Սերժ Սարգսյանը պատրաստ է հանդիպել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ
Սերժ Սարգսյանը պատասխանել է ՀՀ նախկին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի բաց նամակին: Պատասխանի մեջ մասնավորապես ասված է.
«Շնորհակալ եմ սույն թվականի փետրվարի 17-ին ինձ հասցեագրված բաց նամակում արտահայտած Ձեր մտահոգության համար: Միանգամից ասեմ, որ կտրականապես մերժում եմ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի համահայկական հռչակագրի վերաբերյալ Ձեր որակումները: Մերժում եմ ոչ միայն այն պատճառով, որ այն անկախությունից ի վեր ընդունված առաջին փաստաթուղթն է, որը հեղինակվել է հայությունը ներկայացնող գրեթե բոլոր կառույցների և համայնքների ներկայացուցիչների կողմից՝ իսկապես դառնալով ազգային միասնականության յուրօրինակ խորհրդանիշ, այլև որ դրա մշակման գործընթացի մասնակիցների թվում բազմաթիվ են փաստաթղթում խաչվող ոլորտների լրջագույն մասնագետներ աշխարհի բոլոր ծայրերից, մարդիկ, որոնց պրոֆեսիոնալիզմին ես վստահում եմ: Ուստի ակնհայտ է, որ Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության կամ միջազգային իրավական փաստաթղթերի հետ հռչակագրի՝ հնարավոր հակասությունների և նման այլ հարցերի վերաբերյալ Ձեր ակնարկները հիմնավորված համարել չեմ կարող:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովը ստեղծման պահից գործել է բոլորին միավորելու, բոլոր կարծիքները հաշվի առնելու առաջնային սկզբունքով: Թե՛ մինչև ապրիլի 24-ն ընկած ժամանակահատվածում, թե՛ դրանից հետո դեռ հնչելու են բազմաթիվ ուղերձներ, մշակվելու են բազմաթիվ հայտարարություններ, գրվելու են բազմաթիվ նամակներ և իրականացվելու են ամենատարբեր նախաձեռնություններ: Եթե դեռևս կան կարծիքներ ու առաջարկներ, որոնք այս կամ այն պատճառով ժամանակին չեն դրվել միասնական քննարկումների սեղանին, ապա, միևնույն է, չպետք է դուրս թողնվեն միասնականության այդ հարթակից և պետք է հաշվի առնվեն: Այս առումով համարում եմ, որ Ձեր առաջարկները ևս պետք է քննարկվեն: Դուք նշում եք, որ դրա համար դեմ առ դեմ հանդիպման կարիք կա: Խնդիր չեմ տեսնում: Ավելին, կարծում եմ, որ իբրև նման հանդիպման անհնարինության փաստարկ Ձեր կողմից բերված պատճառաբանություններն ամենևին տեղին չեն: Երբ համարեք, որ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շուրջ առանձազրույցի կարիք և ցանկություն այնուամենայնիվ ունեք, պատրաստ եմ համապատասխան հրավեր ուղարկել»:

Серж Саргсян готов встретиться с Левоном Тер-Петросяном
Серж Саргсян 20 февраля ответил на открытое письмо первого президента РА Левона Тер­Петросяна. В ответе говорится:
«Благодарю Вас за обеспокоенность, высказанную в адресованном мне письме от 17 февраля. Сразу замечу, что решительно отвергаю Ваши формулировки по Всеармянской декларации к 100-ой годовщине Геноцида армян. Отвергаю не только потому, что это первый документ со времен независимости, который вместе составили почти все структуры и общины армянского народа, сделав его своеобразным символом национального единства, но и потому, что в числе его составителей серьезнейшие специалисты со всего мира, люди, чьему профессионализму я доверяю. Поэтому очевидно, что Ваши намеки на возможные противоречия декларации с Конституции РА или международным правовым документам я не могу счесть обоснованными.
Государственная комиссия по координации мероприятий к 100-летию Геноцида армян с момента своего создания действовала по принципу объединения всех, учета всех мнений. И до 24 апреля, и после прозвучат многочисленные послания, будут составлены многочисленные заявления, написаны многочисленные письма, реализованы самые разные инициативы.
Если пока есть мнения и предложения, которые по той или иной причине не были вовремя выставлены на стол единых обсуждений, то и их нельзя оставить вне этой площадки, их нужно учесть. В этом смысле считаю, что Ваши предложения тоже должны быть обсуждены. Вы отмечаете, что для этого необходима личная встреча. Не вижу проблем. Более того, считаю, что ваши обоснования о невозможности такой встречи совершенно неуместны. Когда Вы сочтете, что все же склоняетесь к личной беседе на тему мероприятий к 100-летию Геноцида армян, готов отправить вам соответствующее приглашение».