Հայաստանի կառավարությունը նախապատրաստվում է հայ–թուրքական սահմանի բացմա՞նը
Այսօր «Հայելի» ակումբում խոսելով Հայաստանում թմրամոլության դեմ պայքարի և Թուրքիայի հետ սահմանի բացման պարագայում թմրամիջոցների՝ մեր երկիր հնարավոր ներմուծման և այլ վտանգների մասին՝ ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ՀՀ ԱԺ առողջապահության, մայրության և մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Մկրտիչ Մինասյանն ասել է, որ այս օրերին ՀՀ գերատեսչությունները բոլոր ուղղություններով ուսումնասիրություններ են անցկացնում և վերլուծություններ պատրաստում, այդ թվում՝ նաև անհրաժեշտ օրենսդրական փոփոխությունների վերաբերյալ։
-Այդպիսի հանձնարարություն կա հանրապետության նախագահի կողմից կառավարությանը, որպեսզի բոլոր ուղղություններով ուսումնասիրվի, և նախապատրաստվենք այն գործողություններին, որոնք մեզ սպասվում են,- ասել է Մ. Մինասյանը։
Նա միաժամանակ նշել է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացումը և դիվանագիտական հարաբերություններ սկսելը ողջունում և համարում  է ճիշտ քայլ, բայց ընդունում է նաև, որ կան մարտահրավերներ և վտանգներ, որոնց առնչությամբ Հայաստանը պետք է զգոնություն ցուցաբերի։ Գ. Մինասյանը մասնավորապես նշել է, որ ՀՀ համապատասխան գերատեսչությունները համապատասխան փորձ, գիտելիքներ և հմտություններ ունեն Թուրքիայից Հայաստան թմրաբիզնեսի հնարավոր ներթափանցման դեմ պայքարելու համար։
Նույն ակումբում հյուրընկալված Նարկոլոգիական կլինիկայի ղեկավար Պետրոս Սեմերջյանն էլ թեև դժվարացել է ասել, թե Թուրքիայում որքան թմրամոլ կա, բայց նշել է, որ միայն Թբիլիսիում այդ թիվը կազմում է 150 հազար, Բաքվում՝ 50 հազար։ Հայաստանում թմրամոլները 30 հազարն են, որոնցից բուժում են ստացել 1141-ը։ Թմրամոլ կանայք կազմում են 30 հազարի ընդամենը 1%-ը։ Այս իմաստով Հայաստանի վիճակը համարվում է բարվոք։
Բանախոսները նաև ասեկոսեներ են անվանել այն լուրերը, որ մասնավորապես Հոկտեմբերյանի շրջանում և Լեռնային Ղարաբաղի ազատագրված տարածքներում թմրանյութ ստանալու նպատակով մեծաքանակ կակաչներ են աճեցվում։
-Մեր երկրում անողոք պայքար կա այդ չարիքի դեմ, և այդպիսի թողտվություն չկա, որ ինչ-որ մեկին թույլ տան, որ կակաչ կամ կանեփ աճեցնի, որ վաճառի և թունավորի ժողովրդին։ Դա բացառվում է։ Եվ հետո, ես եղել եմ ազատագրված տարածքներում և այդպիսի բան չեմ տեսել։ Հացահատիկ տեսել եմ, որ ցանում են, խոտ, անասնակեր ցանվում է, բայց այդպիսի բան չեմ տեսել,- վստահեցրել է Մ. Մինասյանը։

Правительство Армении готовится к открытию армяно-турецкой границы?
Сегодня в клубе «Айели», говоря о борьбе с наркоманией в Армении и о возможном проникновении наркотиков в нашу страну в случае открытия границы, член фракции РПА, заместитель председателя постоянной комиссии НС РА по вопросам здравоохранения, материнства и детства Мкртыч Минасян сказал, что в эти дни ведомства РА по всем направлениям проводят исследования и готовят анализы, в том числе, относительно необходимых изменений в законодательстве.
«Со стороны президента республики есть такое поручение правительству, чтобы по всем направлениям исследовали и подготовились к той деятельности, которая нас ждет», - сказал М. Минасян.
Он одновременно отметил, что приветствует открытие армяно-турецкой границы и установление дипломатических отношений и считает их правильным шагом, но принимает также то, что есть вызовы и угрозы, в отношении которых Армения должна проявить осторожность. М.Минасян, в частности, отметил, что соответствующие ведомства РА обладают необходимыми опытом, знаниями и навыками по борьбе с возможным проникновением наркобизнеса из Турции в Армению.
Приглашенный в тот же клуб руководитель наркологической клиники Петрос Семерждян хотя и затруднился сказать, сколько в Турции наркоманов, но отметил, что только в Тбилиси эта цифра составляет 150 тыс., а в Баку - 50 тыс. В Армении есть 30 тыс. наркоманов, из которых лечение получили 1141. Женщины-наркоманы составляют лишь 1% из этих 30 тыс. В этом смысле положение Армении оценивается как удовлетворительное.
Участники дискуссии назвали также слухами те новости, что, в частности, в Октемберянском районе и на освобожденных территориях Нагорного Карабаха в целях получения наркотиков в большом количестве выращивается мак.
-В нашей стране идет жестокая борьба с этим злом, и нет той дозволенности, чтобы кому-то позволять выращивать мак или коноплю и продавать их народу, отравляя его. Это исключено. И потом, я был на освобожденных территориях и ничего подобного не видел. Видел, что сеют зерно, траву для животных, но ничего такого не видел, - заверил М.Минасян.