ԲՀԿ-ն կոալիցիայից դուրս չի գա, Սերժ Սարգսյանին էլ չի պաշտպանի
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջիկա համագումարի շուրջ ինտրիգը շարունակում է մնալ լրատվամիջոցների ուշադրության կենտրոնում։ Ինտրիգն այդ վերաբերում է այն հարցին, թե արդյոք ԲՀԿ-ն դուրս կգա՞ կոալիցիայից և արդյոք Գագիկ Ծառուկյանը կհայտարարի՞ Սերժ Սարգսյանին նախագահական ընտրություններում սատարելու մասին։
Հետաքրքրականն այն է, որ այդ ինտրիգը ոչ թե ԲՀԿ-ից է շրջանառության մեջ դրվում, այլ Բաղրամյան 26-ից՝ Սերժ Սարգսյանի փեսա և համատեղությամբ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, Պլաչիդո Դոմինգոյի երգարվեստի ֆանատ, ինչպես նաև հայկական տնտեսաքաղաքական դաշտի ծագող օլիգարխ և լևոնական կոչված մամուլի մեծ բարեկամ ու հովանավոր Միքայել Մինասյանի ուղղորդմամբ։
Ընդդիմադիր կոչված թերթերն ու կայքերը, ինչպես նաև դրանցում ներգրավված խիստ «ընդդիմադիր» աչոնիկները և ղարաբաղցի տարատեսակ «աստղիկսարգսյանները», որոնք իրենց աշխատավարձը վաղուց արդեն ստանում են վերը նշված ծագող օլիգարխից՝ Միքայելից, գրում ու գրում են, թե իրենց ունեցած տեղեկություններով ԲՀԿ-ում որոշել են դուրս գալ իշխող կոալիցիայի կազմից, քանի որ չեն պատրաստվում հայտարարել Սերժ Սարգսյանին աջակցելու մասին։ Այդ լուրերը շրջանառության մեջ դնելուն զուգահեռ՝  «լևոնականները» կանխատեսում են, թե դա տեղի չի ունենա, քանի որ ԲՀԿ-ում միայն ասում են, բայց ոչինչ չեն անում։ Այսինքն՝ իրենք գրում են, իրենք կանխատեսում, որպեսզի հետագայում իրենց գրածների հիման վրա էլ համապատասխան եզրակացություններ անեն ու դա մատուցեն որպես բացարձակ ճշմարտություն։ Այս ամենը նշանակում է, որ «լևոնականների» պատվիրատուները փորձում են հոգեբանական ու տեղեկատվական տեռորի ենթարկել կոալիցիոն «գործընկերոջը»՝ շատ լավ հասկանալով, որ ԲՀԿ-ին իրենց վերահսկողության տակ պահել չեն կարողանում,  գնացքն արդեն գնացել է և մնում է միայն «մուտիլովկաներով» զբաղվելը։
Փաստն այն է, որ ԲՀԿ-ն պաշտոնապես ոչինչ էլ չի հայտարարել, ավելի ճիշտ հայտարարել է, որ կոալիցիայից չի պատրաստվում դուրս գալ, իսկ  Սարգսյանին աջակցել-չաջակցելու հարցն էլ կորոշի խորհրդարանական ընտրություններից հետո։ Վերջ։
Ի դեպ, ԲՀԿ-ին յուրօրինակ շանտաժի ենթարկելու ձևերից մեկն էլ ԱԺ արտահերթ ընտրությունների թեման պարբերաբար դաշտ նետելն է, որը կրկին իրականացվում է «լևոնական», այն է՝  ծագող օլիգարխի մամուլի միջոցներով։ Այս առումով ՀԱԿ-ի և իշխանության ջահելական թևի (նրանց պայմանականորեն կարելի է անվանել նաև ժելեոտած մազերով տղերք)  PR-շահերը համընկնում են՝ այդտեղից բխող բոլոր հետաքրքիր նրբություններով։
Ամփոփելով ԲՀԿ-ի հետ կապված առաջիկա զարգացումների թեման՝ մի կանխատեսում էլ մենք անենք։ Եվ այսպես. փետրվարի կեսերին կայանալիք ԲՀԿ համագումարը կանցնի առանց սենսացիաների կամ էլ սենսացիաներով՝ նայած թե տվյալ դեպքում ի՞նչ ենք հասկանում «սենսացիա» բառի տակ։
Ըստ իս՝ սենսացիան կլինի այն, որ Գագիկ Ծառուկյանը համագումարի ժամանակ չի հայտարարի  2013-ին Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը  պաշտպանելու մասին, բայց կոալիցիայից էլ դուրս չի գա։ Ի՞նչ պակաս սենսացիա է որ։
Գագիկ Ծառուկյանին պետք է, որ ինքը մնա իշխանության ներսում ու ներսից իր գործն անի, ինչն էլ կամրագրվի ԲՀԿ համագումարում։ Իսկ թե հետագայում ինչպես կզարգանան իրադարձությունները՝  ցույց կտա ժամանակը։
Հ.Գ.։ Ուշագրավ է, որ ԲՀԿ-ի դեմ քարոզչական արշավում ներգրավված են ոչ միայն ծագող օլիգարխի հպատակության տակ հայտնված «լևոնական» մամուլի կարկառուն ներկայացուցիչները, այլ նաև լևոնական շրջանակը ներկայացնող քաղաքական կոչված գործիչները, ովքեր նույնպես Բաղրամյան 26-ի արտահաստիքային աշխատակիցներից են դարձել, բայց դեմքի պայքարող ու անկոտրում արտահայտությամբ ասուլիս ու հարցազրույց են տալիս «ոչ այդքան ազատ, բայց ահագին պատասխանատու» մամուլի միջոցներին ու բարձրաձայնում այն ամենն ինչ հրահանգվում է փեսայական թիմից։ Այսինքն՝ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի «Եղիազար Այնթապցին ու էջմիածնական միաբանները» համագործակցության մոդելը, որի իրականացման համար այդքան պայքարում էր ՀԱԿ առաջնորդը, ինչ որ առումով կյանքի է կոչվել, բայց «խոխման» այն է, որ այդ գաղափարի հեղինակը, թերևս, դուրս է մնացել խաղից ու իր փոխարեն հաջողությամբ «միաբանություն» են անում իր երբեմնի ու գործող վկաները։
Ստացվում է, որ նորահայտ գեղամյաններն արդեն գործի են անցել. բացել են կայքեր ու աշխատացնում են թերթեր, որպեսզի կայանա այդքան երկար սպասված «երկխոսությունը» իշխանության և փողոցային ընդդիմության միջև։ Տեսնես Սերժ Սարգսյանն  ու Լևոն Տեր-Պետրոսյանը տեղյա՞կ են այս ամենից, կամ եթե տեղյակ են, ապա քյար ու փայ կա՞ իրենց, թե՞ «դվիժենին» այս ու այն կողմի ժելեոտածների ձեռքն է անցել և, հետևաբար, քյարն ու փայն էլ իրենց է միայն բաժին հասնում ու հասնելու ...

ППА не выйдет из коалиции, но и Сержа Саргсяна не поддержит
Интрига вокруг предстоящего съезда партии «Процветающая Армения» (ППА) продолжает оставаться в центре внимания средств массовой информации. Интрига связана с вопросом о том, выйдет ли ППА из коалиции и заявит ли Гагик Царукян о поддержке Сержа Саргсяна на президентских выборах.
Примечательно то, что эта интрига создается не ППА, а на Баграмяна 26 и этот процесс направляется зятем Сержа Саргсяна и по совместительству заместителем руководителя аппарата президента, поклонником творчества Пласидо Доминго, а также восходящим олигархом армянского политико-экономического поля и большим другом так называемой левоновской прессы Микаэлом Минасяном.
Так называемые оппозиционные газеты и сайты, а также вовлеченные в них крайне «оппозиционные» девчата и различные астхиксаркисяны, которые свою зарплату давно уже получают от вышеупомянутого восходящего олигарха, пишут и пишут, что, по имеющимся у них данным, в ППА решили выйти из коалиции власти, поскольку не собираются заявить о поддержке Саргсяна. Параллельно с распространением этих вестей, «левоновцы» прогнозируют, что это не произойдет, поскольку в ППА только говорят, но ничего не делают.  То есть, они пишут, прогнозируют, чтобы в дальнейшем на основе написанного ими же сделать соответствующие выводы и преподнести это в качестве абсолютной истины. Всё это означает, что заказчики «левоновцев» пытаются подвергнуть «партнера» по коалиции психологическому и информационному террору, очень хорошо понимая, что  не могут держать ППА под своим контролем: поезд уже ушел, и остается лишь заниматься «мутиловками».
Факт в том, что официально ППА ничего не заявляла. Точнее, заявила, что не собирается выходить из коалиции, а вопрос поддержки Саргсяна решит после парламентских выборов. Всё.
Кстати, одним из своеобразных способов шантажа ППА является периодическое «подогревание» темы внеочередных парламентских выборов, что также осуществляется посредством «левоновской» прессы, а именно прессы  восходящего олигарха. В этом плане, PR-интересы АНК и молодежного крыла власти (условно их можно назвать ребятами со смазанными гелем волосами) совпадают, со всеми вытекающими из этого интересными нюансами.
Подводя итоги темы предстоящего развития событий вокруг ППА, один прогноз сделаем и мы. Итак, намеченный на середину февраля съезд ППА пройдет без сенсаций или с сенсацией? Все зависит от того, что мы понимаем под словом «сенсация».
На мой взгляд, сенсацией будет то, что во время съезда Гагик Царукян не заявит о поддержке кандидатуры Сержа Саргсяна в 2013г., но и из коалиции не выйдет. Чем не сенсация?
Гагику Царукяну нужно, чтобы он остался внутри власти и делал свое дело изнутри, что и будет закреплено в ходе съезда ППА. А как будут развиваться события в дальнейшем - покажет время.
P.S. Примечательно, что в пропагандистскую кампанию против ППА вовлечены не только оказавшиеся под контролем восходящего олигарха яркие представители «левоновской» прессы, но также и представляющие левоновские круги так называемые политические деятели, которые также стали внештатными сотрудниками Баграмяна 26, но с борющимся и непреклонным выражением лица они дают пресс-конференции и интервью «не столь свободным, но слишком ответственным» средствам массовой информации и говорят всё то, что им приказывают в команде президентского зятя.
То есть, тер-петросяновская модель сотрудничества «Егиазара Айнтапци и эчмиадзинских монахов», за реализацию которой столько боролся лидер АНК, в какой-то мере осуществилась, но вся хохма в том, что автор этой идеи, почти остался вне игры, а вместо него «монашеством» успешно занимаются его прежние и нынешние «свидетели».
Выходит, что новоявленные гегамяны уже приступили к работе: открыли сайты и выпускают газеты, чтобы состоялся столь долгожданный «диалог» между властью и уличной оппозицией.
Интересно, Серж Саргсян и Левон Тер-Петросян в курсе всего этого? Ну, а если в курсе, то получают ли они от этого навар или долю? Или же движение перешло в руки ребят со смазанными гелем волосами и, следовательно, навар и долю получают и будут получать лишь они...