Իրաքում կարող է խոշոր ցամաքային հակաահաբեկչական գործողություն սկսվել
Իրաքում մոտ ապագայում կարող է խոշոր ցամաքային հակաահաբեկչական գործողություն սկսվել։ Այս մասին այսօր հորդանանյան տեղեկատվական «Petra» գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ, «Իսլամական պետության» դեմ պայքարում միջազգային կոալիցիայի գեներալ Ջոն Ալլենը։
«Մոտ ապագայում, երբ իրաքյան անվտանգության ուժերը կսկսեն ցամաքային գործողություն՝ երկրի նկատմամբ վերահսկողությունը վերադարձնելու նպատակով, կոալիցիան նրանց հուժկու կրակահերթ կապահովի», – ասել է նա։
Ալլենի խոսքերով՝ հիմնական խնդիրը պետք է կատարեն հենց իրաքցիները, իսկ նրանց օգնություն կտրամադրեն «խորհրդականների բազմաթիվ խմբերը», որոնք արդեն գործում են երկրում։ Խոսելով խորհրդականների ազգային պատկանելությունից՝ նա նշել է ամերիկացիներին, դանիացիներին, ավստրալացիներին, նորզելանդացիներին, իսպանացիներին, պորտուգալացիներին, գերմանացիներին, ֆրանսիացիներին, հոլանդացիներին և բելգիացիներին։
«Մենք Իրաքում չորս ճամբար ենք ստեղծել, որտեղ կոալիցիայի ներկայացուցիչները և գործընկեր երկրները պատրաստում են իրաքյան ուժերին, որոնք հակահարձակում կիրականացվեն», – հավելել է Ալլենը։

В Ираке в ближайшее время может начаться крупная наземная антитеррористическая операция
В Ираке в обозримом будущем может начаться масштабная наземная антитеррористическая операция. Как передает ТАСС, об этом в интервью иорданскому информационному агентству «Petra» сообщил спецпредставитель президента США в международной коалиции по борьбе с группировкой «Исламское государство» (ИГ), генерал в отставке Джон Аллен.
«В ближайшие недели, когда иракские силы безопасности начнут наземную кампанию по возвращению контроля над страной, коалиция обеспечит им мощную огневую поддержку», - сказал он.
По словам Аллена, основную задачу предстоит выполнить именно иракцам, а помощь им окажут «многочисленные группы советников», уже работающие в стране. Коснувшись национальной принадлежности советников, он упомянул американцев, датчан, австралийцев, новозеландцев, испанцев, португальцев, немцев, итальянцев, французов, голландцев и бельгийцев.
«Мы создали в Ираке четыре лагеря, где представители коалиции и государств-партнеров готовят иракские силы, которые поведут контрнаступление, - продолжил Аллен. - В общей сложности, это четыре бригады».
По его данным, ситуацию осложняет то обстоятельство, что на стороне ИГ воюют сторонники свергнутого президента Саддама Хусейна «с широкими военными возможностями».