքարի»,– հայտարարվեց ՓՄՁ ներկայացուցիչների այսօրվա բողոքի ակցիայի ժամանակ։
Իրականում այդպես է՝ Հայաստանի բնակչությունը, կամա թե ակամա, բացահայտ կամ առայժմ չերևացող ձևով, պատրաստվում է լրիվ այլ տեսակի պայքարի։
Դատելով իշխանության պահվածքից ու նրա տարբեր արձագանքներից՝ այն թերևս դա չի գիտակցում։ Այնպես, ինչպես տարիներ շարունակ չի տեսնում կամ չի ուզում տեսնել, թե ուր է հասել Հայաստանը։
Սակայն այն, որ երեկվա իր պահանջը քաղաքականացնելուց խուսափող քաղաքացին այսօր հայտարարում է, որ գնում է դրան, նշանակում է՝ գաղջն արդեն պատռվում է։ Եկել է խնդիրներին լուծում տալու ժամանակը։ Իսկ իշխանությունը թող շարունակի չտեսնել՝ մնալով «Իյա՜, իրո՞ք» տիրույթում։

Совсем другая борьба
Представители малого и среднего бизнеса вышли на улицы, работники завода «Наирит» протестуют, свое недовольство готовятся выразить таксисты…
Граждане «Обеспеченной Армении» различными группами и со всевозможными требованиями собираются перед зданиями президентской резиденции, Национального собрания и Правительства РА.
И если раньше участники акций протеста заявляли, что не нужно политизировать их требования, то сегодня уже совершенно иная картина.
Наконец-то широкие слои увидели, кто является причиной и ответственным за всё более углубляющиеся в стране проблемы.
«Готовьтесь к совсем другой борьбе», - заявил один из участников сегодняшней акции протеста перед зданием Правительства.
В действительности всё именно так обстоит: население страны, волей-неволей, в открытую или пока еще незаметным для всех образом, готовится к совсем другой борьбе.
Судя по поведению властей и их реакции, они всё еще не осознают этого. Точно так же, как на протяжении многих лет не замечали или не хотели замечать, до чего довели страну.
Когда еще вчера не желавший политизировать свои требования гражданин начинает заявлять, что пойдет на выдвижение политических требований, это говорит о том, что гнетущая атмосфера начинает рассеиваться. Власти же пусть продолжают не видеть, оставаясь в рамках «Да неужели?».