Քերրին և Զարիֆն ավարտել են Իրանի միջուկային խնդրով հանդիպումը
Իրանի և ԱՄՆ–ի արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարներ Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը և Ջոն Քերրին ավարտել են կիրակի մեկնարկած հանդիպումն իրանական միջուկային ծրագրի խնդրով։ Այս մասին «ՏԱՍՍ»–ին հաղորդել է արևմտյան դիվանագիտական աղբյուրը։
Նրա խոսքերով՝ բանակցությունների ժամանակացույցն այսօրվա համար վերջնականապես չի որոշվել, սակայն «հնարավոր է՝ դրանք տևեն ամբողջ օր»։
Նախօրեին հանդիպումն անցկացվել է «Նախագահ Վիլսոն» հյուրանոցում։ Քերրին ուղղվել է Զարիֆի մոտ Ժնև ժամանելուց անմիջապեսհետո։ Այդ պահից արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարները չեն լքել շենքը՝ զբոնելով ժնևյան լճափին։
Երեկոյան նրանց են միացել Իրանի փոխնախագահ, Իրանի Ատոմային էներգիայի կազմակերպության ղեկավար Ալի Աքբար Սալեհին և ԱՄՆ էներգետիկայի նախարար Էռնեստ Մոնիսը։

Керри и Зариф завершили встречу по ядерному досье Ирана
Главы внешнеполитических ведомств Ирана и США Мохаммад Джавад Зариф и Джон Керри завершили начавшуюся в воскресенье встречу по иранской ядерной программе. Об этом ТАСС сообщил западный дипломатический источник.
По его словам, график переговоров на понедельник пока окончательно не определен, однако, «возможно, они займут весь день».
В воскресенье встречи проходили в отеле «Президент Вильсон». Керри направился к Зарифу непосредственно после прибытия в Женеву во второй половине дня. С тех пор главы дипведомств не покидали здания, сделав исключение для небольшой прогулки вдоль берега Женевского озера.
Вечером к ним присоединились вице-президент Ирана, глава Организации по атомной энергии Ирана (ОАЭИ) Али Акбар Салехи и министр энергетики США Эрнест Монис.