Ալվարդ Պետրոսյան. «Այսօր էլ կան հերարձակ հայրենասերներ և քաղաքական գործիչներ»
-Հայ-թուրքական հարաբերությունների մասին խոսելն ամենաանվնաս թեման է դարձել։ Ով հասնում է, հայ-թուրքական հարաբերություններից է խոսում,-«Փաստարկ» ակումբում ասել է ԱԺ «Դաշնակցություն» խմբակցության ներկայացուցիչ Ալվարդ Պետրոսյանը։
Նա կարծիք է հայտնել, որ ստորագրված արձանագրություններին իսկապես «Այո՛» և իսկապես «Ո՛չ» ասողները պետք է իրար հետ նստեն և գտնեն ճշմարտության կիզակետը։
-Բայց չի ստացվում։ Եվ ասպարեզում մնացել են հերարձակ հայրենասերները, որ կուրծք են ծեծում և ասում են` ոչ։ Նրանք, ովքեր Ցեղասպանության 50-ամյակին Ծիծեռնակաբերդում հայտնվում էին` «բռբեջ» աղջիկներ, կիսահարբած, կիսափողոցային բանաստեղծներ, որոնք միայն հենց այդ օրվա համար էին արտասանում,-ասել է Ա. Պետրոսյանն ու ավելացրել, որ իր հեղինակային իրավունքով ինքը այդպիսիներին հերարձակ հայրենասեր է անվանում։
-Այսօր էլ կան հերարձակ հայրենասերներ և քաղաքական գործիչներ։ Այնինչ, մենք ամենասահմռկեցուցիչ իրադարձությունների սկիզբն ենք դրել, և մեր ազգի համար շատ կարևոր խնդիրներ ենք լուծում,-նշել է պատգամավորը՝ հավելելով, որ  այս թեմաների մասին խոսելիս պետք է կասկածել ու վախենալ։

Алвард Петросян: «Говорить об армяно-турецких отношениях стало самой безобидной темой»
«Говорить об армяно-турецких отношениях стало самой безобидной темой. Кто хочешь, говорит об армяно-турецких отношениях», - сказала представитель парламентской фракции «Дашнакцутюн» Алвард Петросян в клубе «Пастарк».
Она выразила мнение, что действительно говорящие «да» и «нет» протоколам должны сесть и найти друг с другом истину.
«Но не получается. На арене остаются патриоты с распущенными волосами, которые бьют себя в грудь и говорят «нет». Те, которые в 50-ую годовщину Геноцида появлялись в Цицернакаберде: девушки с «взъерошенными» волосами, полупьяные, полууличные стихотворцы, которые читали стихи только для этого дня», - сказала А.Петросян и добавила, что она по своему авторскому праву называет их патриотами с распущенными волосами.
«И сегодня есть патриоты и политические деятели с распущенными волосами. В то время как мы заложили начало самым ужасающим событиям, и решаем очень важные для нашей нации проблемы», - отметила депутат, добавив, что говоря на эти темы, нужно сомневаться и бояться.