Ռուսաստանցիներն իրենց կարծիքն են հայտնել Գյումրու դեպքերի առնչությամբ
Ռուսաստանցիների մեծ մասը՝ 68 տոկոսը, լսել է Գյումրիում ռուս զինծառայողի կողմից հայկական ընտանիքին ոչնչացնելու մասին։ Նրանց 37 տոկոսը գիտի՝ ինչ է կատարվել, 22 տոկոսը «լսել է, բայց չի հիշում՝ ինչումն էր էությունը», 9 տոկոսն «ուշադիր հետևում է իրադարձություններին»։ Այդ մասին ոչինչ չի լսել հարցվածների 32 տոկոսը։
Դրան զուգահեռ՝ հասարակությունը փաստացի բաժանվել է երկու ճամբարի՝ առաջինները կարծում են, որ պետք է պաշտպանել հայրենակցին, եթե անգամ նա հանցագործություն է կատարել, մյուսների կարծիքով էլ պետք է արդար պատիժ լինի։ Այս մասին նշում է «Կոմերսանտ»–ը։
Նրանք, ովքեր գիտեն՝ ինչ է տեղի ունեցել, կարծում են, որ դատական լսումները գործի առթիվ պետք է անցկացվեն Հայաստանում (44%-ը 35%–ի դեմ, 21%–ը դժվարացել է պատասխանել)։ Հարցվողների 48 տոկոսի կարծիքով դատավարությունը պետք է վարեն և՛ ռուսական, և՛ հայկական կողմերը, 25 տոկոսը նշել է միայն ռուսաստանյան կողմի մասին, իսկ 21-ը՝ հայաստանյան։

Россияне высказали мнение по поводу трагедии в Гюмри
Большая часть россиян (68%) слышала о произошедшем в Гюмри убийстве армянской семьи российским военнослужащим: 37% россиян знают, что произошло, 22% «что-то слышали, но не помнят, в чем суть», 9% «внимательно следили за этими событиями». Ничего не слышали об этом 32% опрошенных. Об этом свидетельствуют данные социологических опросов, сообщает «Росбалт».
При этом общество фактически разделилось на два лагеря: одни считают, что нужно защищать земляка, даже если он совершил преступление, другие исходят из того, что должно быть справедливое наказание.
Те, кто знает, что произошло, склоняются к тому, что судебные слушания по делу должны проходить в Армении, а не в России (44% против 35%, 21% затруднились ответить). На вопрос о том, какой суд должен вести разбирательство, мнения разделились примерно поровну: 42% считают, что российский суд, 37% — армянский (21% затруднились ответить). Следствие, по мнению большинства респондентов (48%), должны вести и российские, и армянские следователи, 25% назвали только российских, 21% — армянских.