Մենաշնորհը խժռում է Հայաստանը
Բացահայտում արած չեմ լինի, եթե պնդեմ, որ Հայաստանին սպառնացող թիվ մեկ վտանգը քաղաքական ու տնտեսական մենաշնորհն է։
Քաղաքական ու տնտեսական մենաշնորհները միմյանց սնուցող համակարգեր են։ Ընդ որում՝ մեր պայմաններում քաղաքական մենաշնորհի ապահովման համար պարտադիր չէ խորհրդարանում ունենալ 131 պատգամավոր, ովքեր կներկայացնեն մեկ քաղաքական ուժ, կամ էլ նախագահական ընտրություններում հավաքվի 100 տոկոս ձայն մեկ թեկնածուի համար։
Անցումային ավտորիտարիզմի պայմաններում քաղաքական մենաշնորհի համար անհրաժեշտ է ընդամենը հսկիչ փաթեթ ունենալ խորհրդարանում (ՀՀԿ–ն դրան հասել է) և նախագահական ընտրություններում ամեն գնով անցկացնել ԱԺ–ում հսկիչ փաթեթ ունեցող թեկնածուին («Ինչքան ուզես՝ այնքան խփենք»)։ Հայաստանում հենց այդ պատկերն է, այսինքն՝ արտաքուստ ստեղծվել է դեմոկրատիա՝ կան ընդդիմադիր ուժեր խորհրդարանում և խորհրդարանից դուրս, նախագահական ընտրություններին մասնակցում են տարբեր թեկնածուներ, բայց ընտրակեղծիքներն ամեն ինչ դնում են «իրենց» տեղը։
Ինչ վերաբերում է տնտեսական մենաշնորհին, ապա դրա հետևանքները մենք տեսնում ենք ամենուրեք։ Էլեկտրաէներգիայի սակագնի բարձրացման շարունակական գործընթացն ամենաթարմ օրինակն է (Որոտանի կասկադը փետրվարյան հայտնի իրադարձություններից հետո արագ սեփականաշնորհեցին, որպեսզի հետագայում վայելեն թանկացած հոսանքի գնի հաճույքը)։ Ու սա վերջը չէ։ Մենաշնորհը ենթադրում է անընդհատ թանկացումներ՝ առաջարկվող ապրանքի կամ ծառայության որակի անկմանը զուգահեռ։
Մենք աշխահի մակարդակով ամենաթանկ էլեկտրաէներգիայի սակագին ունեցող երկրներից ենք դառնալու, ընդ որում՝ շարունակվելու են հովհարային անջատումները, այսինքն՝ որակական որևէ առաջընթաց չի սպասվում։ Աղքատությունն, ըստ այդմ, ավելի է խորանալու, և դա այն գինն է, որը մենք վճարելու ենք մենաշնորհը հանդուրժելու համար։
Մենաշնորհը բոլոր ոլորտներում է չարիք։ Եվ կապ չունի, թե արդյոք բարի՞, թե՞ չար մարդ է տնօրինում մենաշնորհը։ Անունը դրել են «հակաօլիգարխիկ» պայքար, բայց երիտբոլշևիկների վրա հիմնված սուպերօլիգարխիկ համակարգ են կառուցում։
Եվ ուրմեն, մենաշնորհը միայն չար դեմք ունի։
Հիշենք «Արմենտելի» պատմությունը։ Երբ այդ կազմակերպությունը միայնակ էր գործում հեռահաղորդակցության ոլորտում, բջջային համար ունենալն ու բջջայինով խոսելը թանկ հաճույք էին։ Մենաշնորհային կարգավիճակ ունեցող «Արմենթելի» առաջարկած ծառայությունների որակը ցածր էր, իսկ գինը՝ շատ բարձր։ Երբ դաշտ մտան այլ օպերատորներ, գներն անմիջապես ընկան, ու կապի որակն էլ բարձրացավ։ Նույն «Արմենտելը» սկսեց նորմալ աշխատել։
Մրցակցությունը, հետևաբար, միակ բարերար աղբյուրը կարող է լինել բոլոր ոլորտներում, իսկ մենաշնորհը (խոսքս արհեստական մենաշնորհների մասին է) ներսից կխժռի Հայաստանը, ինչին էլ այժմ ականատես ենք լինում։
«Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցումը, հետևաբար, մեր ազգային անվտանգությանը սպառնացող թիվ մեկ վտանգն է։ Այդ վտանգի դեմ պետք է պայքարել ամենօրյա ռեժիմով։

Монополия пожирает Армению
Не открою Америки, если скажу, что главной угрозой для Армении является политическая и экономическая монополия.
Политическая и экономическая монополии – подпитывающие друг друга системы. При этом в наших условиях для обеспечения политической монополии отнюдь не обязательно иметь в парламенте 131 депутата, представляющего одну политическую силу, или собирать на президентских выборах 100 процентов голосов в пользу одного из кандидатов.
В условиях переходного авторитаризма для политической монополии достаточно обладать контрольным пакетом в парламенте (РПА этого добилась) и любой ценой проводить на президентских выборах имеющего в НС этот пакет кандидата («Сколько хочешь, столько и наберем»). В Армении именно эта картина и сложилась, то есть, внешне сформирована демократия – есть оппозиционные парламентские и внепарламентские силы, в президентских выборах участвуют различные кандидаты, но фальсификации выборов расставляют всё по «своим» местам.
Что касается экономической монополии, то ее последствия мы пожинаем повсеместно. Беспрерывный процесс повышения тарифов на электроэнергию – самый свежий пример (Воротанский каскад ГЭС после известных февральских событий был спешно приватизирован, чтобы впоследствии вкушать все прелести подорожавшей электроэнергии). И это не конец. Монополия предполагает постоянное повышение с параллельным снижением качества предлагаемых товаров и услуг.
Мы станем страной с одними из самых высоких в мире тарифов на электричество, при этом веерные отключения будут продолжаться, то есть никакого качественного прогресса обеспечено не будет. Соответственно, уровень бедности вырастет, и это будет той ценой, которую мы заплатим, мирясь с монополиями.
Монополия в любой сфере – зло. И не имеет значения, хороший или плохой человек владеет этой монополией. Назвали это «антиолигархической» борьбой, но строят основанную на младобольшевиках суперолигархическую систему.
Следовательно, у монополии лишь злое лицо.
Вспомним историю с «Арментелом». Когда эта компания действовала в сфере телекоммуникаций в одиночку, обладание сотовым номером и общение по телефону было дорогим удовольствием. Предлагавшиеся монополистом «Арментел» услуги были на низком уровне, а цены – высокими. Когда на рынке появились другие операторы, цены сразу же снизились, а качество связи – улучшилось. Работать нормально стал тот же «Арментел».
В этом плане конкуренция может служить живительным источником во всех сферах, а монополия (речь об искусственных монополиях) – пожирать Армению изнутри, свидетелями чего мы сейчас и являемся.
Из всего этого следует, что построение «Экономики одного олигарха» – главная угроза нашей национальной безопасности. И бороться с этой угрозой нужно в каждодневном режиме.