Թանկյանը երևանյան համերգի ժամանակ քննադատել է ՀՀ իշխանություններին (տեսանյութ)
Հանրապետության հրապարակում «System of a Down» ռոք խմբի համերգի ժամանակ Սերժ Թանկյանը դիմել է ներկա հոծ բազմությանը և անկեղծացել, որ վերջին մի քանի օրերին չի կարողանում լավ քնել:
–Միակ մարդը, որի մասին կարող եմ մտածել, տատս է: Տատս շատ փոքր էր, երբ սկսվել են ջարդերը: Նրան փրկել է թուրք մայորը: Թուրքիայի իշխանությունները, ակնհայտ պատմությունը ժխտելու փոխարեն, պետք է ողջունեն այդ մարդկանց՝ որպես հերոսների,–ասել է Թանկյանը՝ հավելելով, որ իր պապն էլ 5 տարեկան է եղել, երբ նրա աչքի առաջ մահացել է հայրը:
–Ինքն էլ սովից կորցրել է տեսողությունը: Վերջում նա հայտնվել է ամերիկյան մանկատանը՝ Հունաստանում: ԱՄՆ-ի Մերձավորարևելյան հիմնադրամը ահռելի աշխատանք է կատարել` փրկելով հայ որբերին: Այնպես որ, այն փաստը, որ ԱՄՆ կառավարությունը փորձում է խուսափել ճանաչել այն, ինչը մեզ հայտնի է որպես Ցեղասպանություն, հեգնանք է ոչ միայն մեր, այլ նաև ամերիկացիների նկատմամբ: Ռուսաստանը նույնպես փրկել է բազմաթիվ որբերի և երեխաների Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Օսմանյան կայսրության արևելյան ճակատում: Նրանք շատ լավ մշակութային դաշնակից են, հարևաններ, որոնք քաղաքականապես և տնտեսապես կապված են մեր երկրի հետ: Լավ ընկերներ են,–նշել է Թանկյանը՝ ավելացնելով.
–Եվ մենք՝ որպես փրկվածների ազգ, պետք է հանդիպենք այլ երկրների իշխանություններին՝ հավասարը հավասարի պես, առանց այս կամ այն երկրի հաճախորդ լինելու: Մենք երկար ճանապարհ ենք անցել: Եվ չնայած այն հանգամանքին, որ մենք անցել ենք Հայաստանի 20–ամյա անկախության ճանապարհը, բայց մենք, գրողի տարած, դեռ լիքը բան ունենք անելու: Եվ այս ամենի համար պատասխանատու է Հայաստանի իշխանությունը, ով պետք է երկրում ներդնի քաղաքացիական հասարակության սկզբունքը, հրաժարվի ինստիտուցիոնալ անարդարությունից և կանգնեցնի երկրի բնակչության սարսափելի նվազումը (տես.՝ տեսանյութի 2:22:27 րոպեից):
Թանկյանի այս խոսքերին Հանրապետության հրապարակում հավաքված բազմահազար երկրպագուներն արձագանքել են ծափահարություններով։
Հիշեցնենք, որ «System of a Down»–ի «Wake up the souls» խորագրով համերգը նվիրված էր Հայոց ցեղասպանության 100–րդ տարելիցին։

В ходе ереванского концерта Танкян раскритиковал власти РА (видео)
В ходе концерта «System of a Down» на площади Республики в Ереване Серж Танкян обратился к многотысячным поклонникам группы, признавшись в том, что последние несколько дней не может нормально спать.
«Единственный человек, о котором я думаю, – моя бабушка. Она была маленьким ребенком, когда начались погромы. Ее спас турецкий майор. Вместо того чтобы отрицать очевидную правду, власти Турции должны приветствовать этих людей как героев», – сказал Танкян, добавив, что его дедушке тоже было 5 лет, когда на его глазах скончался его отец.
«Он сам ослеп от голода. В конце он оказался в американском детском приюте в Греции. Ближневосточный фонд США проделал колоссальную работу, спасая армянских сирот. Так что, попытки правительства США избежать признания геноцида, являются насмешкой не только над нами, но и над американцами. В ходе Первой Мировой войны Россия также спасла многих сирот и детей на восточном фронте Османской империи. Она является хорошим культурным союзником, соседом, связанным с нами политически и экономически. Она – хороший друг», - отметил Танкян, добавив:
«И мы, как спасшаяся нация, должны встречаться с властями других стран как равные с равными, без того, чтобы быть клиентами той или иной страны. Мы прошли долгий путь. И несмотря на то что мы прошли путь 20-летней независимости Армении, нам еще, черт побери, многое предстоит сделать. И за всё это ответственны власти Армении, которые должны прижить в стране принцип гражданского общества, которые должны отказаться от институциональной несправедливости и остановить катастрофическое сокращение населения страны» (см. с 2:22:27 минуты).
Эти слова Танкяна собравшиеся на площади многотысячные болельщики встретили бурными аплодисментами.
Напомним, что концерт «System of a Down» в рамках тура «Wake Up The Souls» был посвящен 100-летию Геноцида армян.