«Իսլամական պետության» զինյալները մահապատժի են ենթարկել 50 իրաքցու
«Իսլամական պետության» զինյալներն Իրաքի հյուսիսում 50 մարդու են մահապատժի ենթարկել։ «Վեստի»–ի փոխանցմամբ՝ ահաբեկիչ ծայրահեղականները գնդակահարել են գերիներին Թալլ–Աֆար քաղաքում՝ Մոսուլից 50 կմ արևմուտք։
Ապրիլի 28–ին ԻՊ զինյալները 6 լրագրողի էին սպանել Լիբիայի արևելքում, որոնց առևանգել էին դեռ անցյալ տարի։ Իսկ ապրիլի 19–ին կեսժամանոց տեսանյութ էին հրապարակել՝ ցույց տալով՝ ինչպես են Լիբիայում հաշվեհարդար տեսնում եթովպիացի քրիոստոնյաների հետ։ Գերիների մի մասին գնդակահարել էին երկրի հարավում՝ Ֆեցցանում, մյուս մասին գլխատել Լիբիայի արևելքում։
Ապրիլի 12–ին էլ ահաբեկիչները Մոսուլից 120 դպրոցական են առևանգել, որոնց գտնվելու վայրը դեռ հայտնի չի։

Боевики «Исламского государства» казнили более 50 иракцев
Боевики из группировки «Исламское государство» (ИГ) казнили более 50 граждан Ирака на севере страны. Пленников радикалы убивали выстрелами в голову. Казнь произошла в городе Талль-Афар, расположенном в 50 километрах к западу от Мосула, передает РИА «Новости».
12 апреля террористы ИГ похитили почти 120 школьников в различных школах города Мосула на севере Ирака. Судьба и местонахождение учащихся неизвестны.
28 апреля на востоке Ливии боевики ИГ убили шестерых журналистов – сотрудников одной из местных телекомпаний, похищенных еще прошлым летом. 19 апреля ИГ опубликовало получасовую видеозапись, на кадрах которой радикалы в Ливии казнят эфиопских христиан. Заложников разделили на две группы. Одних расстреляли в регионе Феццан на юге страны, а пленникам из второй группы отрубили головы на востоке Ливии.