Արտակ Խաչատրյանի ծեծի շահագրգիռները, կատարողները, պարտակողները և արդարացնողները
Իրավական առումով «Կասեցում» շարժման ակտիվիստ Արտակ խաչատրյանի հետ տեղի ունեցածը դեռ վերջնական բացահայտման կարիք ունի։ Քաղաքական առումով, սակայն, ամեն ինչ ավելի քան պարզ է և կարելի է ասել, որ գործը բացահայտված է։
Եթե Հայաստանում կա մարդ, ով կարծում է, թե ԲՀԿ–ական Արտակ Խաչատրյանի առևանգումն ու ծեծը տեղի են ունեցել առանց Բաղրամյան 26–ի «բարձր դռնից» իջեցված հրահանգի, ապա այդ մարդուն կարելի է քաղաքականապես անմեղսունակ համարել ու անցնել առաջ։
Մենաշնորհային քաղաքական իշխանության պարագայում բանդաները չեն կարող ինքնուրույն կազմավորվել ու գործել՝ չվախենալով, որ դիմակներով հարձակման ժամանակ կարող են բռնվել։ Միայն իշխանական հովանավորությունը վայելողները կարող են նման լկտի ձևով ազատորեն հանցանք կատարել։
Շահագրգիռները
Սահմանադրական փոփոխություններով ցմահ իշխելու ցանկություն ունեցող Սերժ Սարգսյանի համար բռնության կիրառումը վերջին ռեսուրսն է։ Պայթել են նրա վրա «կարվող» այնպիսի իմիջային փուչիկները, ինչպիսիք են «Արևմտամետը», «Առաջադեմը», «Բարին», «Հանդուրժողը», «Երկխոսողը», «Հակաօլիգարխիկը», «Չարյաց փոքրագույնը» և այլն։
ՀՀԿ ղեկավարը հիմա հանդես է գալիս առանց շպարի, քանզի ուրիշ տարբերակ չունի։
2008–ին նա այլ տարբերակ չուներ, քան տասը զոհի գնով նախագահ դառնալը։ Այժմ էլ նրա զինանոցում միայն բռնությունն է մնացել, քանզի ոչ ներքին, ոչ էլ արտաքին քաղաքական ոլորտներում դրական արդյունքներ չկան, որ դրանց վրա հիմնվելով՝ նա հայտ ներկայացնի փաստացի երրորդ ժամկետի։
Բռնությունները բումերանգի էֆեկտ ունեն, բայց Սարգսյանն այլ «փաստարկ» չի կարող ներկայացնել, թե ինչու պետք է վերարտադրվի։ Նա հաշվել է, որ միակ տարբերակն ահաբեկելն ու ընդդիմադիր տարբեր հատվածների կետային հարվածներ հասցնելն է։ Ազատամարտիկներից մինչև Արտակ Խաչատրյան շարքն այդ հաշվարկի արդյունքն է։ Մի կողմ թողնենք, թե դրանից նա վերջնարդյունքում շահելո՞ւ է, թե՞ ոչ։ Սերժը մտածում է, որ շահելու և այդ իսկ պատճառով էլ բռնությունների ալիք է սկսվել։
Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը Արտակ Խաչատրյանի ծեծի միակ շահագրգռված շրջանակն են։ Նրանք փորձում են վախի մթնոլորտ ստեղծել և Գագիկ Ծառուկյանի հրավիրած խորհրդաժողովից հետո յուրօրինակ «մեսիջներ» ուղարկել՝ հասկացնելով, որ մահապարտի պես ատամներով են պահելու աթոռը։ Այլ հարց է, որ այդ «մեսիջն» իր նպատակին չծառայեց, վախեցող չեղավ և համաժողովրդական շարժման առաջնորդները պատրաստվում են կռիվ տալու։
Սերժն ուզում է քաղաքական գործընթացները տեղափոխել այլ հարթություն, բայց շարժման առաջնորդները «Վերջի բոլշևիկին» բերելու են այնտեղ, որտեղ նա թույլ է, այսինքն՝ բերելու են քաղաքական հարթություն։
Կատարողները
Կատարողների հարցն այլ՝ հավասար պայմաններում շատ հեշտ կլիներ պարզելը, քանզի Երևանի կենտրոնից օրը ցերեկով, տեսախցիկների առկայությամբ, առևանգել են ՀՀ քաղաքացուն, տեսախցիկները ֆիքսել են, թե որ ուղղությամբ են տանում Արտակին։
Բայց դե, սա քաղաքական ահաբեկչություն էր, և հետևաբար, բացահայտումն էլ քաղաքական իրավիճակի փոփոխության դեպքում հնարավոր կլինի։
Կատարողները դիմակավորված են եղել, ծեծելիս էլ չեն խոսել։ Հավանաբար, որպեսզի բառերի օգտագործումից ակցենտի կամ այլ բանի «լյափսուս» չտան։ Իսկ եթե խոսել էլ են, ապա այնպիսի բաներ են ասել, որպեսզի ուղղորդեն Արտակին ու ԲՀԿ–ին դեպի կեղծ թիրախներ, և որպեսզի հետագայում «մուտիլովչիկները» կարողանան միս ու արյուն տալ կեղծ վարկածներին։
Պարտակողները
Այս գործառույթը ՀՀԿ–ականներինն է, բայց ոչ միայն նրանցը։
Բուռնաշներն ու մյուս օդիոզ դեմքերն այս ու այն կողմ հայտարարում են, թե Արտակի դեպքը իշխանություններին ձեռնտու չէ, և ուրեմն, չի կարելի էմոցիոնալ հայտարարություններ անել։
ՀՀԿ–ականներն ուզում են պարտակել ամեն ինչ, բայց դե, հայտնվում են ծիծաղելի վիճակում, քանի որ պարզ երևում են Բաղրամյան 26–ի «ակնաջները»։
Համ էլ՝ այդ ինչպե՞ս է ստացվում, որ տուժողները բացառապես ընդդիմադիր հատվածից են։ Պատվախնդիր, ադրբեջանցիներից ազդված ու հայրենասեր «խոպանչիները» միայն ընդդիմադիր մարդկանց դեմ են բռունցք բանեցնում։
Բա ինչո՞ւ փուչիկ Կարենը, գծատեր Գալուստը, ալկոհոլի մեծ սիրահար Աշոտ Աղաբաբյանը կամ «կրեաԾիվ» Աշոտյանն ինքնաբուխ ծեծի չեն ենթարկվում։ Թեև, համաձայնեք, որ ՀՀ քաղաքացիների մեծ մասն այդպիսի ցանկություն ունի, և ոչ միայն ու ոչ այնքան այս մարդկանց «մոմենտով»։
Պարտակողների «բրիգադի» մեջ կան նաև «թունդ ընդդիմադիրներ» (Աղասի Ենոքյան, Նիկոլ Փաշինյան, Արման Բաբաջանյան)։ Սրանց վերապահված է կեղծ թիրախներ հանրությանը մատուցելու և «մուտիլովկայական» վարկածներ շրջանառության մեջ դնելու գործառույթը։
Ենոքյանն ու ադրբեջանցիների սիրելի «1in.am»-ի ղեկավար Բաբաջանյանն, օրինակ, իրար հետ զրույցում եզրակացրին, որ Արտակ Խաչատրյանի ծեծի կազմակերպիչներ կարող են լինել Վլադիմիր Պուտինը կամ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Թե քանի ոչխար կհավատա այս վարկածին, նշյալ անձանց չի հետաքրքրում։ Իրենց ասել են ախմախություններով զբաղվել, իրենք էլ զբաղվում են։ «Արևմտամետներից» այլ բան չէր էլ կարելի սպասել։
«Թունդ ընդդիմադիր» Նիկոլ Փաշինյանը շատ ավելի «նուրբ» է աշխատում։ Նա իր թերթով տարածում է, թե, իբր, Արտակի ծեծը կարող են կազմակերպած լինել ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը կամ էլ ֆինանսների նախարար Գագիկ Խաչատրյանը, քանի որ Հովիկ Աբրահամյանը նրանց դեմ է։ Մի խոսքով, սուպերմուտիլովկա է անում Սերժը, բայց սաստիկ քաղաքացիական Նիկոլի միջոցով։
Թե քանի մարդու հետ է քաղաքացիական պայմանագիր կնքել Նիկոլը, դժվար է ասել, բայց հաստատ կարելի պնդել, որ սերժական պայմանագիրը նրա մոտ ավելի լավ է ստացվել և վաղուց մտել է ուժի մեջ։ Եվ այդ պայմանագրի շրջանակներում էլ Փաշինյանը փորձում է Սերժ Սարգսյանին մաքրել այս պատմությունից՝ կեղծ վարկածներ հրամցնելով։
Պատկերացնու՞մ եք, թե ինչ գաղջ ու կեղտոտ մթնոլորտ է տիրում իշխանական միջանցքներում։ Սերժը բռնությունների ալիք է սկսել, բայց իր հաճախորդ Նիկոլի միջոցով տարածում է, թե, իբր, դա արել են իր գլխավորած համակարգի երկու առանցքային ֆիգուրները։
Արդարացնողները
Արտակ Խաչատրայնի ծեծն արդարացնողներն ամենաքստմնելի գործառույթն են իրականացնում։ Ինչպես միշտ՝ այդ գործը նախատեսված է Բ26–ի հաճախորդների, «անկախ» լրատվամիջոցների և շարքային «դիշովկեքի» համար։
Արդարացնողների հիմնական գործը ոչ թե Սերժ Սարգսյանից հետքերը մաքրելն է, այլև ծեծը հիմնավորելն ու փաստաբանություն անելը «Ժողովու՛րդ ջան, սա քո կռիվը չէ. Արտակը ներիշխանական «ռազբորկայի» արդյունքում է ծեծվել, համ էլ՝ ԲՀԿ–ականին խփելը հակաօլիգարխիկ պայքարի շրջանակներում է արված, հատկապես որ բռնություններ նախկինում էլ են եղել, ու չարժե մենակ Սերժին մեղադրել» թեմայով։
Արդարացնողներից ամենանողկալի դերը ստանձնեց տխրահռչակ Ահարոն Ադիբեկյանը, ով այնպիսի անհեթեթություններ էր դուրս տալիս, որ զգացվում է՝ շուտվանից «սոցիոլոգիական» պատվեր չի ստանում, և այս դրամ–դոլարային վայրիվերումների արդյունքում ահագին զրկվել է «կոռմից» ու պատրաստ է բերանից դուրս տալ ամեն ինչ։
Արտակ Խաչատրյանի և մինչ այդ տեղի ունեցած մյուս ահաբեկչական գործողությունների շահագրգիռ կողմը Սերժ Սարգսյանն է ու իր նեղ շրջապատը։ Այլ տեսակետ ունեցողները կարող են ասվածը հերքել՝ շատ արագ բացահայտելով բռնությունների կատարողներին ու պատվիրատուներին։ Բայց պարզ է, որ դա չի լինի։
Բռնության բոլոր դեպքերն էլ, ըստ էության, բացահայտվել են։
Ազատամարտիկներին փոխոստիկանապետ Երանոսյանն է կանչել հաց ուտելու, որպեսզի հետո իր մանկլավիկներին «քսի տա» տղերքի վրա։ Եվ, ի դեպ, դրա համար ոչ մի պատասխանատվության չի ենթարկվել, իսկ Մանվել Եղիազարյանի ու Ռազմիկ Պետրոսյանի վրա հարձակման դեպքի առիթով նույնիսկ քրեական գործ չի հարուցվել։
Սուրեն Սարգսյանի ծեծը նույնպես մնաց չբացահայտված։ Նրա վրա էլ էին հարձակվել դիմակավորված անձինք։
Արամ Մանուկյանի նկատմամբ կիրառված բռնության համար իշխանություններն իրենց դաշնակցական հին ընկերների միջոցով արդարացման շոու էին կազմակերպել ԱԺ–ում, և Սերժ Սարգսյանի տեսակետներն այդ թեմայով հնչեցին Սեյրան Սարոյանի շուրթերով։
Բերձորում իշխանությունները ստուգեցին ԼՂՀ իշխանությունների հավատարմությունը և «խուրդվելու» պատրաստակամությունը։
Դե, իսկ Արտակ Խաչատրյանին ծեծեցին Գագիկ Ծառուկյանի հրավիրած խորհրդաժողովից հետո։
Այս ամենը ցույց է տալիս, որ Սերժ Սարգսյանն իրեն հոգեհարազատ մեթոդով պատրաստվում է սահմանադրական փոփոխությունների՝ որպես հենարան վերցնելով քրեական տարրերին և դիմակավորված բանդաներին (Լիսկայի վերանշանակումը հենց այդ մեսիջն էր իր մեջ պարունակում)։ Քաղաքական հենարանի անտուրաժային դերը վերապահված է ՀՀԿ–ական օդիոզներին ու ՀՅԴ–ական «սկզբունքայիններին»։ Ինֆորմացիոն գործընկերներն էլ նիկոլներն ու մյուս «անկախներն» են։
Այդպիսով կարելի է եզրակացնել, որ գոնե այս պահի դրությամբ Սերժն ընտրել է քաղաքական զարգացումների կոշտ տարբերակը։
Համաժողովրդական շարժման խնդիրն այս պարագայում պետք է լինի մարտահրավերն ընդունելն ու Սարգսյանին գահընկեց անելը։ Այլ տարբերակ չկա։ Այլ տարբերակը միայն Սարգսյանի ողջամիտ նահանջը պետք է լինի։ Իսկ իրավիճակի լարման ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնելու է անձամբ Սերժ Սարգսյանի վրա։ Նա միշտ պետք է աչքի առաջ ունենա Մուբարաքի, Յանուկովիչի ու մյուսների ճակատագիրը։

Заинтересованные, исполнители, покрывающие и оправдывающие избиение Артака Хачатряна
В правовом плане произошедшее с активистом движения «Отмена» Артаком Хачатряном всё еще должно быть расследовано. Однако с политической точки зрения всё более чем очевидно, и можно с уверенностью утверждать, что дело раскрыто.
Если в Армении есть те, кто считают, что похищение и избиение члена ППА Артака Хачатряна произошло без «высокого» распоряжения президентского дворца, то их можно назвать обычными политически невменяемыми.
В условиях монопольной политической власти банды не могут организовываться и действовать самостоятельно, не боясь, что могут быть пойманы во время нападения в масках. Лишь пользующиеся покровительством власти могут с такой наглостью спокойно совершать преступления.
Заинтересованные
Для желающего обладать посредством конституционных изменений пожизненной властью Сержа Саргсяна насилие является последним ресурсом. С него сорвались такие нашивавшиеся маски, как «Прозападный», «Прогрессивный», «Добрый», «Толерантный», «Идущий на диалог», «Антиолигархический», «Меньшее из зол» и т.д.
Сейчас руководитель РПА выступает без маски – другого выбора у него не осталось.
В 2008 году у него не было иного выбора, кроме как придти к власти ценой десяти жертв. Сейчас в его арсенале осталось лишь насилие, так как ни во внутренней, ни во внешней политике нет тех позитивных результатов, на основе которых он мог бы подать заявку на фактический третий срок.
Насилие обладает эффектом бумеранга, но Саргсян не может представить иного «аргумента», почему он должен воспроизвести свою власть. Он посчитал, что единственным вариантом является запугивание и нанесение точечных ударов по различным оппозиционным секторам. Ряд от воинов-освободителей до Артака Хачатряна является результатом именно этого расчета. Оставим пока в стороне, выиграет ли он от этого в конце. Серж думает, что выиграет, поэтому и инициировал волну насилия.
Серж Саргсян и его узкое окружение являются единственными заинтересованными в избиении Артака Хачатряна. Они пытаются посеять атмосферу страха и адресовать после конференции Гагика Царукяна своеобразные «мессиджи», давая понять, что будут держаться за свои кресла зубами. Другой вопрос, что этот «мессидж» не послужил своей цели, никто не испугался и лидеры общенародного движения готовятся дать бой.
Серж хочет перевести политические процессы в иную плоскость, но лидеры движения выведут «последнего большевика» на поле, где он слаб, – на политическое поле.
Исполнители
Вопрос исполнителей при прочих равных условиях выяснить было бы довольно легко, так как похитили Артака средь бела дня в центре Еревана, где на каждом углу установлены камеры, и они наверняка зафиксировали, в какую сторону его увозят.
Однако, это политический теракт, следовательно, раскрытие станет возможным лишь после изменения политической обстановки.
Исполнители были в масках, а при избиении между собой даже не переговаривались. По всей видимости, чтобы не дать промаха в словах и не выдать свой акцент. Если же и говорили о чем-то, то лишь чтобы направить Артака и ППА в сторону ложных мишеней, дабы впоследствии «мутиловщики» смогли придать плоть и кровь фиктивным версиям.
Покрывающие
Эта функция отведена представителям РПА, но не им одним.
Бурнаши и другие одиозные фигуры направо и налево заявляют, что инцидент с Артаком не выгоден властям, следовательно, нельзя делать эмоциональных заявлений.
Республиканцы хотят всё заглушить, но оказываются в глупом положении, так как скрыть уши президентского дворца никак не удается.
Да и как так получается, что все пострадавшие оказываются из оппозиционного лагеря? Честолюбивые, воспаленные азербайджанцами и патриотичные шабашники распускают кулаки только против оппозиционных деятелей.
Почему это любитель дешевых шаров Карен, владелец маршрутных линий Галуст, большой почитатель алкоголя Ашот Агабабян или «креативный» Ашотян не подвергаются спонтанному избиению? Хотя, согласитесь, что большинство граждан РА имеет подобное желание, и не только и не столько из-за них самих.
В бригаде покрывающих есть также «ярые оппозиционеры» (Агаси Енокян, Никол Пашинян, Арман Бабаджанян). Им отведена функция по потчеванию общества псевдомишенями и введению в оборот «мутиловочных» версий.
Например, Енокян и руководитель любимого азербайджанцами сайта «1in.am» Бабаджанян в беседе друг с другом заключили, что организаторами избиения Артака Хачатряна могут быть Владимир Путин или Роберт Кочарян. Сколько четвероногих поверит в эту чушь, этих людей не интересует. Им распорядились заниматься дурью, и они ею заняты. Ждать от «прозападников» другого и не следовало.
«Яро оппозиционный» Никол Пашинян работает более «тонко». Посредством своей газеты он распространяет, будто нападение на Артака могли организовать Владимир Гаспарян или министр финансов Гагик Хачатрян, так как Овик Абрамян находится с ними в контре. Словом, Серж занят «супермутиловкой», но посредством чересчур гражданственного Никола.
Со сколькими людьми Никол заключил гражданский договор, сказать трудно, но наверняка можно утверждать, что сержевский договор у него получился намного лучше и уже давно вступил в силу. Именно в рамках последнего договора Пашинян и пытается очистить Сержа Саргсяна от этой истории, втуляя псевдоверсии.
Представляете, насколько гнетущая и грязная атмосфера царит во властных коридорах? Серж начал волну насилия, но посредством своего политического клиента Никола распространяет, будто это делают две основные фигуры возглавляемой им системы.
Оправдывающие
Оправдывающие избиение Артака Хачатряна выполняют самую отвратительную функцию. Как всегда, эта задача возложена на клиентов президентского дворца, «независимую» прессу и рядовых дешевок.
Основной работой оправдывающих является не только заметание следов Сержа Саргсяна, но и обоснование случившегося и занятие адвокатством по варианту «Народ, это не ваша драка: Артак был избит в результате внутривластной разборки, к тому же избиение представителя ППА было в рамках антиолигархической борьбы, тем более что насилие было и раньше, поэтому не стоит обвинять в этом одного Сержа».
Самая мерзкая в среде оправдывающих роль была отведена печально известному Агарону Адибекяну, который позволил себе такую околесицу, что сразу начинаешь понимать, насколько давно он не получал «социологических» заказов и как сильно он лишился корма в результате долларово-драмовых колебаний, поэтому и готов артикулировать всякий бред.
В избиении Артака Хачатряна и осуществленных до этого насильственных действиях заинтересованной стороной являются Серж Саргсян и его узкое окружение. Придерживающиеся иного мнения могут опровергнуть сказанное, довольно быстро раскрыв исполнителей и заказчиков. Но понятно, что этому не быть.
По сути, все случаи насилия и так раскрыты.
Ветеранов Ацахской войны за стол пригласил замначальника полиции Ераносян, который затем и натравил на ребят своих лакеев. Кстати, за это он не подвергся никакой ответственности, а по факту нападения на Манвела Егиазаряна и Размика Петросяна не было заведено даже уголовного дела.
Нападение на Сурена Саркисяна тоже осталось нераскрытым. Его также подстерегли люди в масках.
По случаю нападения на Арама Манукяна власти посредством своих старых друзей из АРФД организовали в НС оправдательное шоу, и позиция Сержа Саргсяна по этому поводу была озвучена устами Сейрана Сарояна.
В Бердзоре власти проверили верность руководства НКР и их готовность самодискредитироваться.
Артака же Хачатряна избили после созванной Гагиком Царукяном конференции.
Всё это свидетельствует о том, что Серж Саргсян посредством душевно близкого ему метода готовится к конституционным изменениям, заручившись в качестве опоры поддержкой криминальных элементов и банд в масках (переназначение Лиски именно этот «мессидж» в себе и содержало). Антуражная роль политической опоры отведена одиозным представителям РПА и «принципиальным» из АРФД. Информационными партнерами являются николы и остальные «независимые».
Тем самым можно заключить, что хотя бы на данный момент Серж выбрал жесткий сценарий политических развитий.
Задачей Общенародного движения в данных условиях должно быть принятие вызова и свержение Саргсяна. Другого варианта нет. Таковым может быть лишь благоразумное отступление руководителя РПА. Вся ответственность за накаление обстановки ляжет лично на Сержа Саргсяна. Он всегда должен иметь перед глазами примеры Мубарака, Януковича и остальных.